Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή χρήσης από κατοικία σε κατάστημα υγειονομικού ενδιαφ.


Recommended Posts

Γειά σας συνάδελφοι. Έχω την περίπτωση διώροφης κατοικίας 80τ.μ. (40τ.μ. ισόγειο και 40τ.μ ο όροφος),για την οποία υπάρχει νόμιμη άδεια από το 1999. Το κτίριο έχει κατασκευασθεί σύμφωνα με την άδεια.

Ο ιδιοκτήτης θέλει να κάνει αλλαγή χρήσης του ισογείου από κατοικία σε παραδοσιακό καφενείο.

Θέλω να ρωτήσω τι μελέτες χρειάζονται σ' αυτήν την περίπτωση μιας και είναι η πρώτη φορά που ασχολούμε με κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Η αλλαγή χρήσης θα χρειαστεί τροποποιημένες κατόψεις, πιθανότατα μελέτη ενεργητικής πυρασφάλειας... νομίζω αυτά...

 

Όταν θα χρειαστεί να βγει άδεια λειτουργίας από τον Δήμο, τότε θα προκύψουν και τα υπόλοιπα ,μιας κι είναι κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος, κλπ...

 

Στα γράφω πολύ πρόχειρα από μνήμης, γιατί πρέπει να φύγω από το γραφείο, όταν γυρίσω, θα το κοιτάξω...

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω ο όροφος να έχει πρόσβαση από έξω. Συνοπτικά ο φάκελλος θέλει.

 

1. Αρχιτεκτονικά με την νέα διαμόρφωση, όψεις+τομές+Διάγραμμα κάλυψης διότι θέλεις και δέσμευση χώρου στάθμευσης!!! Ε=40/80->0.50 άρα 1 θέση. (ελπίζω να έχει χώρο εξωτερικό-αλλιώς κοίτα αν μπορείς να αγοράσεις με κάποια παρέκλιση).

2. Πυροπροστασία (ενεργετική+παθητική).

3. Αν δεν έχεις υπόγειο οκ. Αν έχεις θέλεις στατική επίλυση αν η πλάκα υπογείου αντέχει τα νέα φορτία (της νέας χρήσης).

4. Υδρευση-Αποχέτευση σίγουρα γιατί θα βάλεις κάποιο W.C. και κάποια κουζίνα.

 

Αμοιβές με διαφορά προυπολογισμού από αλλαγή χρήσης+αναλυτικό με τις εργασίες που θα γίνουν....

Link to comment
Share on other sites

θέλεις και δέσμευση χώρου στάθμευσης!!! Ε=40/80->0.50 άρα 1 θέση. (ελπίζω να έχει χώρο εξωτερικό-αλλιώς κοίτα αν μπορείς να αγοράσεις με κάποια παρέκλιση).

 

...ε τώρα για 0.50 δεν αξίζει να πληρώνεις προς Θεού!κάνε μία μαγκιά να μην φανούν τα 40m2 σαν χρήση του καφενείου.Μπορείς να δείξεις λιγότερα m2 στην κάτοψη?Ίσως πάλι να έδειχνες κάποια m2 στο ισόγειο με άλλη χρήση ώστε να μειωθεί ο συντελεστής της στάθμευσης.Θέλει και καλή θέληση εκ μέρους του ελεγκτή!

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη, άλλά έπεσε στα χέρια μου παρόμοια περίπτωση συναδέλφου (2 όροφοι, 42 τμ έκαστος).

 

Χρειάστηκε μόνο παθητική πυροπροστασία, όχι ενεργητική. Και δεν χρειάστηκε ύδρευση/αποχέτευση.

 

Επίσης καμία αναφορά σε θέσεις στάθμευσης...

 

Μήπως δεν ζούμε όλοι στο ίδιο κράτος και δεν ισχύουν οι ίδιοι νόμοι;

Link to comment
Share on other sites

Φίλε dimitrispsi έχεις δίκιο. Πρωί πρωί στην πολεοδομία που πήγα αυτό μου είπαν και εμένα. Μόνο παθητική και αχιτεκτονικά θέλουν. Ευχαριστώ πάντως παιδιά για τη βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Eπειδή το θέμα το έχω πρόσφατο εμένα μου ζήτησαν :

 

1) Τοπογραφικό

 

2) Αρχ/κα ( Κάτοψη - Τομή - Οψεις )

 

3) Τεχνική έκθεση που θα γράφεις πως η θέση Parking υπάρχει και έχει προβλεφθεί απο την προυπάρχουσα άδεια καθώς και ότι η αλλαγή χρήσης δεν επηρεάζει την στατικότητα του κτιρίου .

 

4)Ύδρευση - Αποχέτευση ( Μόνο άμα αλλάξει η διάταξη του W.C σου )

 

5) Φορολογικά ( Κάνε αναζήτηση και θα βρείς πολλά post για αυτό το θέμα )

 

Κουράγιο

Link to comment
Share on other sites

@pallkod, πάντως αυτά είναι και τα προβλεπόμενα από το νόμο δικαιολογιτικά. Τώρα τι ζητάνε ή δεν ζητάνε αυτό δυστηχώς κανείς δεν μπορεί να το απαντήσει....

Link to comment
Share on other sites

Από εδώ: http://www.poleodomia.gov.gr/Default.aspx?tabid=62

 

Απαιτούνται τα ακόλουθα:

1 ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΑΝΑΘΕΣΗΣ - ΑΝΑΛΗΨΗΣ

2 ΑΜΟΙΒΕΣ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ

3 ΤΟΠΟΓΡΑΦΙΚΟ ΔΙΑΓΡΑΜΜΑ

4 ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΜΕΛΕΤΗ

5 ΜΕΛΕΤΗ ΠΑΘΗΤΙΚΗΣ ΠΥΡΟΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ

6 ΤΕΧΝΙΚΗ - ΑΙΤΙΟΛΟΓΗΜΕΝΗ ΕΚΘΕΣΗ

7 ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ

8 ΕΓΚΡΙΣΕΙΣ ΦΟΡΕΩΝ Ή ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ

9 ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΝΟΜΙΜΟΤΗΤΑΣ ΥΦΙΣΤΑΜΕΝΟΥ

10 ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΑΙΤΟΥΝΤΟΣ

11 ΚΑΤΑΣΤΑΤΙΚΟ (ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΑΙΡΕΙΑ)

 

Δυστυχώς όμως είμαστε όμηροι της "παραξενιάς" του κάθε υπαλλήλου, μιας κι ειδικά στις μικρές περιοχές είμαστε όλοι μια κοινωνία και σίγουρα κάποια στιγμή αργότερα θα πέσεις στην ανάγκη του ίδιου υπαλλήλου, οπότε δεν μπορείς να κοντραριστείς.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.