Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΝΕΧΤ - Αναφορά λαθών


iovo

Recommended Posts

Mode επίλυσης: R-Q

Ικανοτικοί έλεγχοι κόμβων

Έκδοση ΝΕΧΤ: 2010-R1 (σε όλες τις εκδόσεις υπάρχει αυτό το πρόβλημα)

 

Αναλυτική περιγραφή: Οι ικανοτικοί έλεγχοι των κόμβων εκτελούνται με τα υπολογισθέντα σίδερα κι όχι με τα τοποθετηθέντα.

πχ σε οπλισμούς δοκών αν επιλέξουμε να τίθεται διαμήκης οπλισμός min.διαμ.Φ14,

δεν εκτελείται ο ικανοτικός κόμβου με τα τοποθετηθέντα αλλά με τα απαιτούμενα,

δηλ. αν μια δοκός χρειάζεται 4Φ12 άνω και κάτω , το πρόγραμμα εκτελεί ικανοτικό κόμβου αυτά τα σίδερα

αλλά επειδή έχω επιλέξει min.οπλισμό δοκού Φ14 τοποθετεί 4Φ14 με αποτέλεσμα πιθανόν να μην ισχύει ο ικανοτικός κόμβου .

 

Λύση: Πρέπει να εκτελέσουμε τον ικανοτικο έλεγχο με την βοήθεια ενός βοηθητικού προγράμματος

Link to comment
Share on other sites

Οι σελίδες είναι έξι(6). Το συντάσσω εδώ και τέσσερα τουλάχιστον χρόνια.

 

Αν θέλεις μπορείς να το ανεβάσεις και για τους υπόλοιπους....

Link to comment
Share on other sites

Έκανα μια προσπάθεια εχθές να το ανεβάσω σε μορφή pdf, αλλά είναι μεγαλύτερο από το επιτρεπόμενο όριο. Θα δω μήπως το σώσω σε άλλη μορφή μόλις πάω στο γραφείο μου

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε για την προσπάθεια. Μπορείς να το ανεβάσεις και σε κάποιο εξωτερικό server τύπου rapidshare.

Link to comment
Share on other sites

Mode επίλυσης: R-Q

Ικανοτικοί έλεγχοι κόμβων

Έκδοση ΝΕΧΤ: 2010-R1 (σε όλες τις εκδόσεις υπάρχει αυτό το πρόβλημα)

 

Αναλυτική περιγραφή: Οι ικανοτικοί έλεγχοι των κόμβων εκτελούνται με τα υπολογισθέντα σίδερα κι όχι με τα τοποθετηθέντα.

πχ σε οπλισμούς δοκών αν επιλέξουμε να τίθεται διαμήκης οπλισμός min.διαμ.Φ14,

δεν εκτελείται ο ικανοτικός κόμβου με τα τοποθετηθέντα αλλά με τα απαιτούμενα,

δηλ. αν μια δοκός χρειάζεται 4Φ12 άνω και κάτω , το πρόγραμμα εκτελεί ικανοτικό κόμβου αυτά τα σίδερα

αλλά επειδή έχω επιλέξει min.οπλισμό δοκού Φ14 τοποθετεί 4Φ14 με αποτέλεσμα πιθανόν να μην ισχύει ο ικανοτικός κόμβου .

 

Λύση: Πρέπει να εκτελέσουμε τον ικανοτικο έλεγχο με την βοήθεια ενός βοηθητικού προγράμματος

 

αυτό που λες είναι πολύ χοντρό για να είναι αληθινό (εκτός και αν πείραξαν κάτι κατά λάθος)

 

αν διαστασιολογείς και σου βγάζει αρχικά 4Φ12 και στη συνέχεια ζητήσεις Φ14 το πιθανότερο (σχεδόν σίγουρο εκτός ίσως και αν δεν κλείνει οριακά η τιμή αλλά νομίζω δεν το έχω δει ποτέ αυτό) είναι να σου δώσει 3Φ14 και όχι 4Φ14.

 

κοιτάζω τυχαία σε μια μελέτη και κάνω 2 επιλύσεις. μία με Φ12 & μία με Φ18 για τις δοκούς και βλέπω στο αρχείο onoma_meletis.cap τα αποτελέσματα του ικανοτικού.

 

εκεί οι ροπές αντοχής της δοκού μεταβάλλονται αν αλλάξεις το Φ αλλά φυσικά όχι πολύ και αυτό γιατί αλλάζοντας το Φ βάζει οπλισμό τέτοιον που είναι κοντά και προς τα πάνω από τον απαιτούμενο π.χ. αν θες ελάχιστο 4Φ12 και τους πεις βάλε Φ18, δεν θα βάλει 4Φ18 αλλά φυσικά θα βάλει 2Φ18 (και σε πάει από 4,50cm2 σε 5,10cm2) και στη συνέχεια με αυτά βγάζει την αντοχή της δοκού διαφορετική για τα 4Φ12 και 2Φ18 (η 2η λίγο μεγαλύτερη)

 

εσύ διαπίστωσες να μην κλείνουν σε ακέραιες τιμές οι ποσότητες των ράβδων? γιατί εγώ μια χαρά τις βλέπω στο αρχείο αποτελεσμάτων των ικανοτικών (βγαίνουν ακριβώς όσες έβαλε).

 

τα δε αποτελέσματα ποιοτικά (δεν έκανα πράξεις τώρα) δεν επιβεβαιώνουν αυτό που λες γιατί απλά από 4,50 σε 5,10 αυτές αυξήθηκαν και δεν μείναν ίδιες (δηλαδή στην τιμή του 4Φ12) όπως λες.

 

ανέβασε ένα αρχείο, στείλε με στη σειρά του cap που είδες το πρόβλημα να δούμε τι γίνεται τελικά

Link to comment
Share on other sites

ρίξε μια ματιά στην δοκιμή που έκανες και πρόσεξε ότι παρόλο που οι ικανοτικοί συντελεστές αυξήθηκαν, ο κρίσιμος συνδυασμός παρέμεινε ο ίδιος, δηλ.οι νέοι επαυξημένοι ικανοτικοί συντελεστές δεν πολλαπλασίασαν τις ροπές για να δώσουν τις νέες επαυξημένες ροπές , αλλά διατηρήθηκε ο κρίσιμος συνδιασμός από την προηγούμενη επίλυση.

Link to comment
Share on other sites

κάνεις λάθος.

κάνε μια δοκιμή να βγάλεις την κρίσιμη ροπή Μ (g+0,3q+αcd*ex+acd*0,3ey) και θα δεις ότι αν δεν εισάγεις και τους ικανοτικούς συντελεστές δεν θα βγάλεις ποτέ την τιμή της ροπής που αναγράφεται στον κρίσιμο συνδυασμό.

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου, εγώ σου είπα. δες το cap.

 

ξεκινάς και λες

πχ σε οπλισμούς δοκών αν επιλέξουμε να τίθεται διαμήκης οπλισμός min.διαμ.Φ14,[/u]

δεν εκτελείται ο ικανοτικός κόμβου με τα τοποθετηθέντα αλλά με τα απαιτούμενα,

δηλ. αν μια δοκός χρειάζεται 4Φ12 άνω και κάτω , το πρόγραμμα εκτελεί ικανοτικό κόμβου αυτά τα σίδερα

αλλά επειδή έχω επιλέξει min.οπλισμό δοκού Φ14 τοποθετεί 4Φ14 με αποτέλεσμα πιθανόν να μην ισχύει ο ικανοτικός κόμβου .

καταρχήν αν θέλει 4Φ12 άνω/κάτω η δοκό σου το πρόβλημα δεν είναι το next αλλά το δομικό σου σύστημα (π.χ. κοντή).

 

αλλά ας πούμε ότι χρειάζεται 4Φ12 α/κ για χάρη της συζήτησης (γιατί χρησιμοποίησες το π.χ. το λέω και γω)

 

πότε το έχει κάνει αυτό? 12 χρόνια που το δουλεύω να σου πω πότε έβαλε αντί για 3Φ14, 4Φ14? ποτέ

 

αν βγάζει 4Φ12 και βάλεις Φ14, θα σου βγάλει 3Φ14. κατ' εξαίρεση για next, θα δεχόμουν και 2Φ14

 

αλλά επειδή δεν αποκλείω να σκάλισαν κάτι και να τα κάναν μαντάρα, σου ΞΑΝΑλέω ανέβασε το αρχείο σου να δούμε τι λες.

 

δεν θες να το ανεβάσεις? κανένα πρόβλημα. στείλτο μου σε mail

 

δεν θες να το στείλεις με mail? κανένα πρόβλημα. πάρε τηλέφωνο το χρονέα και πες του το. χρυσάφι το πληρώνεις

 

δεν θες να πάρεις το χρονέα? κανένα πρόβλημα. κάνε φύλλα στο excel

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.