Μετάβαση στο περιεχόμενο

προδιαγραφές χρωμάτων


Recommended Posts

διαπνοη πρεπει να επιδιωκεται να εχει και το ασταρι, με το οποιο θα περαστει ο τοιχος πριν την βαφη του;;;;;

 

....σε καποιες ελληνικες εταιρειες που εψαξα, ειδα οτι στο TDS αναφερουν:  "Διαπερατότητα υδρατμών (SD):< 0.03" και "Sd H2O for the layer thickness of 0.11mm≤0.14 m".

  Ειναι το ιδιο με την ατμοπερατοτητα που αναφερατε;;;; (και αν ναι, ποια η αποδεκτη τιμη του;;

 

NVB

 

Class I: SD< 5 m διαπερατό 

Class II: 5 <SD< 50 m μέση διαπερατότητα

Class IIΙ: SD> 50 m χωρίς διαπερατότητα

 

αυτά συνδυάζονται με την μέση τιμη του πάχους του φιλμ (dry thickness) όπως σωστα αναφέρεται. Ο συνδυασμός των 2 αυτών τιμών (SD και πάχος φίλμ) δηλώνουν την ποιότητα της βαφής. πχ

 

Μια βαφή με SD < 5m με πάχος φίλμ 0.200 mm είναι χειρότερη ποιοτικά απο μια με  SD < 5m με πάχος φίλμ 0.110 mm. Θα μου πείτε γιατί στο τέλος και οι 2 είναι SD < 5m?

 

Η απάντηση είναι οτι με την αύξηση του πάχους του φιλμ μέσω χεριών φτάνουμε σε ένα όριο που πλέον περιορίζεται η διαπνοή (διαπερατότητα). Εμπειρικά θεωρούμε οτι αυτό είναι περίπου μεταξύ 0.8-1mm. Δηλαδή

 

εαν βάψουμε σήμερα ενα τοίχο με 3 χέρια και κάθε φορά βάζουμε 0.2 mm τότε την πρώτη φορά έχουμε 0.6mm. Αυτό σημαίνει οτι εαν μετά απο Χ χρόνια κάνουμε ένα φρεσκάρισμα με ενα επιπλέον χέρι (σύνολο 0.8mm) ήδη έχουμε φτάσει το όριο της μείωσης της διαπνοής. Αντίθετα με την άλλη βαφή έχουμε 3 χέρια Χ 0.11= 0.33 + 1 χερι = 0.44 + 1 χέρι =0.55mm κλπ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 37
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Με αφορμή αυτό το θέμα, θα ήθελα και εγώ να ρωτήσω κάτι αν επιτρέπεται παρακαλώ. Θέλουμε να βάψουμε το σπίτι μας. 

Έχουμε το εξής πρόβλημα, τα ταβάνια έχουν πετάξει φουσκώματα. Υπάρχει μόνωση στην ταράτσα από αφρό μπετόν και ασφαλτόπανο και αεραγωγούς.

Το είχαμε βάψει το 2006 το καλοκαίρι και επειδή μας το έβαψαν κάτι νεαροί ανίδεοι και μη μπογιατζήδες πέταξε τα φουσκώματα αυτά. Το πέρασαν πανωτά χέρια χωρίς να στεγνώνει το κάθε χέρι. Υγρασία να διευκρινήσω δεν έχουμε, δεν έχουμε μαυρίλα στα ταβάνια, μόνο σε ένα σημείο στις γωνίες των τοίχων χαμηλά στο περβάζι από μέσα λίγη μαυρίλα που αν το περάσουμε με ένα πανί βετέξ με χλωρίνη φεύγει αμέσως. Παρακαλώ πάρα πολύ τι μου προτείνετε για να βάψουμε το σπίτι για όλα αυτά? Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

 

 

φωτογραφία θα βοηθήσει και λίγο το ιστορικό με τον σοφά

Link to comment
Share on other sites

φωτογραφία θα βοηθήσει και λίγο το ιστορικό με τον σοφά

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, Ιστορικό δεν υπάρχει, φωτογραφία δεν ξέρω πως να ανεβάσω εδώ, είμαι καινούριο μέλος. θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει?

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ για φωτογραφία κάντε "χρήση πλήρους επεξεργαστή κειμένου" 

 

Εαν μπορείτε να μας πείτε το πάχος και τα στρώματα του σοφά θα βοηθήσει.

 

Επίσης να μας πείτε πότε περίπου έπεσε ο σοφάς σε σχέση με την βαφή.

 

Εαν γνωρίζετε το είδος βαφής

 

Η μαυρίλα που δημιουργείται και φευγει με το βετεξ με χλωρίνη δεν σημαίνει οτι δεν υπάρχει υγρογέφυρα. Μήπως ακριβώς απο κάτω έχουμε καλοριφέρ?

 

Πότε έγινε η "μόνωση"? πριν η μετά το 2006?

 

Πότε ξεκίνησαν τα φουσκώματα της βαφής?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω καταλάβει κάτι.

Όταν λέει το προιόν "μέγιστο επιτρεπόμενο VOC γιαυτό το προιόν-ακρυλικά εξωτερικής χρήσης κλπ.."είναι προφανώς διαφορετικά τα πρότυπα για πλαστικά εσωτερικής χρήσης και άλλα για τα ακρυλικά?

Για ποιόν λόγο? Εφόσον το πιστοποιητικό της ΕΕ στηρίζεται συγκεκριμένα σε εκπομπές μάλιστα συγκεκριμένων σωματιδίων, τότε γιατί να γίνεται διαχωρισμός-χαρακτηρισμός των προιόντων?

Θέλω να πω οτι αν μου λέει το πρότυπο ότι τα συγκεκριμένα VOC έχουν διαφορετική συμπεριφορά-επίδραση σε εσωτερικό απο ότι σε εξωτερικό χώρο(που είναι προφανές)  και μου λέει πόσο μέγιστο επιτρεπόμενο πρέπει να έχω σε εσωτερικό χώρο (ακόμη και μηδέν αν θέλετε, αφού λέτε για μηδέν VOC ) τότε κακό του κεφαλιού αυτού που θα πάρει το οποιδήποτε προιόν με VOC  > 0 ασχέτως σύστασης-πλαστικού ή ακρυλικού.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν είχαμε μόνωση το 2006 καλοκαίρι, το βάψαμε το 2006 καλοκαίρι. Πέταξε πριν 3 χρόνια φουσκώματα, πέρυσι μας χάλασε το ασφαλτόπανο, το φτιάξαμε, βάλαμε και αεραγωγούς. Δεν γνωρίζω τι πάχος έχουν τα φουσκώματα στο ταβάνι. Τα επισυνάπτω ελπίζω να μπορείτε να καταλάβετε.

 

Τώρα στα σημεία χαμηλά που είναι λίγο μαύρο, έχουμε καλοριφέρ δίπλα αλλά δεν περνάει από κει όμως κάποια σωλήνα καλοριφέρ. 

post-88315-0-50569700-1401004337_thumb.jpg

post-88315-0-20989600-1401004345_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω καταλάβει κάτι.

Όταν λέει το προιόν "μέγιστο επιτρεπόμενο VOC γιαυτό το προιόν-ακρυλικά εξωτερικής χρήσης κλπ.."είναι προφανώς διαφορετικά τα πρότυπα για πλαστικά εσωτερικής χρήσης και άλλα για τα ακρυλικά?

Για ποιόν λόγο? Εφόσον το πιστοποιητικό της ΕΕ στηρίζεται συγκεκριμένα σε εκπομπές μάλιστα συγκεκριμένων σωματιδίων, τότε γιατί να γίνεται διαχωρισμός-χαρακτηρισμός των προιόντων?

Θέλω να πω οτι αν μου λέει το πρότυπο ότι τα συγκεκριμένα VOC έχουν διαφορετική συμπεριφορά-επίδραση σε εσωτερικό απο ότι σε εξωτερικό χώρο(που είναι προφανές)  και μου λέει πόσο μέγιστο επιτρεπόμενο πρέπει να έχω σε εσωτερικό χώρο (ακόμη και μηδέν αν θέλετε, αφού λέτε για μηδέν VOC ) τότε κακό του κεφαλιού αυτού που θα πάρει το οποιδήποτε προιόν με VOC  > 0 ασχέτως σύστασης-πλαστικού ή ακρυλικού.

 

δεν διαφωνώ. Η λογική των ορίων ΠΟΕ έχει να κάνει με στατιστικά αποτελέσματα πχ 1 στους 500 τυπικούς ανθρώπους επέδειξαν πρόβλημα. Απο εκεί και πέρα έχουμε τις ευαίσθητες ομάδες του πληθυσμού πχ με προβλήματα άσθματος, ηλικιωμένοι με αναπνευστικά προβλήματα, κλπ. Για αυτούς υπάρχει το μηδέν VOC. Σε χώρους γραφείων επειδή κανένας δεν μπορεί να γνωρίζει τι γίνετε έχουμε πάλι το μηδέν VOC. Αντίστοιχα στα νοσοκομεία, θέατρα, κλπ.

 

Γενικά έχει επικρατήσει στα παιδικά δωμάτια να βάζουμε μηδέν VOC.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Volatile_organic_compound

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν είχαμε μόνωση το 2006 καλοκαίρι, το βάψαμε το 2006 καλοκαίρι. Πέταξε πριν 3 χρόνια φουσκώματα, πέρυσι μας χάλασε το ασφαλτόπανο, το φτιάξαμε, βάλαμε και αεραγωγούς. Δεν γνωρίζω τι πάχος έχουν τα φουσκώματα στο ταβάνι. Τα επισυνάπτω ελπίζω να μπορείτε να καταλάβετε.

 

Τώρα στα σημεία χαμηλά που είναι λίγο μαύρο, έχουμε καλοριφέρ δίπλα αλλά δεν περνάει από κει όμως κάποια σωλήνα καλοριφέρ. 

 

υπάρχει εγκλωβισμός υγρασίας πάνω απο την βαφή. Οφείλετε πιθανότατα στην έλλειψη αεραγωγών και στην αστοχία του ασφαλτόπανου (7 χρόνια !!!).  Κάντε μια τοπική τρυπίτσα σε ένα φούσκωμα με μικρό καρφάκι και να το δούμε σε 3 εβδομάδες.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από μία καταιγίδα - κακοκαιρία προπέρσινη τον χειμώνα του 2013 δεν ξέρω πως, έφυγε το ασφαλτόπανο, φωνάξαμε λοιπόν άνθρωπο αμέσως και μας άλλαξε το ασφαλτόπανο και μας έβαλε και αεραγωγούς που δεν είχαμε. Το δωμάτιο μου εκείνο το διάστημα ενώ δεν είχε φουσκώματα πέταξε ίσως λόγω της ζημιάς του ασφαλτόπανου, είχαμε όμως φουσκώματα στο σαλόνι και στη κουζίνα όπως έδειξα με τις φωτογραφίες αλλά όχι τόσο πολλά όσο τώρα. Ωστόσο όμως δεν είναι μαυρισμένο το ταβάνι πουθενά!!!!!! Πως είναι δυνατόν να είναι υγρασία??? Σας στέλνω φωτογραφίες από την ταράτσα όταν μονώθηκε για να δείτε, κάτι παραπάνω θα καταλάβετε εσείς.

post-88315-0-61165900-1401031337_thumb.jpg

post-88315-0-45092400-1401031413_thumb.jpg

post-88315-0-65007400-1401031457_thumb.jpg

post-88315-0-63471600-1401031472_thumb.jpg

post-88315-0-10434400-1401031481_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

αφήσατε το αφρο-μπετόν να στεγνώσει?

 

Οι αεραγωγοί πως τοποθετήθηκαν?

 

Θα αρχίσω πάλι να φωνάζω οτι τα ασφαλτόπανα δεν διαπνέουν 

 

η μούχλα είναι αποτέλεσμα παρατεταμένης υγρασίας. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.