Μετάβαση στο περιεχόμενο

Από Πολιτικών Έργων Υποδομής σε Πολιτικών Μηχ. ΑΠΘ


Recommended Posts

Καλησπέρα, 

 

Είμαι πτυχ. του ΤΕΙ Θεσ/νίκης και έχω περάσει με κατατακτήριες στο ΑΠΘ. 

 

Υπάρχει κανείς που έχει κάνει πρόσφατα (τα τελευταία 2-3χρόνια) το ίδιο;

 

Με ενδιαφέρουν πληροφορίες σχετικά με την αναγνώριση των μαθημάτων από το ΤΕΙ.

 

Θα είμαι υποχρεωμένος σε όποιον βοηθήσει.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Απ'ότι ξέρω τουλάχιστον για το ΕΜΠ και φαντάζομαι ισχύει και για το ΑΠΘ,αν έχεις τελείωσει το αντίστοιχο τμήμα ΤΕΙ εισάγεσαι στο 5ο εξάμηνο στο Πολυτεχνείο.Συγχαρητήρια για την επιτυχία σου και σιδεροκέφαλος

Edited by project.breeze
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ συνάδελφοι!

 

@.breeze   δεν έχει τόση σημασία σε ποιο εξάμηνο σε βάζουν, όσο το πόσα μαθήματα και με ποια διαδικασία σου τα αναγνωρίζουν... και γι αυτό θα με βοηθούσε κάποιος που έχει κάνει τη διαδικασία για τα μαθήματα των τμημάτων αυτών. thanks παντως

Link to comment
Share on other sites

Επειδή πέτυχα κι εγώ την περασμένη βδομάδα στις κατατακτήριες για το τμήμα Μηχανικής Βιοσυστημάτων στο ΤΕΙ Λάρισας,η διαδικασία αναγνώρισης γίνεται από συμβούλιο καθηγητών του τμήματος στο οποίο εισέρχεσαι.Εκείνοι κρίνουν ποιά μαθήματα αντιστοιχούν επακριβώς στο πρόγραμμα σπουδών και σε απαλλάσσουν.Νομίζω θα πρέπει να απευθυνθείς στην γραμματεία της σχολής για περισσότερες λεπτομέρειες

Edited by project.breeze
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, 

 

Είμαι πτυχ. του ΤΕΙ Θεσ/νίκης και έχω περάσει με κατατακτήριες στο ΑΠΘ. 

 

Υπάρχει κανείς που έχει κάνει πρόσφατα (τα τελευταία 2-3χρόνια) το ίδιο;

 

Με ενδιαφέρουν πληροφορίες σχετικά με την αναγνώριση των μαθημάτων από το ΤΕΙ.

 

Θα είμαι υποχρεωμένος σε όποιον βοηθήσει.

 

Εύγε συνάδελφε! Εγώ δε βρήκα ποτέ το κουράγιο :(

 

Αναμένω να τελειώσεις, για να μου στείλες μια σφραγίδια να έχω πρόχειρη για τα τοπογραφικά :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

 

Υ.Γ. απ'οτι πήρε το αυτάκι μου, κάποτε μπαίναμε στο 5ο εξάμηνο, και γλυτώναμε με κυνήγι κάμποσα μαθήματα. Ομως εδώ και κάποια χρόνια, θαρρώ πως όλοι μπαίνουν στο 3ο εξάμηνο...Περι μαθημάτων, δε κατέχω όμως.

Edited by Kane
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Kane! 

 

Πάντως καλύτερα να χρειάζεσαι σφραγίδα παρά να ψάχνεις για να τη νοικιάσεις  :grin:  

αυτό και άλλα πολλά δείχνουν ότι από το Εργων Υποδ. Θεσ/νίκης έχουν βγει πολλοί άξιοι Μηχανικοί. 

 

Έχεις δίκιο για το εξάμηνο. Το θέμα είναι ότι από τη γραμματεία μου λένε ότι θα κάνω αίτηση με αναλυτική και με περίγραμμα των μαθημάτων και ο κάθε καθηγητής θα αποφασίσει ξεχωριστά αν θα με απαλλάξει. Δηλαδή επί της ουσίας δεν μου λένε τίποτα... στα τυφλά.....

γι αυτό θέλω και κάποιον πρόσφατο να δω τι παίζει στην πράξη...!

 

Υ.Γ. Θα σε πάρω να πιουμε κανα καφε να τα πουμε κι απο κοντα..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μια και το άνοιξα το ποστ θα δώσω και την απάντηση για να πληροφορηθούν όσοι ενδιαφέρονται:

 

Οι αναγνωρίσεις γίνονται πλέον ατομικά και ξεχωριστά για κάθε μάθημα από κάθε καθηγητή. Με λίγα λόγια κάνεις αίτηση σε κάθε καθηγητή του οποίου το μάθημα θεωρείς ότι έχεις διδαχθεί επαρκώς και αυτός αποφασίζει αν θα σε απαλλάξει...

 

Καταλαβαίνετε ότι αυτό σημαίνει τα εξής:

1) Στην καλύτερη περίπτωση να σου αναγνωρίσουν 5-6 μαθήματα του ΤΕΙ
2) Αν έχεις MSc στο οποίο εμβάθυνες σε κάποια από το μαθήματα του ΤΕΙ τότε ίσως σου αναγνωρίσουν περισσότερα (για πάνω από 10 ούτε να το σκέφτεσαι...)

3) Αν έχεις μπάρμπα σε καίρια θέση τότε μπορεί επίσης να σου αναγνωρίσουν περισσότερα, αφού οι καθηγητές αποφασίζουν με κριτήρια τα οποία δεν είναι σαφώς ορισμένα από το νόμο (η φράση "το έχει διδαχθεί επαρκώς" μπορεί να μεταφραστεί ποικιλοτρόπως...) 

 

Αυτό το τελευταίο το θεωρώ τραγικό μιας και τα Ελληνικά Πανεπιστήμια δεν φημίζονται για την αξιοκρατική τους λειτουργία...

 

άσε που ο κάθε καθηγητής θεωρεί ότι το μάθημα του είναι το σημαντικότερο πράγμα στον κόσμο, οπότε μάλλον αποκλείεται να το διδάχθηκες τόσο καλά όσο το κάνει αυτός!! αν κάνω λάθος διορθώστε με..

 

Επομένως το ότι σε βάζουν στο 3ο εξάμηνο ίσως και να είναι χειρότερο από το να σε έβαζαν στο 1ο ή 2ο, αφού στην ουσία ξεκινάς χρωστώντας μαθήματα.. (παράαααλογοοο;;; που έλεγε και ο Λαζόπουλος).

 

Αντε καλή συνέχεια!

Edited by Allobar
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.