Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επικοινωνία κλιμαστιστικού με ενσύρματο χειριστήριο


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 28
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

για κοιτα ποσα καλωδια πανε στο μοτερ μηπωs το κανειs ετσι με δικοπυη 0-1-2-3 να τελειωνειs!

   δεν πάει έτσι ακριβώς, στα κλιματιστικά πρέπει να κάνεις ένα σορό ελέγχους  να ελέγξεις την τετράοδη τον εξωτερικό ανεμιστήρα την πίεση της χαμηλής, την απόψυξη κλπ

Link to comment
Share on other sites

η εταιρία μου είπε ότι δεν βγαίνουν

εντολές απο επαφες

καναλατο on off  αυτο εδω

τα inventor δεν έχουν περιφερειακά αυτοματισμού, μπορείς να ρωτήσεις την αντιπροσωπεία της gree γιατί αυτή τα κατασκευάζει αν υπάρχει κάτι για τα δικά της μηχανήματα.

Τώρα από πατέντες μπορείς να καλωδιώσεις τις επαφές του χειριστηρίου για να εντέλλονται από ψυχρές επαφές που θα κλείνει στιγμιαία ο αυτοματισμός σου. Υπάρχει και πατέντα με αντιγραφή και εξομοίωση του χειριστηρίου υπερύθρων αλλά είναι προχωρημένη 

Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω οτι ειναι ετσι.Δουλευει με κωδικοποιηση και η πλακετα απλα αποδικωποιει την εντολη που παιρνει.Ειδα οτι με ενα χειριστηριο ελεγχεις 16 μοναδες,τι ακριβως θες να κανεις?

 

 

να προτεινω μια ευκολη λυση .πας σε ενα ηλεκτρονικο και σου βγαζει τα μπουτον του κοντρολ σε κλεμες η φισσα ,εσυ απλα θα κλεινεις την επαφη για 2 δευτ. και θα ιεναι σαν να πατας το μπουτον.

Edited by vasilimertzani
Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω οτι ειναι ετσι.Δουλευει με κωδικοποιηση και η πλακετα απλα αποδικωποιει την εντολη που παιρνει.

το ίδιο πράγμα πρότεινα, λες να ξέχασα από χθες τον τρόπο λειτουργίας ενός δισυρματου χειριστηρίου;

Link to comment
Share on other sites

Τώρα από πατέντες μπορείς να καλωδιώσεις τις επαφές του χειριστηρίου για να εντέλλονται από ψυχρές επαφές που θα κλείνει στιγμιαία ο αυτοματισμός σου.

 

να προτεινω μια ευκολη λυση .πας σε ενα ηλεκτρονικο και σου βγαζει τα μπουτον του κοντρολ σε κλεμες η φισσα ,εσυ απλα θα κλεινεις την επαφη για 2 δευτ. και θα ιεναι σαν να πατας το μπουτον.

 

Αυτό το σκέφτηκα κ εγώ, με την διαφορά ότι χρειάζομαι  3 χειριστήρια για κάθε καναλατο, άσε που με τυχαία διακοπή από δεη θα γίνεται μπάχαλο

Link to comment
Share on other sites

 

Τώρα από πατέντες μπορείς να καλωδιώσεις τις επαφές του χειριστηρίου για να εντέλλονται από ψυχρές επαφές που θα κλείνει στιγμιαία ο αυτοματισμός σου.

 

 

 

 

να προτεινω μια ευκολη λυση .πας σε ενα ηλεκτρονικο και σου βγαζει τα μπουτον του κοντρολ σε κλεμες η φισσα ,εσυ απλα θα κλεινεις την επαφη για 2 δευτ. και θα ιεναι σαν να πατας το μπουτον.

 

 

 

Αυτό το σκέφτηκα κ εγώ, με την διαφορά ότι χρειάζομαι 3 χειριστήρια για κάθε καναλατο, άσε που με τυχαία διακοπή από δεη θα γίνεται μπάχαλο

 

Για bms το θες; είναι κομμάτι δύσκολο Αφού δεν το καλύπτει ο κατασκευαστης.φαντάζομαι Μπορεί και να προβλεφθεί και η περίπτωση διακοπής.

Δώσε λεπτομέρειες.

Nvel,μαλλον γράφαμε μαζί και με πρόλαβες.όντως το ίδιο πρότεινες.Το δεν νομίζω πήγαινε στην απάντηση να δίνει τάση για να ελέγχει το σύστημα.

 

Edited by vasilimertzani
Link to comment
Share on other sites

 Δώσε λεπτομέρειες.

Κατά την διάρκεια του 24ωρου το κάθε κλιματιστικό  θα πρέπει να κάνει ψύξη ή θέρμανση ή αφύγρανση ενώ ο εσωτερικός ανεμιστήρας θα λειτούργει κ ανεξάρτητα στις ώρες ‘’κενού’’ που θα παρουσιάζονται, αλλά αυτό με τον ανεμιστήρα είναι το εύκολο κομμάτι,  όλα τα παραπάνω ( ψύξη θέρμανση αφύγρανση) θα ελέγχονται από δικούς μου θερμοστάτες κ υγροστάτες, εδώ λοιπόν είναι που  κολάω με τα σήματα των χειριστηρίων κ ψάχνω λύση

 

 

Για bms το θες;

Bms τι σημαίνει ? κάπου το έχω ξανακούσει αλλά δεν θυμάμαι

Link to comment
Share on other sites

χμ.κομματάκι δυσκολο γιατι στην ουσια θες να καταργησεις τελειως το δικο του συστημα και όχι να δινεις εντολες σε αυτό.

Αν καταργησεις την πλακετα την υπαρχουσα και τοποθετήσεις ένα plc πιστευω ότι θα μπορέσεις να το κανεις.

 

Ειδα ότι δεν θες να παρεμβεις στον κατασκευαστη.Είναι δυσκολο παντως  αναλογικα σηματα  να μπορέσεις να τα διαχειριστείς και να τα στειλεις στην πλακετα.

Edited by vasilimertzani
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.