Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μεταλλότυποι Vs Ξυλότυποι


 

Recommended Posts

Όποιος γνωρίζει ας αναφέρει τα θετικά και αρνητικά των ξυλότυπων και μεταλλότυπων, από άποψη κόστους (για τον ιδιοκτήτη), κατασκευής, ταχύτητας κ.λ.π

 

Ας επικεντρώσουμε το ενδιαφέρον σε κτιριακά έργα.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Ας κάνω εγώ την αρχή λέγοντας αυτό περάστε λίγο απο τις άλλες ευρωπαικές χώρες και δείτε λίγο τα υλικά που χρησιμοποιούν για την κατασκεύη των σπιτιών ιδιετέρος δε που και πώς χρησιμοποιούν τον μεταλλότυπο και τι κάνουν με αυτά.Δυστηχώς έχουμε πλήροι άγνοια πάνω σε αύτα .Αν στο εξωτερικό ρωτήσεται μια εταιρια πχ doka θας σας δώσουν να καταλάβεται το πώς και το γιατί αν ρωτήσεται στην Ελλάδα την ίδια εταιρία θα πάρετε μία εντελώς διαφορετική απάντηση.Δυστηχός απο συμφέρον μοναχα με αγαπούσες που λέει και το λαικόν άσμα,τελειώνοντας να πώ ευχαριστω που μου δέινεται την ευκαιρια να πώ την άποψη μου χωρίς να με πατάτε.

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν λες άποψη.

Τι θες να πεις με τα παραπάνω.?

Προσωπικά θα ήθελα να μάθω.

Και κάτι άλλο που δεν ξέρω αν έχει σχέση....

Λες " ευχαριστώ που μου δίνετε την ευκαιρια να πώ την άποψη μου χωρίς να με πατάτε"

Εννοείς ότι την έχεις πει κάπου την γνώμη σου για τους μεταλλότυπους αλλά από συμφέροντα σε περιόρισαν?

Link to comment
Share on other sites

Θα σου απαντήσω στο δεύτερο :είναι όπως το είπες . Όσο για το το πρώτο ναι η αποψη μου είναι αυτη που σκέφτηκες.Δεν 8α αναφέρθω σε πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα .

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν έχω δουλέψει με μεταλλότυπο, να πω πως όλα είναι ανάλογα του έργου. Σε μεγάλο έργο συμφέρει όλους ο μεταλλότυπος.

Θετικά: Είναι πολύ καλός στην παραγωγή εμφανών στοιχείων και απαραίτητος όταν χρησιμοποιούμε ΑΣΣ. Μπορούν να επιτευχθούν μεγάλα ύψη σε κολώνες τα οποία και να σκυροδετηθούν μονοκόμματα.

Αρνητικά: κόστος, απαιτούμενη εξειδίκευση, περιορισμός στις διατομές, απάιτηση (φαντάζομαι) γερανού για την μεταφορά και την τοποθέτηση τους.

Link to comment
Share on other sites

Έχω "χρησιμοποιήσει"μεταλλότυπο και έχω καταλήξει στα εξής:

Έχει μεγαλύτερη ταχύτητα κυρίως στο ξεκαλούπωμα

Αφήνει γυαλί επιφάνεια

Αν ο μπετατζής χρησιμοποιεί υπολογιστή , ναι υπάρχουν και τέτοιοι, προγραμματίζει πολύ καλά τη δουλειά του.

Λιγότερα μεροκάματα άρα και ένσημα

Δεν θέλει καμιά τρομερή εξειδίκευση

Το κόστος ανά μ3 δεν είναι απαγορευτικό ακόμα και για μικρό έργο.

 

Οι φωτογραφίες είναι από κινητό. Σε λίγο καιρό θα έχω λογικά από άλλο μεγαλύτερο έργο.

post-584-131887215576_thumb.jpg

post-584-131887215581_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ο μεταλλότυπος είναι σίγουρα πιο εύχρηστος και πιο σίγουρος έναντι αστοχιών από τον ξυλότυπο. Επίσης δουλεύεται ευκολότερα και όταν πρόκειται για μεγαλες επιφάνειες η μείωση στ μερικάματα και χρόνους είναι σημαντική!

 

Με καλή οργάνωση και πληρότητα εξοπλισμού στο εργοτάξιο έχω δει να επιτυγχάνεται σχεδόν διπλάσια παραγωγικότητα έναντι του ξύλου. Επομένως υπάρχει σημαντική διαφορά σε τιμές αλλά και ΙΚΑ.

Παρ' όλα αυτά η χρήση του μεταλλότυπου σε μικρά έργα δεν συμφέρει διότι απαιτεί γερανούς (εκτός αν πρόκειται για μεταλλότυπο αλουμινίου - σπάνιο για τα ελληνικά δεδομένα).

 

Επίσης ο μεταλλότυπος επιβαρύνει το εργοτάξιο με κατάληψη επιπλέον χώρου γιατί στις περιπτώσεις που έχουμε και πλάκες τότε θα έχουμε στο εργοτάξιο και εξοπλισμό ξυλοτύπου χωρίς ιδιαίτερη μείωση.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, θα κανω μια ερωτηση που ισως φανει αστεια...

"Ζουμια" περνανε με τον μεταλλοτυπο? (οι ενωσεις πως ειναι?)

Η δονηση λογικα πρεπει να ειναι καλυτερη στην περιπτωση μεταλλοτυπου.

Link to comment
Share on other sites

η δόνηση δεν έχει σχέση με τον μεταλλότυπο.

Απλά έχει λιγότερες επιφάνειες συναρμογής - κενά

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.