Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βοήθεια με τοπογραφικό


Recommended Posts

Καλησπέρα , έχω αναλάβει το πρώτο μου τοπογραφικό διάγραμμα.

Εχω τις συντεταγμένες του οικοπέδου.

Μπορείτε να μου πείτε πως μπορώ να βρω αν είναι εντός ή εκτός οικισμού ?

 

Σας ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα το μάθεις μόνο από την αρμόδια πολεοδομία ή τεχνική υπηρεσία που εξυπηρετεί την περιοχή που είναι η ιδιοκτησία που σε ενδιαφέρει!

Μπορεί να είναι:

εντός σχεδίου

εντός οικισμού προ του 23

εντός οικισμού <2000 κατοίκων

εντός ζώνης 500μ από όρια οικισμού

εκτός σχεδίου

 

Αναλόγως σε ποια κατηγορία εμπίπτει έχεις και ανάλογους όρους δόμησης, παρεκλίσεις κτλ κτλ οπότε πολύ προσοχή.....

Υπάρχουν πολλά τόπικ εδώ μέσα για να κάνεις μια καλή αρχή.

Link to comment
Share on other sites

για μια πρώτη εικόνα αν είσαι εντός τουλάχιστον των οικισμών μπορείς να πάρεις από εδώ 

 

http://www.michanikos.gr/files/file/1126-%CE%BF%CE%B9%CE%BA%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%BF%CE%AF-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%B1%CF%82-%CE%B5%CE%B3%CF%83%CE%B1-87/

 

Δεν είναι 100 % σίγουρο , γιατί σε μερικά λείπουν πιθανές επεκτάσεις οικισμών , αλλά για μια πρώτη εικόνα καλό είναι  

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Romeos,καλή αρχή στα τοπογραφικά.Επειδή όμως οι ευθύνες μας σε εάν τοπογραφικό είναι τεράστιες,σου συνιστώ στις αρχές να συνεργάζεσαι με έμπειρο συνάδελφο που εμπιστεύεσαι και γνωρίζει τις περιοχές που εργάζεσαι,ώστε να σε βοηθάει στην αναγνώριση οικισμών,ορίων,δρόμων κ.λ.π.Έτσι θα αποφύγεις πολύ κόπο στις αρχές,θα μάθεις πολύ πιο γρήγορα και θα αποφύγεις ενδεχόμενα ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ λάθη.

Καλή συνέχεια... :)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.