Μετάβαση στο περιεχόμενο

προδιαγραφές χρωμάτων


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους- καλώς σας βρήκα.

Μπορώ να δω κάπου τις τελευταίες προδιαγραφές της ΕΕ όσον αφορά το μέγιστο επιτρεπόμενο όριο σε ΠΟΕ για τα χρώματα εσωτερικού χώρου?

Αλλού βλέπω 40 gr/lt κι αλλού 30 gr/lt.

To θέμα προέκυψε απο την πρόταση του ελαιοχρωματιστή μου να μου βάψει τα δωμάτια με ακρυλικό τσιμεντόχρωμα κι όχι με πλαστικό, για καλύτερη εφαρμογή - αποφυγή υγρασίας κλπ.

Το ότι είναι καλύτερα και σταθερότερα τα ακρυλικά δεν το αμφισβητώ, το θέμα είναι κατα πόσον ενδείκνυνται για εσωτερικούς χώρους απο πλευράς υγείας.

Αν δηλ δω οτι καποιο ακρυλικό αναφέρει επάνω 39gr/lt με μέγιστο επιτρεπόμενο σε εσωτερικούς χώρους τα 40gr/lt εννοείται δεν θα αυτοκτονήσω...

Eκτός πια κι αν υπάρχει ειδικό ακρυλικό για εσωτερικούς χώρους, με λογικές τιμές σε ΠΟΕ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 37
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ελευθερα VOC και ανοικτής διαπνοής μόνο για εσωτερικό χώρο. 

Link to comment
Share on other sites

ελευθερα VOC και ανοικτής διαπνοής μόνο για εσωτερικό χώρο. 

 

Σημερα το απογευμα σε μεγαλο πολυκαταστημα

 

Πωλητης: Θελετε να σας δωσουμε ενα χρωματολογιο απο την νεα σειρα χρωματων;;;;;

Εγω: Βεβαιως. Θα ηθελα να σας ρωτησω και κατι. Ειναι διαπνοης το χρωμα;;;;

Πωλητης: Τι εννοειτε;;;;;;

Εγω: (Του εξηγησα οπως μπορουσα)

Πωλητης: τα χρωματα αυτα ειναι τα καλυτερα και εχουμε μεγαλη γκαμα προϊοντων

:shock: :shock: :shock: :shock:

 

Περα απο το αστειο της υποθεσης, υπαρχει κυριε Ροδοπουλε καποιο μεγεθος με το  οποιο να μετραται η διαπνοη, και τι τιμες πρεπει να εχει ωστε να μπορει να χαρακτηριστει το χρωμα ως διαπνεομενο, και να μην χρειαστει να εμπιστευτω τον πωλητη ή το διαφημιστικο φυλλαδιο της εταιρειας

Link to comment
Share on other sites

Ατμοπερατότητα (GPa/s/m2/Kgr) βάσει ASTM E 1745 με τιμη μικρότερη απο 30.

Link to comment
Share on other sites

Tώρα μπερδεύομαι - τι είναι η διαπνοή και η ατμοπερατότητα?

Είναι το ίδιο με τις τιμές σε ΠΟΕ?(πτητικές οργανικές ενώσεις)

Δεν υπάρχει θέμα κοινών αλεργιών κλπ για να πάω σε λεγόμενα "οικολογικά"  ή αντιαλεργικά χρώματα, μιλώ για το ποια είναι εν δυνάμει επικίνδυνα για καρκινογενέσεις κλπ.

Το ακρυλικο μου το προτείνει ο μάστορας ως καλύτερο-μονιμότερο-σταθερότερο για την αποφυγή μούχλας - υγρασίας στο μέλλον, βλέποντας τη μούχλα στους τοίχους μου.

Απο την άλλη, μόλις έχει τοποθετηθεί θερμοπρόσωψη παντού + στέγη, που σημαίνει οτι η ανωτέρω μούχλα υπάρχει απο την πρότερη κατάσταση, δηλ δεν ξέρω κατα πόσο είναι πλέον απαραίτητη τέτοια extreme λύση, όπως ακρυλικό.

Ποιά είναι η γνώμη σας?

Εννοείται πρώτα θα καθαριστούν - ξυστούν οι τοίχοι απο τα παλιά χρώματα-μούχλα και μετά θα περαστεί το νέο.

Link to comment
Share on other sites

Tώρα μπερδεύομαι - τι είναι η διαπνοή και η ατμοπερατότητα? το ίδιο πράγμα

 

Είναι το ίδιο με τις τιμές σε ΠΟΕ?(πτητικές οργανικές ενώσεις)? ΟΧΙ οι ΠΟΕ αναφέρονται στην χημική σύσταση της βαφής και για εσωτερικούς χώρους θα πρέπει να είναι ΜΗΔΕΝ. 

 

Το ακρυλικο μου το προτείνει ο μάστορας ως καλύτερο-μονιμότερο-σταθερότερο για την αποφυγή μούχλας - υγρασίας στο μέλλον, βλέποντας τη μούχλα στους τοίχους μου. Ακρυλικό δεν σημαίνει ανοικτή διαπνοή.

 

Απο την άλλη, μόλις έχει τοποθετηθεί θερμοπρόσωψη παντού + στέγη, που σημαίνει οτι η ανωτέρω μούχλα υπάρχει απο την πρότερη κατάσταση, δηλ δεν ξέρω κατα πόσο είναι πλέον απαραίτητη τέτοια extreme λύση, όπως ακρυλικό.

 

Κακός τοποθετήθηκε πριν λυθεί το θέμα με την υγρασία. Μπορεί τα πράγματα να γίνουν χειρότερα. Η λύση της διαπνοής ασχέτως υγρασίας δεν είναι extreme αλλα υποχρεωτική για ορισμένους χώρους. 

Link to comment
Share on other sites

Η λύση της διαπνοής ασχέτως υγρασίας δεν είναι extreme αλλα υποχρεωτική για ορισμένους χώρους.

Extreme εννοώ την περίπτωση ακρυλικού(το οποίο λέτε πως δεν έχει ανοικτή διαπνοή), όχι κάποιου άλλου.

Ωραία λοιπόν ποιά είναι ανοιχτής διαπνοής? Προφανώς κάποια πλαστικά ή πλαστικά οικολογικά? Κάποιο link με brands θα με βοηθούσε.

 

ΟΧΙ οι ΠΟΕ αναφέρονται στην χημική σύσταση της βαφής και για εσωτερικούς χώρους θα πρέπει να είναι ΜΗΔΕΝ.

Μήπως είναι κάπως θεωρητκό αυτό? Δυστηχώς όσο και να έψαξα στην αγορά τα xρώματα με το χαμηλότερο  ΠΟΕ  είναι 10gr/l. Βέ αναφέρεται ως "μέγιστο 10g/l" που φυσικά δεν λέει κάτι.

 

τι είναι η διαπνοή και η ατμοπερατότητα? το ίδιο πράγμα

Εννοείται πως μετά και την τοποθέτηση του κελύφους, θέλω ακόμη πιο πολύ τη διαπνοή.

 

Κακός τοποθετήθηκε πριν λυθεί το θέμα με την υγρασία. Μπορεί τα πράγματα να γίνουν χειρότερα.

Είστε σίγουρος? Μα εξ αρχής γι αυτό δεν τοποθετούμε τη θερμομόνωση σε παλιά σπίτια? Για να αντιμετωπίσουμε τις θερμογέφυρες & άλλα που δημιουργούν υγρασία? Τοποθετήθηκε λοιπόν η μόνωση+στέγη το φθινόπωρο, άφησα το χειμώνα να περάσει με αναμένο καλοριφέρ, περασε κι η άνοιξη, ανέπνευσε το σπίτι, έβγαλε τι υγρασίες είχε να βγάλει, και μέσα στο καλοκαίρι θα βάψω τους τοίχους.

Τι δεν έκανα σωστά?

Edited by jimbas
Link to comment
Share on other sites

Η λύση της διαπνοής ασχέτως υγρασίας δεν είναι extreme αλλα υποχρεωτική για ορισμένους χώρους.

Extreme εννοώ την περίπτωση ακρυλικού(το οποίο λέτε πως δεν έχει ανοικτή διαπνοή), όχι κάποιου άλλου.

Ωραία λοιπόν ποιά είναι ανοιχτής διαπνοής? Προφανώς κάποια πλαστικά ή πλαστικά οικολογικά? Κάποιο link με brands θα με βοηθούσε.

 

Αυτά που τηρούν το πρότυπο. Είναι απλά. Δεν μπορώ να δώσω ονόματα εταιριών

 

ΟΧΙ οι ΠΟΕ αναφέρονται στην χημική σύσταση της βαφής και για εσωτερικούς χώρους θα πρέπει να είναι ΜΗΔΕΝ.

Μήπως είναι κάπως θεωρητκό αυτό? Δυστηχώς όσο και να έψαξα στην αγορά τα xρώματα με το χαμηλότερο  ΠΟΕ  είναι 10gr/l. Βέ αναφέρεται ως "μέγιστο 10g/l" που φυσικά δεν λέει κάτι.

 

Επαναλαμβάνω βάσει κοινοτικής οδηγίας έχουμε αυτά που λέγονται VOC Free.

 

τι είναι η διαπνοή και η ατμοπερατότητα? το ίδιο πράγμα

Εννοείται πως μετά και την τοποθέτηση του κελύφους, θέλω ακόμη πιο πολύ τη διαπνοή.

 

Κακός τοποθετήθηκε πριν λυθεί το θέμα με την υγρασία. Μπορεί τα πράγματα να γίνουν χειρότερα.

Είστε σίγουρος? Μα εξ αρχής γι αυτό δεν τοποθετούμε τη θερμομόνωση σε παλιά σπίτια? Για να αντιμετωπίσουμε τις θερμογέφυρες & άλλα που δημιουργούν υγρασία? Τοποθετήθηκε λοιπόν η μόνωση+στέγη το φθινόπωρο, άφησα το χειμώνα να περάσει με αναμένο καλοριφέρ, περασε κι η άνοιξη, ανέπνευσε το σπίτι, έβγαλε τι υγρασίες είχε να βγάλει, και μέσα στο καλοκαίρι θα βάψω τους τοίχους.

Τι δεν έκανα σωστά?

 

α) Aυτά που τηρούν το πρότυπο. Είναι απλά. Δεν μπορώ να δώσω ονόματα εταιριών. Υπάρχουν πάνω απο 12 στην Ελληνική αγορά.

 

β) Επαναλαμβάνω βάσει κοινοτικής οδηγίας έχουμε αυτά που λέγονται VOC Free ή ΝΟ VOC. Δεν μπορώ να δώσω ονόματα εταιριών. Υπάρχουν πάνω απο 12 στην Ελληνική αγορά.

 

γ) Είμαι σίγουρος διότι μου είπατε για εδραίωση μούχλας. Επίσης εαν δεν έχει γίνει σωστή μελέτη απο τον μηχανικό μπορεί να έχετε δημιουργήσει νέες θερμογέφυρες/υγρογέφυρες. 

 

Λοιπόν ενδεικτικά με MHΔEN ΠΟΕ

 

Sherwin-Williams Σειρά Pro-industrial

 

DULUX σειρά Lifemaster

 

benjamin Moore σειρά natura

 

Brilux σειρα sensocryl

 

Sintecno σειρά Technochem AC 50

 

Sto σειρά Color Latex 3000

Link to comment
Share on other sites

Ατμοπερατότητα (GPa/s/m2/Kgr) βάσει ASTM E 1745 με τιμη μικρότερη απο 30.

 

 

διαπνοη πρεπει να επιδιωκεται να εχει και το ασταρι, με το οποιο θα περαστει ο τοιχος πριν την βαφη του;;;;;

 

....σε καποιες ελληνικες εταιρειες που εψαξα, ειδα οτι στο TDS αναφερουν:  "Διαπερατότητα υδρατμών (SD):< 0.03" και "Sd H2O for the layer thickness of 0.11mm≤0.14 m".

  Ειναι το ιδιο με την ατμοπερατοτητα που αναφερατε;;;; (και αν ναι, ποια η αποδεκτη τιμη του;;

 

NVB

Edited by nvb
Link to comment
Share on other sites

Με αφορμή αυτό το θέμα, θα ήθελα και εγώ να ρωτήσω κάτι αν επιτρέπεται παρακαλώ. Θέλουμε να βάψουμε το σπίτι μας. 

Έχουμε το εξής πρόβλημα, τα ταβάνια έχουν πετάξει φουσκώματα. Υπάρχει μόνωση στην ταράτσα από αφρό μπετόν και ασφαλτόπανο και αεραγωγούς.

Το είχαμε βάψει το 2006 το καλοκαίρι και επειδή μας το έβαψαν κάτι νεαροί ανίδεοι και μη μπογιατζήδες πέταξε τα φουσκώματα αυτά. Το πέρασαν πανωτά χέρια χωρίς να στεγνώνει το κάθε χέρι. Υγρασία να διευκρινήσω δεν έχουμε, δεν έχουμε μαυρίλα στα ταβάνια, μόνο σε ένα σημείο στις γωνίες των τοίχων χαμηλά στο περβάζι από μέσα λίγη μαυρίλα που αν το περάσουμε με ένα πανί βετέξ με χλωρίνη φεύγει αμέσως. Παρακαλώ πάρα πολύ τι μου προτείνετε για να βάψουμε το σπίτι για όλα αυτά? Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.