Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός ετήσιας παραγωγής ηλεκτρικής ενέργειας από Φ/Β πλαίσια


Poleodomos-Xwrotaktis

Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι,

 

θα ήθελα να ζητήσω τη βοήθεια όσων από εσάς είστε ηλεκτρολόγοι ή μηχανολόγοι μηχανικοί και ασχολείστε με εγκατάσταση Φ/Β συστημάτων σχετικά με ένα πρόβλημα που θέλω να λύσω.Κάθε δυνατή βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη,εφόσον δεν είμαι γνώστης του αντικειμένου.

Θέλω να υπολογίσω:

 

α) Την ετήσια ηλεκτρική ενέργεια που παράγεται από 80.000 Φωτοβολταϊκά πλαίσια

Επιφάνεια εκάστου πλαισίου 0,2m2

Συντελεστής απόδοσης 12%

Μέση ημερήσια ηλιακή ακτινοβολία 6 kwh/ημέρα

Συντελεστής διόρθωσης ρύπανσης 0,95

Συντελεστής διόρθωσης θερμοκρασίας 0,80

 

β) Αν η μέση ηλεκτρική κατανάλωση ενός νοικοκυριού είναι 5.000 kwh/έτος, πόσα νοικοκυριά μπορούν να ηλεκτροδοτηθούν από τα ανωτέρω φωτοβολταϊκά που εγκαταστάθηκαν;

 

Σχετικά με το α, έχω τον τύπο Q= ηπ*σθ*σρ*Π*Α που δίνει την ημερήσια ηλεκτρική ενέργεια που παράγει ένα Φ/Β πλαίσιο.Αν το πολλαπλασιάσω επί 80.000 και μετά επι 365 μέρες θα βρώ την απάντηση για την ετήσια ηλεκτρική ενέργεια ή είναι λανθασμένη η σκέψη μου;

Σχετικά με το β), αν διαρέσω το αποτέλεσμα που βρω από το α) δια 5.000 θα βρω τον αριθμό των νοικοκυριών;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Κατι λειπει,με μια πρωτη ματια.Ποσα Watts ειναι το καθε πανελ?

Επισης η ημερησια ηλιακη ακτινοβολια δεν εχει παραμετρο εκτασης.

Link to comment
Share on other sites

Η εκφώνηση της άσκησης δίνεται όπως ακριβώς την έγραψα παραπάνω,δε δίνει κάποιο επιπλέον στοιχείο. Στο βιβλίο που έχω,εκτός της σχέσης υπολογισμού της ημερήσιας ηλεκτρικής ενέργειας (Q) από Φ/Β λέει επίσης ότι η απαιτούμενη συνολική επιφάνεια των Φ/Β πλαισίων δίνεται από τη σχέση S=E/q και ότι το πλήθος των Φ/Β πλαισίων που απαιτούνται είναι N=S/A,;

όπου:

 

S= η απαιτούμενη συνολική επιφάνεια των φ/β πλαισίων σε m2

Α= η επιφάνεια του κάθε πλαισίου σε m2

N= το πλήθος των Φ/Β πλαισίων που απαιτούνται

Ε= το καναλισκόμενο ημερήσιο φορτίο σε kWh

q= η ημερήσια ηλεκτρική ενέργεια που παράγει ένα φ/β πλαίσιο ανά μονάδα επιφάνειας σε kWh/m2 (q=Q/A)

 

Βγάζετε εσείς κάποιο συμπέρασμα για το πως να υπολογιστεί η ετήσια ηλεκτρική ενέργεια με αυτό τον τρόπο;

Edited by Poleodomos-Xwrotaktis
Link to comment
Share on other sites

Ωραια,εχεις τον αριθμο των πλαισιων και την επιφανεια εκαστου,οποτε βρισκεις συνολικη επιφανεια.Εχεις αποδοσεις και συντελεστες που πρεπει να λαβεις υποψην.Πολυ απλο μου φαινεται βρε.

Φυσικα μην περιμενεις να σου το λυσουμε..  :smile:

Ξεκινα το και αν συναντησεις δυσκολιες τοτε ενοχλησε μας.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση σου συνάδελφε.Όχι δε ζητάω να μου τη λύσει κανείς, απλά ρωτάω αν η λογική που ακολουθώ είναι σωστή ή όχι. Το αν δλδ πολλαπλασιάσω την ημερήσια ηλεκτρική ενέργεια (Q) που παράγει ένα Φ/Β πλαίσιο.επί 80.000 (που είναι όλα τα πλαίσια) και μετά επι 365 μέρες θα μου δώσει την ετήσια ηλεκτρική ενέργεια. Αυτό που με προβληματίζει ότι το ποσοστό ηλιοφάνειας δεν είναι το ίδιο για κάθε μέρα του χρόνου.

Link to comment
Share on other sites

Εαν σου δινει αυτα τα στοιχεια τοτε δεν μπορεις να κανεις κατι αλλο.Η ηλιοφανεια αφορα μια περιοχη αλλα εαν δεν σου τη  δινει τοτε δεν μπορεις να υπολογισεις μεση ετησια ηλιοφανεια κ τετοια οποτε προχωρα θα ειναι εντελως προσεγγιστικος ο υπολογισμος 

Edited by GiorgosAsim
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ , απλά ρωτάω αν η λογική που ακολουθώ είναι σωστή ή όχι.

Η γωνία στήριξης των panel δεν πρέπει να ληφθεί υπόψη?

 

Αν είναι σταθερής γωνίας ή μεταβλητής σε ένα ή δύο άξονες?

Link to comment
Share on other sites

Ειχαμε κανενα αποτελεσμα για το παραδειγμα του φιλου?

Την εκταση της περιοχης σου την δινει. Εστω 6000

Edited by gio
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.