Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επικοινωνία κλιμαστιστικού με ενσύρματο χειριστήριο


Recommended Posts

 

, μπορείς να ρωτήσεις την αντιπροσωπεία της gree γιατί αυτή τα κατασκευάζει αν υπάρχει κάτι για τα δικά της μηχανήματα.

   μίλησα μαζί τους κ μου είπαν ότι μπορώ να επέμβω στην πλακέτα του εξωτερικού κ να του δώσω δικες μου εντολές , αλλα χάνω την εγγύηση 

 

 

Αν καταργησεις την πλακετα την υπαρχουσα και τοποθετήσεις ένα plc πιστευω ότι θα μπορέσεις να το κανεις.

αυτό που λες είναι αρκετα εύκολο γ εμενα ,αλλά  κ εδω χάνω την εγγύηση 

 

τι σηματα ειναι τελικα?  0 -10mv? 4-20mA?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 28
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

το ενσυρματο χειριστηριο είναι bus,ειδικα κατι διακοπτες microswitch που εχει για αποδοση διεύθυνσης κάθε μοναδας θυμιζει rs485.Παρα πολύ δυσκολο να το αντιγράψεις με κυριοτερο πρόβλημα την αμφιδρομη επικοινωνια.Αν χρησιμοποιησεις ασυρματο υπαρχει δυνατοτητα αντιγραφης των σηματων αλλα παλι είναι δυσκολο να το κανεις λειτουργικο .

Τα σηματα που ρωτας δεν το καταλαβα(4-20,0-10) ,.Για το plc που ανεφερα η σκεψη μου ηταν η εξης.χρησιμοποιείς δικους σου αισθητήρες οπου διαβαζει το plc και αναλογα 'παταει'(η πατεντα με την ψυχρη επαφη στο χειριστηριο) το κουμπι on-off,high-low temp και ότι άλλο θες ,με μοναδικο πρόβλημα ότι δεν εχεις ενδειξη της κατάστασης του κλιματιστικου δηλαδή τι θερμοκρασια το εβαλες η που είναι η περσιδα ,αν είναι ζεστο κρυο και τα σχετικα(οι ενδείξεις στην οθονη lcd του πληκτρολογιου) ,οπου  μπορεις να τα παρεις στο plc από δικους σου αισθητήρες αλλα δεν χανεις εγγυηση του κλιματιστικου.

Βρηκα και  χειρηστηριο μεχρι 1200μ συνδεση και μεχρι 16 μοναδες.Ουτε αυτό σε καλυπτει?

Link to comment
Share on other sites

 

Για το plc που ανεφερα η σκεψη μου ηταν η εξης.χρησιμοποιείς δικους σου αισθητήρες οπου διαβαζει το plc και αναλογα 'παταει'(η πατεντα με την ψυχρη επαφη στο χειριστηριο) το κουμπι on-off,high-low temp και ότι άλλο θες ,με

 

το pls δεν το θέλω γιατί  είναι δύσκολες οι παραμετροποιήσεις από το χρήστη

 

 

 

 

Τα σηματα που ρωτας δεν το καταλαβα(4-20,0-10) ,.

εννοώ ότι όλα  τα σήματα έχουν μια τάση ή ένταση, ίσως οι εντολές να έρχονται προς την κεντρική πλακέτα του εξωτερικού με κάποιες διαβαθμίσεις  πχ, για την ψύξη η εντολή να βγαίνει μεταξύ 0,1 έως 1,2 mvolt  κ για την θέρμανση 1,5 έως 2,7 κλπ (τα νούμερα είναι τυχαία)   

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά μέτρησε την τάση στα καλώδια. Αν είναι χαμηλή τάση (<48βολτ) βρες κάποιον με ψηφιακό παλμογράφο με μνήμη και κοίτα την κυματομορφή των δύο καλωδίων σε δύο κανάλια του παλμογράφου.

Αν δεν βγάλεις άκρη ανέβασε φωτογραφία του σήματος από τον παλμογράφο να δω αν είναι κάποιο γνωστό πρωτόκολλο.

Αν ήσουνα στα μέρη μου θα σου έλεγα να περάσεις να το δούμε αλλά το κλιματιστικό δεν κουβαλιέται εύκολα.

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

Τα σηματα απο τα αισθητηρια εχουν ταση.εσυ θες σηματα απο τις πλακέτες και την επικοινωνια μεταξυ τους οπου γινεται με παλμους οπως λεει ο sdim.

Το κοινο πληκτρογιο που ειπα δεν σε καλυπτει;

Link to comment
Share on other sites

 Το κοινο πληκτρογιο που ειπα δεν σε καλυπτει;

  εγώ θέλω να του δώσω δικά μου set point τόσο για την ψύξη όσο κ για την θέρμανση όπως κ για την αφύγρανση , μπορεί λοιπόν να μου κάνει κάτι τέτοιο το χειριστήριο σου?

 

 

Αν ήσουνα στα μέρη μου θα σου έλεγα να περάσεις να το δούμε αλλά το κλιματιστικό δεν κουβαλιέται εύκολα.

στα μέρη σου είμαι  κάποιες φορές το χρόνο,  τα κλιμτιστικα (5) δεν τα έχουμε προμηθευτεί ακόμα , απλά προσπαθώ να δω ποια μπορούν να μου κάνουν αυτό που ζητάω

Link to comment
Share on other sites

τα low end μηχανήματα που κοιτάς δεν μπορούν να κάνουν αυτά που θες εύκολα, πρέπει να ανεβείς αρκετά στο budget και να δεις σοβαρά μηχανήματα ή fcu που μπορούν να ελεγχθούν εξωτερικά ειδικά αν σου χρειάζεται έλεγχος της υγρασίας που τα απλά dx μηχανήματα δεν μπορούν να κάνουν

Link to comment
Share on other sites

 να δεις σοβαρά μηχανήματα ή fcu που μπορούν να ελεγχθούν εξωτερικά ειδικά αν σου χρειάζεται έλεγχος της υγρασίας

Όπως?

Link to comment
Share on other sites

daikin-mitsubishi-panasonic-toshiba-hitachi-fujitsu-lg-samsung από split μπορεί να υπάρχουν και άλλες εταιρίες. Από fcu όσα έχουν διπλό στοιχείο ή ηλεκτρικό μεταθερμαντικό

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.