Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΑΠΟ ΚΑΦΕΤΕΡΙΑ ΣΕ ΚΑΦΕ ΣΝΑΚ ΜΠΑΡ


Recommended Posts

Για σας. Ενας συγγενης μου εχει πολλα χρονια μια καφετερια και θελει να την μετατρεψει σε καφε σνακ μπαρ. Τι ακριβως χρειαζεται και ποιας ειδικοτητας μηχανικος μπορει να αναλαβει;

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να συμπληρώσεις την ειδικότητα προφίλ σου?

Μηχανολογος ΤΕΙ ειμαι που δουλευω σε εργοστασιο και δεν ασχολουμε ιδιαιτερα με αδειες και τετοια

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Η χρησεις χωρων αποτελει αντικειμενο ΠΜ ή/και αρχιτεκτονων.

 

Στην πορεια μπορει να χρειαστουνε και λοιπες ειδικοτητες, αλλα συνηθως ενα ΠΜ τα ακνει ολα ....(και συμφερει......)

 

Αποσο γνωριζω θα εμπλακεις με Δημο, εμπορικο επιμελητηριο και πυροσβεστικη. Ισως και με διευθυνση υγειας.

Γενικως εχει αλλαξει η νομοθεσια για τα ΚΥΕ και δεν θυμαμαι ακριβως τις νεες διαδικασιες.

Edited by maneni
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Συνάδελφοι,

 

για την αδειοδότηση - ουσιαστικά - βάσει της Κ.Υ.Α. ΔΙΑΔΠ/Φ.Α.2.1/31600 (ΦΕΚ Β 3106/2013) απαιτούνται ΒΧΚΧ, Διάγραμμα Ροής και Πιστοποιητικό Ενεργητικής Πυροπροστασίας τα οποία όλα μπορεί να τα δώσει ΜΜ ή ΗΜ. Εφόσον απαιτούνται τακτοποιήσεις-ρυθμίσεις πολεοδομικές κ.λπ. τότε απαιτείται για αυτή τη διαδικασία συνδρομή ΠΜ ή ΑΜ. Μπορεί και ο ΜΜ-ΗΜ να συνεργάζεται με κάποιον, σύνηθες για αυτούς που ασχολούνται με Κ.Υ.Ε. Ειδικά τη Μελέτη Ενεργητικής Πυροπροστασίας που απαιτείται και δεδομένου ότι θα υπάρχει Σύστημα Τοπικής Εφαρμογής στη φούσκα θα πρέπει να σφραγίζει ΜΜ ή ΗΜ. Και βεβαίως εφόσον αποτανθεί σε ΑΜ ή ΠΜ μπορεί αυτός να συνεργάζεται με κάποιον ΜΜ ή ΗΜ. Ωστόσο από τη δικιά μου εμπειρία τέτοιες άδειες τις "τρέχουν" συνήθως ΜΜ. Εγώ τουλάχιστον όσους γνωρίζω είναι ΜΜ. Και δεν έχω γνωστούς-φίλους μόνο ΜΜ αλλά και ΗΜ και ΠΜ και ΑΜ και ούτε το λέω επειδή είμαι ΜΜ. Απλά μιας και ασχολούμαι και κινούμαι στις Άδειες Λειτουργίας είθισθε να αναλαμβάνει ΜΜ με συνδρομή ΑΜ ή ΠΜ για ρυθμίσεις-τακτοποιήσεις, αλλαγή χρήσεως ή για μη αλλαγή χρήσεως με βεβαίωση στατικής επάρκειας (ΠΜ). Στη συγκεκριμένη περίπτωση εφόσον ήταν καφετέρια, εάν η ΒΧΚΧ που είχε λάβει δεν ήταν αβαβά, δε θα απαιτείται αλλαγή χρήσεως.   

Edited by Antiermitianos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.