Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θέλουν και την Attica bank οι Κινέζοι


georgegaleos

Recommended Posts

 

Αφού ούτε κι εσύ έχεις διαβάσει τη μελέτη της blackrock, όλα αυτά που αναφέρεις είναι σενάρια και υποθέσεις ...

Edited by terry
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  1. εγώ δεν την έχω διαβάσει.... γιατί δεν έχει δημοσιοποιηθεί..... αλήθεια σε προβληματίζει αυτό????

εσύ είσαι στο ΔΣ και την έχεις διαβάσει???   Αν όχι...   μην μπεις στην διαδικασιά των "σεναρίων και υποθέσεων" - απλά μην ασχολείσαι...

Link to comment
Share on other sites

Και γιατι να κρατησουμε το 34%?

 

Δωστε ολο το ποσοστο στον Κινεζο να ξεμπερδευουμε!!!!!!

 

Το οποιο κερδος να παει στο ταμειο των Μηχανικων και να επιμεριστει σε μειωση των εισφορων.

 

Το μεγαλυτερο σκανδαλο στον κλαδο μας ειναι η Αττικα Μπανκ και δεν εχει ανοιξει ρουθουνι!!!!!!!!

 

ξερεις τι ζημια θα εχει το τσμεδε αν δεν κρατησει ποσοστο? κανε ιστορικη αναδρομη στις τιμες αγορων του.

 

εκτος κι αν εκαναν δεινο trading ή εδινε η μετοχη βαρβατο μερισμα.

 

το λαθος ειναι η αρχικη συμμετοχη του στην αττικης.

 

αφου εγινε, πλεον οπως διαμορφωθηκε το οικονομικο περιβαλλον, θα πρεπει να χορεψει, διαφορετικα οχι μονο δεν θα της μεινουν τα κουρελοχαρτα αλλα θα ανακηρυχθει και σε loss king!

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Οπως πολυ σωστά γράφει ο sundance (+1) ''μπήκες στο χορό και θα χορέψεις''. Δίαβασα στο newsletter του ΤΕΕ το μύνημα-δήλωση του προέδρου για την τράπεζα και σημειώνω το εξής " απο 1-1-2015 το ΕΤΑΑ είναι ο μόνος ασφαλιστικός φορέας χωρίς εγγυημένες εθνικές συντάξεις".....

 

Δέν έχω στα χέρια μου την μελέτη της Blackrock, παρά μόνο την ενημέρωση που έχουμε όλοι μας, αυτό που αντιλαμβάνομαι είναι οτι το πράγμα βρωμάει απο μακρυά και μυρίζει μεγάλο φαγοπότι εις βάρος του ΤΣΜΕΔΕ δήλαδή εις βάρος μας. Άλλωστε δεν χρειάζεται να είναι κανείς μεγάλος οικονομολόγος για να ανατρέξει στο περελθόν και να εντοπίσει παρόμοιες καταστάσεις είς βάρος άλλων ασφαλιστικών ταμείων και των αποθεμάτων τους...

 

Για μένα η λύση (καθαρά προσωπική άποψη) είναι η εξής:

1) Το ταμείο να προχωρήσει στην ανακεφαλαιοποίηση διατηρώντάς το ποσοστό τού.

2) Οποιασδήποτε μορφής κρατικοποίηση της τράπεζας είναι άστοχη και κατα την γνώμη μου αποσκοπεί σε μία πλάγια μέθοδο λήστευσης των αποθεματικών (ότι έμεινε δηλαδή)  του ταμείου.

3) Το ΤΕΕ θα έπρεπε να αναζητά τα κλεμένα και να σκίζεται για την απόσχιση του ταμείου και την σύσταση φορέα ασφάλισης με την μορφή ΝΠΙΔ πλήρως αυτόνομου και ανεξάρτητου, άν θέλουν να ακολουθήσουν και οι υπόλοιποι τομείς του ΕΤΑΑ ακόμη καλύτερα. Τι στο διάολο τόσες αναλογιστικές μελέτες βιωσιμότητας  έκαναν το 2012 και το 2013, τί απέγιναν ας επικαιροποιηθούν.

 

Μπορεί κάποιος να διαφωνεί αλλά εδώ που φτάσαμε δεν έχει γυρισμό, και θεωρώ οτι θα καταφέρουμε κάτι μόνο όταν πάρουμε την τύχη του ταμείου στα χέρια μας, όπως κάνουμε όλοι εμείς οι ΕΕ για τον εαυτό του ο καθένας ξεχωριστά, χωρίς να περιμένουμε απο κανέναν να νοιαστεί για μάς...

Link to comment
Share on other sites

άρχισαν τα παπαγαλάκια της ανακεφαλαιοποίησης..."δε γίνεται αλλιώς"..."εδώ που φτάσαμε"..."είναι μονόδομος" κλπ

 

κάθε 1 ή 2 χρόνια το ίδιο παραμύθι, "αν δε βάλουμε 200 ακόμα εκατομύρια €, θα τα χάσουμε όλα", κοκ

 

το ΤΣΜΕΔΕ τους το έχουν πληρωμένο θα ήθελα να ήξερα...

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι λίγο υπερβολικό να αποκαλείς παπαγαλάκια όσους εκφράζουν γνώμη διαφορετική ( και την τεκμηριώνουν μάλιστα...)?

Link to comment
Share on other sites

πέρα από τις "προσωπικές αντιπαραθέσεις" που κακώς "εγείρονται" γιατί το θέμα δεν είναι προσωπικό.... (εκτός και αν είναι... οπότε ας γίνει κουβέντα με ανοιχτά χαρτιά)

 

1 ΟΠΑΠ

2 ΔΕΣΦΑ

3 Ελληνικό

4 Ολυμπιακό κέντρο τύπο

5 ΟΤΕ

6 Ολυμπιακή

7 Airbus 340 της ολυμπιακής 

8 Αυτοκινητόδρομοι

9 ΓΑΔΑ 

10....

.....

100 ....

 

θεωρείται ότι το ελληνικό δημόσιο έχει πουλήσει - παραχωρήσει - ενοικιάσει κτλ στις πραγματικές - τρέχουσες αξίες?????

 

Η γνώμη μου είναι πως ΟΧΙ !!!   

 

Άρα τουλάχιστον ας είμαστε υποψιασμένοι..... 8-)

Link to comment
Share on other sites

άρχισαν τα παπαγαλάκια της ανακεφαλαιοποίησης..."δε γίνεται αλλιώς"..."εδώ που φτάσαμε"..."είναι μονόδομος" κλπ

 

κάθε 1 ή 2 χρόνια το ίδιο παραμύθι, "αν δε βάλουμε 200 ακόμα εκατομύρια €, θα τα χάσουμε όλα", κοκ

 

το ΤΣΜΕΔΕ τους το έχουν πληρωμένο θα ήθελα να ήξερα...

 Αν διάβαζες προσεκτικά αυτό που έγραψα θα έβλεπες ότι δέν συμμερίζομαι την άποψη του προέδρου και του ΤΕΕ άρα ψάξε αλλού για "παπαγαλάκια"...

 

Η κατάσταση δυστυχώς ναί είναι μονόδρομος, αν θέλει το ΤΣΜΕΔΕ να μην χάσει όλα τα μπικικίνια που έριξε στην τράπεζα Αττικής όλα αυτά τα χρόνια ναί θα πρέπει να συμμετάσχει στην ανακεφαλαιοποίηση για να διατηρήσει το ποσοστό του έστω και αναγκαστικά βασιζόμενη σε μία αμφίβολης προέλευσης και σκοπού μελέτης της BlackRock.

 

Η γνώμη μου έιναι ότι το ΤΣΜΕΔΕ μπορεί αμέσως μετά χωρίς πιέσεις ανακεφαλαιοποιήσεων απο εξωτερικούς παράγοντες να πουλήσει το ποσοστό του ή όποιο ποσοστό προτιμά σε καλυτερες τιμές και με όρους και τρόπους  που θα μεγιστοποιούσαν το κέρδος. Οπώς ακριβώς θα έκανε κάθε κερδοσκοπικό fund, αυτή είναι η πραγματικότητα, αμείλικτη, ζοφερη αλλά αυτή ειναι.

 

Κάποτε θα πρέπει να ανοίξουμε τα μάτια μας για να δούμε και λίγο πιο πέρα απο την μύτη μας αν θέλουμε να πετύχουμε κάτι, να αποκτήσουμε προγραμματισμό και να έχουμε σκοπό. Επιμένω σε έναν αυτόνομο ασφαλιστικό φορέα φτιαγμένο απο μηχανικούς για τους μηχανικούς που να αναγνωρίζει τα προβλήματα του κλάδου και να προσαρμόζεται έγκαιρα χωρίς Σελιανάκηδες και χαρτογιακάδες που πασχίζουν να γίνουν αρεστοί στα αφεντικά τους...

 

Τέλος, και το δικό μου ΤΣΜΕΔΕ απλήρωτο είναι όυτε έχω κανένα να μου το πληρώνει. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

εδώ είμαστε και το ξανασυζητάμε και στην επόμενη ανακεφαλαιοποίηση σε 1 ή 2 χρόνια πάλι, τα επιχειρήματα δεν θα αλλάξουν

 

...μόνο που τα χαμένα τότε δε θα είναι 420 εκατ. €, αλλά 550 (ή και 650)...

Edited by littledragon
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.