Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μερική Ανακαίνιση οικίας


zefuros

Recommended Posts

Αγαπητοι συνάδελφοι καλησπέρα,

 

Ανοιγω το θέμα αυτό στο section των ιδιωτών, μιας και δεν πρόκειται για ερώτηση σχετική με το αντικείμενο μου, αλλά αφορά ανακαίνιση που πρόκειται να γίνει σε σπίτι της υποψηφιας πεθεράς μου :smile:

 

Πιο συγκεκριμένα, πρόκειται να γινει μερική ανακαίνιση του σπιτιού, που αφορά Μπάνιο, Wc, ΚΟυζίνα, και κάποιες λοιπές μικροεργασίες, και ως καλός υποψηφιος γαμπρός υποτίθεται πως πρέπει να ελεγξω αν οι προσφορές που θα δοθούν  ειναι κοντά στην πραγματικότητά.

 

Δεν εχω καθόλου αισθηση για τάξη μεγέθους κόστους για διάφορες εργασίες, και θα εκτιμούσα αν μου δινατε εναν μπούσουλα. Προφανώς καταλαβαίνω πως ειναι αδυνατο να δοθεί ακρβλης απάντηση, αλλά ενα πιστευω πως ενα ευρος τιμών - σε ταξη μεγέθους - σιγουρα θα μπορέσετε να μου δώσετε:

 

Μετά από αυτή την εισαγωγή, ξεκινώ τα ερωτήματα - τα οποία αφορούν κυρίως εργασίες και οχι υλικά που ειναι πιο ευκολο να τσεκάρω από μαγαζιά:

 

Α) Κόστος για ξηλωμα μπάνιου - κουζίνας και πεταμα υλικών

 

Β) Κόστος τοποθετησης πλακάκια μπάνιου (φανταστείτε ενα τυπικό μπάνιο)

 

Γ)  ΚΟστος υδραυλικού για αλλαγη ολων των σωνηλώσεων - αποχετευσεων μπάνιου και τοποθετηση ειδών υγιεινής 9αεδώ μαζί με υλικά)

 

Δ) Τρίψιμο μαρμάρινου δαπέδου συνολικής επιφάνειεας περίπου 40τ.μ.

 

Ε) ΒΑψιμο. Ενδεικτικά κόστη για περίπτωση απλού φρεσκαρισματος/ πλήρους "ξυσίματος" (υποθέτω ανα τ.μ.)

 

Τέλος, πολύ χονδρικά, αν υποθέταμε πως θα αναλάμβανε ολο τον σχεδιασμό - επίβλεψη ενας συνάδελφος, για τι ταξη μεγέθους κόστος θα μιλάγαμε για μελέτη και επίβλεψη?

 

Αυτά για αρχή, αν θεωρηθεί πως δεν ειναι σωστλη η αναρτηση, είτε να μεταφερθεί είτε απαντηστε μου με ΠΜ. Ευχαριστώ εκ των προτερών

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι,

 

λύθηκε ενα θέμα μπλεξίατος με διπλο ποστάρισμα, και αναμένω την βοήθεια σας

Link to comment
Share on other sites

Αρχικα θα σου ελεγα οτι αυτο που ζητας δεν μπορει να γινει. Δεν μπορει καποιος να σου δωσει τιμες για κατι ο=που ουτε το εχει δει ουτε το εχει μελετησει.

Ενα αλλο ειναι, για ποια περιοχη μιλας. Πχ ομονοια, κολωνακι, καλυμνο, αγραφα?

Γενικα ισως καποιος να μπορουσε να απαντησει αλλα σιγουρα η αποκλιση (μπορει) να ειναι και μεγαλη.

Το καλυτερο παντως ειναι να παρεις αρκετες προσφορες απο συνεργεια που θα σου κανουν την δουλεια και βασικο να υπογραψετε συμφωνητικο!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και ευχαρστώ καταρχην για την απάντηση.

 

Προφανώς δεν μιλάω για ακριβείς τιμες, αλλά ένα ευρος. πχ, μπορώ να φανταστω πως ενας πλακας για να βάλει πλακακια σε ενα συνηιθισμένο μπάνιο για εργασια δεν θα π΄ρει ούτε 50 αλλά ουε και 1.000 ευρώ. Ηλπιζα να μπορούσε κάποιος να μου μειώσει αυτό το εύρος...

 

Το σπίτι ειναι στην Καισαριανη, μία διπλοκατοικια ισογειου - 1ου οροφου, και μιλαμε για το διαμέρισμα του 1ου, εμβαδού 120 τ.μ.

 

Ακριβώς επειδή θα ήθελα να γλυτώσω το τρέξιμο εγω και να μην φάω το μπαλάκι (ας ντυθώ γαμπρός με το καλό και μετα θα πέφτει παντοφλα) έίπα να κάω μία προσπάθεια εδώ

Link to comment
Share on other sites

 

Ακριβώς επειδή θα ήθελα να γλυτώσω το τρέξιμο εγω και να μην φάω το μπαλάκι (ας ντυθώ γαμπρός με το καλό και μετα θα πέφτει παντοφλα) έίπα να κάω μία προσπάθεια εδώ

 

Γιατί να έχετε «τρέξιμο»;Οι τεχνίτες που θα απευθυνθείτε θα έρθουν στον χώρο σας ούτως ή άλλως για να μπορέσουν

να σας δώσουν μία λεπτομερή προσφορά βλέποντας ιδίοις όμμασι το διαμέρισμα.

Τώρα,όσον αφορά τις τιμές,αυτές είναι σχετικές όπως σας είπε και ο gio.Γεγονός είναι ότι οι τιμές έχουν πέσει αρκετά

σε όλες τις ειδικότητες που σχετίζονται με την οικοδομή λόγω της ελάχιστης ζήτησης.Να ξέρετε όμως ότι οι τεχνίτες

που είναι πραγματικά πολύ καλοί στην εργασία τους,έχουν μειώσει τις αμοιβές τους σε πολύ λιγότερο ποσοστό απο τους

υπόλοιπους.Άρα κατά τη γνώμη μου και επειδή οι εργασίες που θέλετε να υλοποιήσετε είναι λίγες,μην τσιγκουνευτείτε

τα 2-3 ευρώ/τ.μ. διαφορά στον πλακά ή τον μαρμαρά,τα 200-300 ευρώ στον υδραυλικό & το 1 ευρώ στον ελαιοχρωματιστή.

Τις αποξηλώσεις μπάνιου & κουζίνας κατά πάσα πιθανότητα θα τις αναλάβουν αυτοί που θ' αναλάβουν και τις νέες

εγκαταστάσεις.Εσείς θα πρέπει να ενοικιάσετε έναν κάδο για τα μπάζα(κόστος περίπου 50-60 ευρώ) και το χωνί

απ' όπου θα ρίχνονται τα μπάζα από τον 1ο στον κάδο(κόστος 30 ευρώ περίπου για έναν όροφο).

Συνοψίζοντας επαναλαμβάνω αυτά που σας προανέφερε ο gio,πολλές προσφορές και κυρίως έγγραφες.

Σταθμίζετε την τιμή με την ποιότητα εργασίας & υλικών που θα σας υποσχεθούν εγγράφως,την συνέπεια και τον επαγγελματισμό 

που τυχόν διακρίνετε στον τεχνίτη και αποφασίζετε.

Καλά αποτελέσματα να έχετε!

 

ΥΓ: Αν και δεν μου πέφτει λόγος,γι' αυτό και ζητώ προκαταβολικά συγνώμη,εγώ θα απέφευγα οποιαδήποτε ανάμιξη σε ξένη

ιδιοκτησία,ειδικά εάν αυτή ήταν της υποψήφιας πεθεράς μου. :smile:

Έχει αποδειχθεί πολλάκις ότι άνθρωποι που συνέδραμαν ανιδιοτελώς και με τις καλύτερες των προθέσεων σε διάφορες

περιπτώσεις,στο τέλος κατέληξαν «και κλαμένοι και δαρμένοι».Σας ζητώ συγνώμη και πάλι,ελπίζω να μην με παρεξηγήσετε..

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή απάντηση postman!

 

(είσαι λίγο έξω στην τιμή του κάδου + ότι ξέχασες 48ωρη ενημ. ΥΠΔΟΜ +άδεια κατάληψης πεζοδρομείου.

Σε γενικές αυτά, αυτά και καλός!!!)

Με την Πεθερά εξήγησες μας όμως πάλι, γιατί να μην το αναλάβει ? :grin:

Link to comment
Share on other sites

@Arche

Σας ευχαριστώ πολύ,τα γραφειοκρατικά μου διέφυγαν ως αναφορά,αφού σαν ιδιώτης δεν έχω και την αρμόζουσα

κατάρτιση.Δεν ξέρω μάλιστα μήπως χρειάζεται και κάτι άλλο ως προς το σύννομο της ανακαίνισης,αν για παράδειγμα

χρειαστεί να στηθούν εξωτερικές σκαλωσιές για βάψιμο.

Όσον αφορά το τελευταίο σας ερώτημα θα προτιμούσα για λόγους διακριτικότητας αλλά και σεβασμού προς τον zefuro,

να μην το επεκτείνουμε περαιτέρω.Το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι έχει τύχει σε πολλές περιπτώσεις,

γονείς να διαπληκτίζονται με τα ίδια τους τα παιδιά,λόγω της ανάμιξης & των επιλογών των τελευταίων σε υλικοτεχνική

διαχείριση οικογενειακών περιουσιακών στοιχείων.

Καλό υπόλοιπο ημέρας να έχετε..

Edited by postman
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντησεις.

 

Σε λίγους μήνες το παρόν νήμα θα μετονομαστεί σε " Μερική ανακαίνιση - πώς σε κάνει τον καλύτερο φίλο/χειρότερο εχθρό με την πεθερα σου" (αναλόγως την εξέλιξη. :smile:))

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.