Μετάβαση στο περιεχόμενο

αποχέτευση


Recommended Posts

Στο διαμέρισμα που αγόρασα  μιά παλιά κατασκευή  του 1975  διέρχεται εξωτερικά στη βεράντα μου και στερεωμένος με τσέρκια στον τοίχο της κουζίνας μου ,ο σωλήνας αποχέτευσης του απο πάνω διαμερίσματος   και  ενώνεται στο δική μου έξοδο ,με αποτέλεσμα οταν βάζει πλυντήριο  ή  βουλώνει να βγαίνουν  σαπουνάδες και ακαθαρσίες απο τα δικά μου σιφώνια στο μπάνιο . Ενημερωτικά σας αναφέρω οτι στα τέσσερα μέτρα είναι ο ακάλυπτος που όπως αναφέρει το καταστατικό ήταν για εξωτερική σκάλα του ισογείου με την ταράτσα και στο σύνολο είναι τρία διαμερίσματα κι εγώ ιδιοκτήτης του πρώτου ορόφου .Ετσι το αγόρασα και επειδή δεν μπορώ να συνεννοηθώ μαζί τους(οι οποίοι μάλλον το απολαμβάνουν) θα ήθελα τη γνώμη σας και σας ευχαριστώ . 

Link to comment
Share on other sites

μετα απο τοσα χρονια

το πιθανον ειναι οτι μεσα στο σωληνα επιασε "πουρι" με αποτελεσμα να εχει μειωθει η διατομη του  μεχρι τον υπονομο

και πρεπει να βρεθει τροπος να καθαριστει...

 

αλλος τροπος ειναι να αλλαξετε το τελευταιο τμημα, μετα και την δικη σου συνδεση με σωληνα μεγαλυτερης διατομης

..

 

το πως και αν θα πεισθουν οι γειτονες...ειναι ενα θεμα που πρεπει να λυσεις...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απαντησή σας.

Τρόπος συνεννόησης δεν υπάρχει και απο ότι φαίνεται αντιδρούν εκδικητικά και κατάλληλα να βουλώνει τακτικά γιατί το  θέλανε για δικό τους άνθρωπο το σπίτι (και ποντάρουν να φύγω) ,ενώ οι πρώην απ΄οτι κατάλαβα τώρα, μου το πούλησαν  κι έφυγαν νύχτα για επαρχία να ησυχάσει το κεφαλάκι τους . Εχω φέρει δυό φορές  τις αποφράξεις  και βρίσκουν  απο στουπιά μέχρι πατσαβούρες μέσα ..!Το μόνο που θα με σώσει θα ήταν να υπήρχε τρόπος για να φτιάξουν δική τους  γραμμή στον ακάλυπτο μεχρι το φρεάτιο κάτω για να ησυχάσω .

Link to comment
Share on other sites

Καλά και πως πετάνε στουπιά και είναι σίγουροι ότι θα βουλώσει το δίκο σου κομμάτι και όχι το δικό τους;

Και γιατί βουλώνει το δικό σου και όχι το δικό τους;

Μήπως να επισκευάσετε όλη την στήλη;

Link to comment
Share on other sites

αν ειναι "ετσι" οπως τα περιγραφεις,

 

πρωτα  θα δεις αν δεχονται καποιο απο οσα σου προανεφερα

 

αν αρνουνται

θα εγκαταστησεις στην δικη "σου" -ιδιωτικη-  οριζοντια σωληνα, πριν την εισοδο στην κοινοχρηστη κατακορυφη,  μια  αντεπιστροφη βαλβιδα [κλαπε]

 

την  επομενη φορα που θα "γεμισει"  η κατακορυφη θα εκοτονωθει στο δικο τους μπανιο...

[αν αρνηθουν εχεις  δικαιωμα να το ζητησεις δικαστικως, προς "ασφαλεια" και "προστασια της υγειας σου"  απο τα λυματα,

και "αποφυγη κινδυνου υγειας και ζημιων και και  και...." ]

ξερει ο δικηγορος σου

υγ

που γινονται ολα αυτα??? [αν θες]

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ και πάλι κ. Δημήτρη,

Δεν υπάρχει συνεννόηση για το λόγο που αναφέρω ,οτι δηλ. θέλουν να μας κυνηγήσουν για να φέρουν συγγενείς τους .όπως μου είπε εμπιστευτικά τρίτο πρόσωπο,αλλά και η συμπεριφορά τους αυτό δηλώνει απ τη πρώτη μέρα , μέχρι μπογιές μου έριξαν στις τέντες μου ,κατέλαβαν όλο το κλιμακοστάσιο με γλάστρες εκατέρωθεν για να μην ανεβαίνουμε στην ταράτσα που ειναι κοινόχρηστη και πληρώνω ΤΑΠ για το δώμα της, κι άλλα παρόμοια που κάνει συνήθως ο κομπλεξικός συγκάτοικος του απο πάνω ορόφου στον απο κάτω του ...Η περιοχή μας είναι στο Μοσχάτο .

Link to comment
Share on other sites

Γιά να μην σα κουράζω άλλο μόλις τώρα επειδή μάλλον με άκουσε που μιλούσα στο τηλέφωνο με το δικηγόρο μου για τα περαιτέρω βγήκε στο μπαλκόνι και μου φώναζε ΄΄άμα θές ησυχία να πάς να βρείς καμιά μονοκατοικία ,δεν θα μας πείς εσύ ο χτεσινός τι θα κάνουμε ,εμείς έχουμε τόσα χρόνια εδώ πάνω !!!!

Link to comment
Share on other sites

@delorto, Πάντως, διαβάζοντας και προηγούμενα θέματα, που έχετε ανοίξει κατά καιρούς, παρατηρώ ότι είστε μαγνήτης προβλημάτων.

Link to comment
Share on other sites

@ted78 - Στο ίδιο διαμέρισμα που αγόρασα τα συνάντησα ,(τέτοια τύχη  και εξηγώ επαρκώς γιατί)ποτέ πριν και με κανένα δεν είχα προβλήματα και ισως επειδή δεν αντέδρασα απ την αρχή για να μην χαλάσω την ψυχολογία των παιδιών μου που είναι φοιτητές και πρέπει να διαβάζουν με ηρεμία -αυτό κάποιοι το εξέλαβαν ως αδυναμία για να ξεδιπλώσουν την ανωμαλία τους και έφτασα ως εδώ.

Τώρα πρέπει κάπου να βρώ το δίκιο μου επιτέλους κι ειναι το μόνο που σιχαίνομαι να τρέχω στα δικαστήρια .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.