Μετάβαση στο περιεχόμενο

πυροπροστασία σε πρατήριο έτοιμου φαγητού


foibos

Recommended Posts

Καλημέρα. Μου ζητήθηκε να κάνω μελετη πυροπροστασίας σε ένα τυροπιτάδικο. Το κατάστημα μεταβιβάστηκε και ο νέος ιδιοκτήτης χρειάζεται την μελέτη καθώς η παλιά έχει ληξει. Ο χώρος είναι περίπου 90 τμ, σε δύο ορόφους. Στο ισόγειο είναι οι φούρνοι, τα ψυγεία και μερικά τραπέζια, ενώ στον όροφο οι τουαλέτες και οι αποθήκη. Η οικοδομή είναι του '50.

Το ερώτημα μου

α) χρειάζεται και ενεργητική και παθητική πυρασφάλεια?

β) πόσο περίπου να χρεώσω την μελέτη? Ή έστω με ποιον τρόπο να κάνω τον υπολογισμο? Με τα τμ?

γ) πέραν της μελέτης, χρειάζεται να καταθέσω και άλλα δικαιολογητικά?

 

Συγγνώμη για τα τόσο απλά ερωτήματα αλλά δεν έχω εμπειρία σε τέτοιου είδους μελέτες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν λήγει μία μελέτη...

Ίσως να εννοείς το πιστοποιητικό πυροπροστασίας.

Πήγαινε στο αρμόδιο γραφείο της ΠΥ, ψάξε φάκελο, δες αν συμφωνεί η μελέτη με την υπάρχουσα κατάσταση.

Και ρώτα τους, απο κει και πέρα, τι θα χρειαστεί.

Link to comment
Share on other sites

Για ανανέωση πιστοποιητικού πυρασφάλειας χρειάζεσαι τα παρακάτω:

1) Υ.Δ. ιδιοκτήτη - εκμεταλλευτή ότι τηρεί τα μέτρα και μέσα πυρασφάλειας, έχει αναγομώσει τους πυροσβεστήρες και υπάρχουν τα ΕΧΙΤ

2) Υ.Δ. πυροσβεστηρά για την ορθή λειτουργία των πυροσβεστήρων που αναφέρονται στη μελέτη

3) παράβολο 10 ευρώ αρ λογ ΕΘΝΙΚΗ: 011040/54613247

4) αίτηση

5) εξουσιοδότηση ανα πας εσύ

6) Μισθωτήριο

7) χαρτιά αλλαγής επωνυμίας

 για τα χρήματα πάρε ότι νομίζεις εσύ (μελέτη αν δεν έχει αλλάξει τίποτα δεν ξανακάνεις) υπολόγισε έξοδα κοπής τιμολογίου και δρομολόγια αν είσαι μακριά εξτρά

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.