Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εισαγωγή αεροφωτογρ. του google earth στο autocad με κλίμακα


Recommended Posts

και εγώ το έχω δοκιμάσει πολλές φορές είχα μεγάλες αποτυπώσεις και έβαζα με align την εικόνα GOOGLE, καθόταν τέλεια , η ακρίβεια ήταν κάτω του μέτρου. Τωρα για το αν χρησιμοποιείται για δουλειά σε κάποιες ναι. Παράδειγμα σε τοπογραφικό για έκδοση άδειας βιομηχανικού κτιρίου που ζητάνε σε απόσταση 200μ από το γήπεδο που θα κατασκευαστεί αποτύπωση (χωρίς ακρίβεια) ότι κτιριο υπάρχει και τη χρήση του, το κάνω με το google, αλλά το ελέγχω κιόλας ιδίως σε περιοχή που υπάρχει διανομή ΥΓ. Επίσης σε βοηθάει σε επίλυση διανομής σε χωράφια αν δεν έχεις αποτυπώσει κάποια από αυτά. Πιστεύω ότι είναι ένα πολύ καλό εργαλείο αλλά να ξέρεις που πρέπει να βασίζεσαι στις εικόνες αυτές και που όχι. Ιδιως σε περιοχές με μεγάλες κλίσεις. Σε επίπεδες περιοχές μη το φοβάσαι. Επίσης έχω βάλει σε kml τη συμβαση ramsar των λιμνών Βόλβης από τις συνταταγμένες που δίνει η ΚΥΑ.

Link to comment
Share on other sites

Nομίζω η απόσταση που αναφέρεσαι είναι όχι 200 αλλά 1000 μέτρα και να φαίνονται τα πάντα, άλλες δραστηριότητες, όρια οικισμών, δήμων σχέδια πόλεων κτλ. Μήπως ο καθένας ζητάει οτι του κατέβει?

Link to comment
Share on other sites

Στη Θεσσαλονίκη αλλά και σε άλλους νομούς που έχω κάνει τετοια τοπογραφικά είναι 200μ εκτός αν είναι για πρατηριο με υγραέριο οπότε παει 500μ.

Link to comment
Share on other sites

Και όλα αυτά αν είσαι τυχερός και η περιοχή σου είναι με καλή ανάλυση. Υπάρχει καμία έκδοση GE με παντού καλή ανάλυση

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο αλλά βλέπω η βόρεια ελλάδα προτιμάται τα Nikon!! :) H αληθεια είναι με είχε εντυπωσιάσει η ψηφιακή αεροστάθμη και τα συναφή αλλά προτίμησα topcon.

Αυτό με το GE με έχει απασχολήσει και μένα. υπάρχει άραγε εκδοση με όλες τις περιοχές καθαρές?

Link to comment
Share on other sites

Τις δυνατότητες και τα προγράμματα που έχει το nikon δεν τα λεχει το topcon. Και εγώ χρησιμοποιούσα topcon για πολλά χρόνια και το σιχάθηκα. Είναι πολύ καλύτερο το nikon αλλά αργεί λίγο το menu του. Μου έχει αντικαταστήσει το laptop.

Δεν υπάρχει καμία έκδοση

Εγώ έχω την professional και η διαφορά είναι

στο ότι όταν εξάγεις εικόνα σαν jpg μπορείς να έχεις μεγαλύτερη ανάλυση

Αλλά σε περιοχές που δεν υπάρχουν αεροφωτογραφείες δεν αλλάζει τιποτα

Link to comment
Share on other sites

Πάντως έτυχε να δουλέψω με totalstation Nikkon και έπαθα την πλάκα μου με την εργονομία και την ποιότητα κατασκευής που είχε. Άσε που είχε και πόσα εγκατεστημένα προγράμματα. Ουσιαστικά σε γλυτώνει από δουλειά γραφείου!

 

Παίρνεις ένα καλό οργανάκι που σε γλυτώνει απο το βραχνά της επίλυσης αλλά και κάποια αντίστοιχη αγορά λογισμικού. Και μόνο που δε χρειάζεσαι laptop φτάνει !!!!

Απλά εξάγεις τα σημεία σου σε dxf.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.