Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πτωση πιεσης νερου σε λεβητα


peolinio

Recommended Posts

Καλησπέρα σας, θα ήθελα να σας παραθεσω τον προβληματισμο μου μιας και είμαι άσχετος σε τέτοια θέματα.Πριν 2 μήνες εβαλα ατομικό λεβητα στο διαμέρισμα μου ( αυτονομήθηκα ) και μιας και ηρθε στην οικογενεια νεο μέλος ( μωράκι ) η χρήση του γίνετε εδώ και 2 βδομάδες σε καθημερινή βάση.Μέσα σε αυτό το διάστημα 3 φορές φώναξα τον εγκαστατάτη να δει τι δεν πάει καλα γιατι σταματά να δουλέυει λόγω πτώσης πίεσης νερού.... :sad: .. Έχω εκνευριστεί γιατί έδωσα και ένα σκασμό λεφτά για τον λέβητα και δεν είμαι ευχαριστημένος. Δεν φαίνεται να υπάρχει απο κάπου διαροή .... Τι λέτε να φταίει ;

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν να χαίρεσαι το νεογέννητο μωράκι σου

 

Σχετικά με το θέμα, θεωρώ οτι για να καταλάβουμε το πρόβλημα πρέπει να μας δώσεις περισσότερα στοιχεία της εγκατάστασης, όπως τι λέβητα έβαλες (φυσικού αερίου - πετρελαίου), πως λειτουργεις την εγκατάσταση (ωράριο, θερμακρασία θερμοστάτη, κλπ), κλπ.

Ο εγκατάστάτης τι είπε και τις 3 φορές ?

 

Για απάντησε στα ερωτήματα και δώσε μας οτι άλλη πληροφορία έχεις...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έχεις δίκιο παρέλειψα την ουσία. Ο λέβητας είναι πετρελαίου ( αέριο δεν υπάρχει στην πόλη μου ) είναι μάρκας viessmann και ο θερμοστάτης είναι στο 22-23 όλη μέρα.  Ο εγκαταστάτης ήρθε άνοιξε την βάνα συμπληρωσε το νερό και έφυγε λέγωντας παρακολούθησε πως θα πάει και έλεγχε τα ροόγια κάθε τόσο αλλά έχω αρχήσει να ανεβάζω εγώ πίεση . Δεν δικαιολογείται τόσο ακριβος λέβητας να εμφανίζει πρόβλημα με ούτε μήνα ζωής ...

Link to comment
Share on other sites

Σε ένα καινούργιο λέβητα υπάρχουν πολύ μικρές πιθανότητες διαρροής (αν συμβαίνει παρόλα αυτά, καλύπτεται από την εγγύηση).

Το πιό πιθανό είναι διαρροή κάπου στο δίκτυο ή απώλεια από την βαλβίδα ασφαλείας, λόγω κακής ρύθμισης ή επιλογής της βαλβίδας ασφλείας ή του δοχεόυ διαστολής.

Είναι ευθύνη του εγκαταστάτη και του προμηθευτή να αποκαταστήσει άμεσα το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

επίσης κάτι ακόμα που δεν μπορω να καταλάβω όταν ανάβει ο λέβητας και ζεσταίνονται τα σώματα αυτο που παρατηρώ είναι πως τα θερμαντικά σώματα καίνε απο την μέση και επάνω και χαμηλά είτε είναι χλιαρά είτε κρύα. Είναι λογικό αυτό ;;

Link to comment
Share on other sites

Έχεις πολλά προβήματα...

 

Κατ' αρχήν θα συμφωνήσω απόλυτα με τον συνάδελφο @antloukidis σε όσα αναφέρει, πολύ πιθανόν η αιτία του προβήματος να είναι κάποια απ' αυτά.

 

Στη συνέχεια αναφέρεις οτι έχεις πρόβλημα με τα σώματα που θερμαίνονται απο τη μέση και πάνω...αυτό δηλώνει (πολύ πιθανόν) κατ' εμένα οτι το δοχείο διαστολής δεν έχει την απαιτούμενη πίεση στο εσωτερικο του ή ειναι μικρό σε όγκο και η διαστολή του νερού (σε όγκο) της εγκαταστασης κατά τη θέρμανση του, δεν μπορεί να απορροφηθεί όλη απο το δοχείο διαστολής με αποτέλεσμα η αυτόματη βαλβίδα ασφαλείας του λέβητα να ανοίγει, οπότε έχουμε τη διαρροή νερού που αναφέρεις.

 

Χρειαζεται να εξεταστεί και να ρυθμιστή όλη η εγκατάσταση

Link to comment
Share on other sites

μάλιστα, δοχείο διαστολής μου φαίνεται και εμένα !!! :grin:  Μια κόκκινη φούσκα καλά την έκοψα με το μάτι μικρή σε διάσταση ...  Αυτό το δοχείο έχει να κάνει με την εγκατάσταση δηλαδή πόσες θερμίδες χρειάζεσαι ανάλογα τα σώματα κτλ  ; Αύριο πρωί πρωί τηλ στον μάστορα και γκάζια .....

Link to comment
Share on other sites

  Μια κόκκινη φούσκα καλά την έκοψα με το μάτι μικρή σε διάσταση ...  Αυτό το δοχείο έχει να κάνει με την εγκατάσταση δηλαδή πόσες θερμίδες χρειάζεσαι ανάλογα τα σώματα κτλ  ;

 

Ναι η κόκκινη μπάλα, αλλά απαιτείται κάποιος υπολογισμός για την κατάλλη επιλογή...

 

Τώρα υποθέτω οτι οι προμηθευτές έδωσαν μια στη ''΄τυχη'' και γι' αυτό παρουσιάζεται το πρόβλημα

 

Τέλος πάντων εσύ ξέρεις καλύτερα πως είναι η κατάσταση

Link to comment
Share on other sites

ποια βανα ανοιγει? της πληρωσης με νερο?

Αν δεν εχει αλλαξει κατι ,πρεπει να ειναι συνεχεια ανοιχτη και να εχεις ενα ρυθμιστη πιεσης στην εισοδο.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον ηρθε σήμερα 1 μαστοράκι απο του εγκαταστάτη το μαγαζί. Το έριξε μια ματιά και είπε στην γυνάικα μου που ήταν εκέι πως άφησε την βάνα μόνιμα ανοιχτή για να δούμε αν έχει διαροή απο κάπου στο δίκτυο. Θα το παρατηρήσω 2 μέρες και βλέπουμε...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.