Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θερμοσίφωνας αργεί να ζεστάνει


John1979

Recommended Posts

Καλησπερα,ξαφνικα ο θερμοσιφωνας αργει υπερβολικα να ζεστανει το νερο.Ο θερμοστατης ειναι στους 80 βαθμους εξ'αρχης.Υπαρχει ενδεχομενο να εχει πιασει αλατα η αντισταση και να αργει να ζεστανει; η να εχει χαλασει ο θερμοστατης;[ο θερμοσιφωνας ειναι 8 χρονων αν αυτο παιζει ρολο]  

Link to comment
Share on other sites

Πολύ πιθανόν να έχει πιάσει άλατα και αργεί που σημαίνει πρέπει νατον ανοίξεις (αν έχεις την ικανότητα) να βγάλεις την αντίσταση και να την καθαρίσεις

 

Το είχα κάνει προσωπικά στον δικό μου 2 φορές (15αετίας +) αλλά την 3η δεν άντεξε, έλιωσε η αντίσταση απο τ' άλατα και τελικά μου δόθηκε η ευκαιρία και έβαλα ηλιακό

Link to comment
Share on other sites

Πολύ πιθανόν να έχει πιάσει άλατα και αργεί που σημαίνει πρέπει νατον ανοίξεις (αν έχεις την ικανότητα) να βγάλεις την αντίσταση και να την καθαρίσεις

 

Το είχα κάνει προσωπικά στον δικό μου 2 φορές (15αετίας +) αλλά την 3η δεν άντεξε, έλιωσε η αντίσταση απο τ' άλατα και τελικά μου δόθηκε η ευκαιρία και έβαλα ηλιακό

Ευχαριστω για την απαντηση.Και εγω αυτο υποθετω για αλατα το πιο πιθανον.Μηπως ομως ειναι προτιμοτερο να παρω μια καινουργια;

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον andreasfz6. Εάν μπεις στον κόπο να ανοίξεις τον θερμοσίφωνα, τότε  να βάλεις καινούργια αντίσταση-θερμοστάτη, διότι εάν ο θερμοσίφωνας έχει πολλά άλατα πολλές φορές έχει στραβώνει τόσο η αντίσταση , που δεν βγαίνει εύκολα και την καταστρέφεις για να την βγάλεις. Επιπλέον και η στεγανοποιητική φλάντζα με τα χρόνια ξεραίνεται και μπορεί να έχεις διαρροή που δυστηχώς θα το καταλάβεις μετά το γέμισμα.  

Link to comment
Share on other sites

Τελικα εβγαλα την αντισταση και πηρα αλλη.Περιττο να πω οτι δυσκολευτηκα να την βγαλω απο μεσα απο τα αλατα τα οποια ητανε κυριολεκτικα πετρες!Γεμισα μια σακουλα καπου στα 3-4 κιλα αλατα[!]Το ανοδιο ητανε λιωμενο εντελως,επρεπε  να ανεβασω φωτο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους τους συναδέλφους, μιας και που μιλάμε για ηλ. θερμοσίφωνες θέλω την γνώμη σας σε κάτι. Υπάρχει περίπτωση καινούριος ηλ. θερμοσίφωνας 60lt  (1-2 μηνών) να μην φτάνει μια νεαρή κοπέλα ενώ είναι πλήρως ζεσταμένος να κάνει μαλλιά και μπάνιο? Σημείωση τα μαλλιά είναι μεσαίου μεγέθους. Το λέω γιατί θα ξεκινήσετε να κάνετε πλάκα.. :smile:

Edited by NIKOS ASTROS
Link to comment
Share on other sites

Νίκο πρέπει να έχω βάλει εκατοντάδες θερμοσίφωνες...

Εγω θα σου απαντήσω ρωτώντας....

 

Μα γιατί κάποιοι επιμένουν να βάζουν 60αρηδες θερμοσίφωνες..............

Link to comment
Share on other sites

 

Μα γιατί κάποιοι επιμένουν να βάζουν 60αρηδες θερμοσίφωνες..............

 

Τι να σου πω βρε φίλε ο ιδιοκτήτης του διαμερίσματος είναι φίλος και ήρθε σήμερα και μου είπε όλα αυτά και δεν ξέρει τι να κάνει με την ενοικιάστρια... Σε διαμέρισμα που έμενα παλαιά είχε 60αρι και δεν είχαμε κάποιο θέμα, μήπως ο υδραυλικός που του τον συνέδεσε του έχει τον θερμοστάτη χαμηλά...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.