Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σχεδιασμός orifice


Skr-mecheng

Recommended Posts

Καλημέρα συνάδελφοι.

Το θέμα μου έχει ως εξής:

Πρέπει να σχεδιάσω orifice για έναν αγωγό κορεσμένου ατμού. Ο αγωγός είναι 16". Λειτουργεί σε απόλυτη πίεση 0,15bar και θερμοκρασία περίπου στους 60oC. Η παροχή του ατμού είναι 4000 tn/h. 

Το πρόβλημα μου είναι ότι δεν έχω ιδέα από σχεδιασμό orifice . Ξέρω θα μου πείτε υπάρχουν έτοιμα, από εταιρίες, αλλά η επιχείριση προτιμά να το κατασκευάσει μόνη της.

Χρησιμοποιώ AutoCAD 2012 mechanical. Θέλω να μου δώσει, αν έχει, κάποιος μια έτοιμη φόρμα υπολογισμού διαστάσεων του orifice, η να μου εξηγήσει πως να κατασκευάσω μία. Έχω δει εικόνα από υπολογισμό, αλλά δε ξέρω πως το έφτασε ως εκεί (σας την επισυνάπτω). Τα μόνα στοιχεία που έχω βρει ώστε να με βοηθήσουν είναι ένα manual της εταιρίας KOBOLD (www.kobold.com). 


Σας ευχαριστώ πολύ, εκ των προτέρων! 

post-95606-0-89654700-1407831780_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δες στο site της Spirax Sarco Uk.

 

Επίσης η TLV έχει και app για κινητό (TLV Toolbox) πολύ καλό και για υπολογισμό oriffice.

 

Υ.Γ. Τα νούμερα που λές ( 0,15 bara, 4000tn/h) μου φαίνονται κάπως... εξωπραγματικά.

 

Είσαι σίγουρος για αυτά?

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

4.000tn/h είναι 1,11tn/sec,είσαι σίγουρος για το νούμερο αυτό σε συνδυασμό με το 0,15bar που λες; Μου φαίνεται κι εμένα περίεργο όπως και του συναδέλφου από πάνω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.