Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αδεια λειτουργειας συνεργειου αμαξωματων


Recommended Posts

καλησπερα μια βοηθεια αν μπορει καποιος που να γνωριζει

 

το αφεντικο μου θελει να αλλάξει σε ηδη υπάρχον συνεργείο - φανοποιείο και να γινει η αδεια λειτουργειας στο ονομα μου

 

θα υπαρχει καποιο προβλημα ? η γενικότερα κάποιο πρόβλημα με εφοριες κλπ ?

τα τιμολογια σε αλλη επωνυμία βγαίνουν 

 

ευχαριστω εκ των προτερων!

Link to comment
Share on other sites

Για να βγεί στο όνομα σου πρέπει να έχεις άδεια τεχνίτη αυτοκινητων και εν προκειμένω (αν δεν είσαι μηχανικος πολυτεχνείου που καλύπτει όλες τις ειδικότητες) θα πρέπει να έχεις άδεια τεχνίτη φανοποιείου (δεν γράφεις τι μηχανικός είσαι και τι ειδικότητα έχεις)

 

Για την αλλαγή δεν υπάρχουν ιδιαίτερα προβλήματα πεερα απο τα γραφειοκρατικά, αλλά επειδή θα έρθουν για αυτοψία πριν την έκδοση τηςάδειας στο όνομα σου, φροντίστε να είστε νόμιμοι σε όλα σε σχέση με την άρχική άδεια λειτουργίας που έκδόθηκε

 

Αν διαπιστωθούν περεκλίσεις (προσθήκες χώρων ή εργασ'ίες άλλων ειδικοτήτων πέρα απο την χορηγούμενη άδεια), θα βγούν σοβαρά προβλήματα αδειοδότησης.

 

Ως προς τα υπόλοιπα που ρωτάς είναι διαδιακστικά (εφορία, τιολόγια, επωνυμία, κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Μηχανικός τει

Μηχανικός τεε με προϋπηρεσία  

 

οσο αφορά τα χαρτια κλπ δεν υπαρχει καποιο προβλημα μπορουμε να βγαλουμε αδεια ειναι ετοιμο το μαγαζι απο προδιαγραφες κλπ απλα αυτο ηταν το θεμα μου μην υπάρχει καποιο πρόβλημα ευθύνης οσο αφορά το ονομα μου (δεν θα κόβονται τιμολογια σε μενα ) απλα θα φαινομαι οτι απασχολουμε εκει 4 ώρες

 

ευχαριστω 

Link to comment
Share on other sites

Γράφεις ΤΕΙ και μετά ΤΕΕ με προϋπηρεσία, τί εννοείς ?

 

'Αρα δεν είναι θέμα άδεια λειτουργίας, αλλά ποιός θα καλυπτει την άδεια λειτουργίας ως προς τις εργασίες της συγκεκριμένης ειδικότητας

 

Θα πρέπει να καταθέσεις την άδεια του πτυχίου σου (μαζί με τα άλλα δικαιολογητικά) στη δ/νση μεταφορών για να εκδοθεί η άδεια λειτουργίας

 

Αλλά εσύ θα έχεις την ευθύνη αν θα γίνει μια ''στραβή'' σε κάποια εργασία σε αυτοκίνητο πελάτη...είσαι διατεθειμένος να αναλάβεις τέτοια ευθύνη ?

 

Τι έχεις συμφωνήσει με τον εργοδότη σου επ΄αυτού ?

 

Για think about....

Link to comment
Share on other sites

μισο λεπτο γιατι καπου εγινε παρανόηση...Εννοεις οτι θα βγει αδεια λειτουργιας στο ονομα του αφεντικού σου αλλα θα εισαι εσυ ως εργαζομενος/τεχνικος υπευθυνος, λογω του οτι εχεις ή θα μπορεις να βγαλεις αδεια ασκησης επαγγελματος, κανω λαθος?  

 

Αν ειναι σωστα τα παραπανω εχε υποψη σου οτι ο εργαζομενος τεχνικος υπευθυνος του οποιου το πτυχιο ειναι στην αδεια λειτουργιας πρεπει στην προσληψη που θα προσκομισθει να φαινεται ως πληρους ωραριου (8ωρο) διαφορετικα εχεις προβλημα...

 

Εχε υποψη σου επισης, εαν δεν εχεις βγαλει αδεια ασκησης επαγγελαματος (ΑΑΕ) ακομη, οτι πρεπει να πας στο Συγκοινωνιων και να βγαλεις μια "αναγγελια αδειας ασκησης επαγγελματος Τεχνολογου Μηχανικου Οχηματων" (ετσι λεγεται τωρα η ΑΑΕ) η οποια ως αποφοιτος ΤΕΙ καλυπτεις ολες τις ειδικοτητες των συνεργειων συμπεριλαμβανομενου και του λαμαρινά (=αμαξωματων)

 

Εδω ειμαστε για καθε απορια...

 

Υ.Γ.  dib αυτοψία παλιά....Πλεον με την νεα νομοθεσια (=βεβαιωση νομιμοτητας λειτουργιας) δεν γινεται αυτοψια και την ευθυνη εχει ο Μηχανικος με οτι αυτο συνεπαγεται...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ.  dib αυτοψία παλιά....Πλεον με την νεα νομοθεσια (=βεβαιωση νομιμοτητας λειτουργιας) δεν γινεται αυτοψια και την ευθυνη εχει ο Μηχανικος με οτι αυτο συνεπαγεται...

 

LeftLane....+1

 

Έχεις δίκιο αν και το γνωριζα, αλλα δεν μου έχει τύχει να κάνω τώρα τελευταία αδεια συνεργείου με τις τελευταίες μομοθετικές ορολογίες και έχω μείνει στα παλιά :smile:

Link to comment
Share on other sites

τει μηχανολογιας

τεε μηχανικος και συστημάτων με ανάλογη προυπηρεσια που νομιζω χρειαζοταν ωστε να παρεις την αδεια ασκησεως

 

leftlane

οπως το ειπες απο τι κατάλαβα θα εχει εμενα μεσα σαν υπεύθυνο για τον λογο οτι δεν μπορει να ανοιξει ετσι νομιμα το φανοποιείο

απλα μου ειπε οτι θα με εχει 4 ωρες στην υπάρχουσα δουλεια που ειμαι και 4 ωρες στο συνεργειο

ισως ομως κανω και λαθος και εχει την πληρη αδεια λειτουργιας στο ονομα μου

θα ζητήσω διευκρίνηση

Link to comment
Share on other sites

Το τελευταιο ξεχνατο, οπως μου τα λες δεν παιζει γιατι το να βγει στο ονομα σου η αδεια συνεπαγεται μια σειρα ενεργειων, οχι μονο στο Συγκοινωνιων αλλα εφορια, Τεβε κ.α. και απ οτι καταλαβα δεν σε εχουν ενημερωσει για κατη τετοιο....

Να ξερεις ομως κ στο επισημαινω ξανα, οτι πρεπει να γινει προσληψη για 8ωρο κ να σου κολλαει τα αναλογα ενσημα αλλιως δεν το δεχεται η υπηρεσια

Link to comment
Share on other sites

απλα μου ειπε οτι θα με εχει 4 ωρες στην υπάρχουσα δουλεια που ειμαι και 4 ωρες στο συνεργειο

 

Ποια είναι η υπάρχουσα δουλειά που σε έχει για 4 ώρες ?

 

Όπως σωστά λέει και LeftLane, πρέπει να προσληφθείς μέσω θεωρημένης κατάστασης της δ/νσης εργασίας (έγγραφο που θα πρέπει να κατατεθεί στη δ/νση μεταφορών μαζί με τα υπόλοιπα δικαιολογητικά για την ''πρώην'' έκδοση άδειας λειτουργίας) και να φαίνεται οτι εργάζεσαι για 8 ώρες στο συνεργείο και υπ. δήλωση σου οτι δεν εργάζεσαι ταυτόχρονα σε άλλο συνεργείο σε όλη την επικράτεια.

 

Βέβαια δεν αλλάζει τίποτα αν στα χαρτιά φαίνεται οτι εργάζεσαι για 8 ώρες στο συνεργείο και συ είσαι 4 ώρες στην υπάρχουσα δουλειά (?) και 4 ώρες στο συνεργείο.

 

Το πρόβλημα θα υπαρξει αν γίνει καταγγελία στην επιθεώρηση εργασίας και κάνει έλεγχο στις επιχειρήσεις του...και βρεθείς να εργάζεσαι σε 2 επιχειρήσεις ταυτόχρονα (για 8 ώρες) και όχι αποκλειστικά για 8 ώρες στο συνεργείο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.