Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πυροπροστασία τουρ. κατοικίας για σήμα ΕΟΤ


SbioTech

Recommended Posts

Συνάδελφοι,

 

με τις καινούριες ρυθμίσεις στις οποίες ο καθείς κάνει το εξοχικό του "αυτοεξυπηρετούμενο τουριστικό κατάλυμμα" απαιτείται και μελέτη πυροπροστασίας.

Αυτή λοιπόν γίνεται βάσει του Άρθρου 18 του 71/88 εφόσον το "κατάλυμμα" είναι λιγότερο από 12 κλίνες, που σε όλες αυτές τις περιπτώσεις συνήθως είναι (2 κλίνες ανά υπνοδωμάτιο άνω των 13τμ, 1 για μικρότερα, το σαλόνι δεν πιάνεται).

 

Όλα καλά όλα ωραία μέχρι εδώ. Στη μελέτη για την πυροσβεστική απαιτείται και έξτρα παθητική ή μόνο μια μελέτη η οποία συντάσσεται βάσει του άρθρου 18? Στην πυροσβεστική μου λέγαν ότι πιάνεται ως υφιστάμενο όποιο "κατάλυμμα" είναι προ του 2008. Συνεπώς ως υφιστάμενο γλιτώνει παθητική?

Επίσης από την παράγραφο για πυροσβεστικό ερμάριο - κατάλαβα καλά ότι αν πρόκειται για μονοώροφο λ.χ. 120τμ (κάτω των 300τμ) δεν απαιτείται;

 

Παράλληλα, αν έχετε εμπειρία, η Π/Υ θέλει φαντάζομαι φουλ μελέτη, δηλαδή τεύχος και κατόψεις έτσι;

 

Τέλος αν το συγκεκριμένο κτίριο έχει την εξής μορφή:

- Υπόγειο με βοηθητική χρήση και ξεχωριστή είσοδο 80τμ

- Ισόγειο με είσοδο από δυο ξεχωριστές σκάλες 120τμ

 

και ο πελάτης θέλει να βγάλει άδεια ΕΟΤ μόνο για το ισόγειο:

- Μπορεί;

- Εμφανίζει στην Π/Υ μελέτη μόνο για το ισόγειο;

 

Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω δει την οικοδομική άδεια για λεπτομέρειες...

 

Τέλος αν ξέρει κάποιος, τη διαδικασία στον ΕΟΤ και τις Υπ. Δηλώσεις για τις κλίνες, τη νομιμότητα κτλ. μπορώ να την κάνω κι εγώ ως Η/Μ?

 

Ευχαριστώ

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά στο άρθρο 46 του Ν-4179/2013 (φεκ-175 Α/2013), παρ. 2δ,

.......... 

δ. Πιστοποιητικό πυρασφάλειας σύμφωνα με το στοιχείο  δ΄ της παρ. 1 του άρθρου 150 του ν. 4070/2012 για το σύνολο της εγκατάστασης, το οποίο εκδίδεται από την οικεία  Πυροσβεστική  Υπηρεσία, για τα καταλύματα του  παρόντος  άρθρου  δυναμικότητας άνω των είκοσι (20) κλινών.

Link to comment
Share on other sites

που σημαίνει πως κάτω των 19 κλινών δεν παίρνει Πιστοποιητικό Πυρασφάλειας, απλά ο ιδιοκτήτης - εκμεταλλευτής πρέπει να τηρεί τα μέτρα πυρασφάλειας

δηλ εμπειρικά 1 προσβεστήρα ανά διαμέρισμα ή όροφο και ποτέ λιγότεροι από δύο και έναν οροφής στο λεβητοστάσιο (αυτά προτείνω εγώ, εσύ τους λες ότι θες)

και είσαι εντάξει από πλευράς πυρασφάλειας

Link to comment
Share on other sites

που σημαίνει πως κάτω των 19 κλινών δεν παίρνει Πιστοποιητικό Πυρασφάλειας, απλά ο ιδιοκτήτης - εκμεταλλευτής πρέπει να τηρεί τα μέτρα πυρασφάλειας

δηλ εμπειρικά 1 προσβεστήρα ανά διαμέρισμα ή όροφο και ποτέ λιγότεροι από δύο και έναν οροφής στο λεβητοστάσιο (αυτά προτείνω εγώ, εσύ τους λες ότι θες)

και είσαι εντάξει από πλευράς πυρασφάλειας

 

Στην Π/Υ μου είπαν ότι δεν απαιτείται πιστοποιητικό αλλά παρ' όλα αυτά απαιτείται να γίνει μελέτη βάσει του άρθρου 18. Μήπως μου λένε μπούρδες;

 

Εγώ βάσει του άρθρου 18 -μιας και είναι ένα διαμέρισμα με υπερυψωμένη βεράντα για είσοδο-, θα πρότεινα δυο PA6kg και μια φωλιά με πράσινο απλό λάστιχο έξω στη βεράντα. Ο πελάτης τα είχε ήδη αγοράσει αυτά πριν έρθει σε εμένα έτσι κιαλλιώς...

 

Με ενημέρωσαν ότι απαιτείται κατάθεση μελέτης και μετά η ΠΥ εκδίδει βεβαίωση ότι το κατάλυμα εξαιρείται της υποχρέωσης έκδοσης πιστοποιητικού. Κάτι το οποίο είναι βεβαίως γελοίο. Όλη η δουλειά θα γίνει έτσι κι αλλιώς...

Edited by SbioTech
Link to comment
Share on other sites

αν σου ειπαν κάτι τέτοιο, πράξε αναλογα. παντως αφού πιστοποιητικό δεν εκδίδεται, πού θα το προσκομίσεις? πουθενά.

ποιος θα σου το ζητήσει? κανένας

πάντως βλέπουμε για ακόμα μια φορά πως δεν συμφωνούν όλες οι υπηρεσίες ματαξύ τους....

Link to comment
Share on other sites

Και καλά ο ΕΟΤ αν δεν δώσεις πιστοποιητικό θέλει βεβαίωση ότι δεν απαιτείται... τέλος πάντων ελλάς το μεγαλείο σου...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.