Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια συνεργείου (τεχνολόγου μηχανικού οχημάτων)


playmobil

Recommended Posts

Γεια σας,

είμαι μηχανολόγος Τ.Ε. και μου ζητήθηκε να χορηγήσω την άδειά μου σε συνεργείο. Κατέθεσα τα χαρτιά και την πήρα από το υπουργείο συγκοινωνιών κανονικά. Επειδή δεν έχω την παραμικρή ιδέα, και στο υπουργείο δε γνώριζαν πολλά, μπορεί κάποιος να με βοηθήσει στις εξής απορίες:

Τη συγκεκριμένη άδεια 'Τεχνολόγου μηχανικού οχημάτων' μπορώ να τη 'νοικιάσω' σε κάποιο συνεργείο?

Τι ακριβώς σημαίνει αυτή η ενοικίαση?

Ποιες είναι οι ευθύνες μου ως αδειοδότης?

Μπορώ να τη νοικιάσω σε έναν ή σε πολλούς ταυτόχρονα?

Ποιο είναι το ποσό που ζητείται συνήθως σαν ενοίκιο?

 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

είμαι μηχανολόγος Τ.Ε. και μου ζητήθηκε να χορηγήσω την άδειά μου σε συνεργείο. Κατέθεσα τα χαρτιά και την πήρα από το υπουργείο συγκοινωνιών κανονικά. Επειδή δεν έχω την παραμικρή ιδέα, και στο υπουργείο δε γνώριζαν πολλά, μπορεί κάποιος να με βοηθήσει στις εξής απορίες:

Τη συγκεκριμένη άδεια 'Τεχνολόγου μηχανικού οχημάτων' μπορώ να τη 'νοικιάσω' σε κάποιο συνεργείο? Όχι δεν  νοικιάζεται, γίνεται πρόσληψη μέσω της δ/νσης εργασίας ως μισθωτός που σημαίνει οτι θα ''εργάζεσαι'' ως υπάλληλος ή θα ''επιβλέπεις'' τις εργασίες που θα εκτελούν οι τεχντες αυτο/των των διάφορων ειδικοτήτων (μηχανικά-ηλεκτρικά-βαφείου-φανοποιείου)

Τι ακριβώς σημαίνει αυτή η ενοικίαση? Δεν υπάρχει ενοικίαση, υπάρχει πρόσληψη ως μισθωτός

Ποιες είναι οι ευθύνες μου ως αδειοδότης? Πολλές και προβλέπονται απο την νομοθεσία. Αν το άτομο που θέλεις να καταθέσεις το πτυχίο σου για λογαριασμό του δεν το γνωρίζεις, καλύτερα να μην το κάνεις.

Μπορώ να τη νοικιάσω σε έναν ή σε πολλούς ταυτόχρονα? Όχι, μόνο για ένα (1) συνεργείο μπορείς να οριστείς υπεύθυνος σε όλη την επικράτεια (καταθέτεις υπ. δήλωση στη δ/νση μεταφορών οτι θα εργάζεσαι μόνο σ΄αυτό)

Ποιο είναι το ποσό που ζητείται συνήθως σαν ενοίκιο? Είναι διαπραγαγματεύσιμο, μπορεί  ο βασικός (600-700) νπορεί και λιγότερο η περισσότερο, ανάλογα τις αρμοδιότητες που θα σου αναθέσουν.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου δεν υπάρχει ´ενοικιασή´ κ σωστά στα λέει ο dib. Γίνεται πρόσληψη μέσω Ικα κ μάλιστα πλήρους απασχόλησης ( 8ωρο) που σημαίνει ότι ο εργοδότης σου (ο συνεργείατζης δλδ) θα πρέπει να σου κολλάει κανονικά ένσημα . Aυτο σημαίνει ότι υποτίθεται δουλεύεις κανονικά στο συνεργείο κ κανεις ο ίδιος τις εργασίες της ειδικότητας του συνεργείο ή επιβλεπεις τους άλλους τεχνίτες που δουλεύουν σε αυτό.

Επίσης αυτό γίνεται σε ένα συνεργείο μόνο κ δεν έχεις δικαίωμα να το κανεις σε άλλο ταυτόχρονα . Αν το κανεις πάντως κ επιβλεπεις τις εργασίες εξ αποστάσεως κ με το πνεύμα σου, πρέπει οπωσδήποτε να ξέρεις το συνεργείο κ τι σόι δουλειά κανει...

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

σωστοι οι συναδελφοι +1χ2

 

εχεις τρομερες ευθυνες.....

ενα θα σου πω πω ηρθε πελατης με τζιπ που του εσπασε το ημιαξονιο

και ζηταγε να διωξει ποινικα τον συνεργειατζη

ομως δεν εφτεγε το ημιαξονιο

το οχημα υπερφορτωθηκε και ειχε ελατωμα στο μουαγιε

θα τρεχε τον ανθρωπο τσαμπα

 

βεβαια την δουλεια την εχασα κ δε πληρωσε γιατι καταλαβε οτι δε θα παιρνε αυτο που θελε

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.