Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρότυπη μελέτη πισίνας


lefterism

Recommended Posts

  • 1 year later...

Πρώτη φορά λοιπόν μελέτη πισίνας και χάθηκα στη μετάφραση...

Οικοδομική άδεια οικία με Πισίνα 10 τ.μ. στον αύλειο χώρο.

Δεν ξέρω καν αν έχω καταλάβει σωστά τη λειτουργία της πισίνας και θέλω βοήθεια... 

Θέλω να είναι με σκιμερ γιατί δεν υπάρχει χώρος για δεξαμενή υπερχείλισης. 

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει με ένα  σχεδιάγραμμα της λειτουργίας;

Χρειάζεται δεξαμενή ή γεμίζει απ ευθείας από το δίκτυο ύδρευσης, και έπειτα με αντλία ανακυκλοφορίας το νερό περνάει από φίλτρο και χλωριώνεται;  

Link to comment
Share on other sites

Συνοπτικά:

 

Υπάρχει αντλία που ρουφάει από τα skimmer και το/τα φρεάτια πυθμένα. Από την κατάθλιψη της αντλίας το νερό οδηγείται στο φίλτρο και επιστρέφει στην πισίνα από τα στόμια επιστροφής. Μέσω κατάλληλης διάταξης (πολυβάνα) επιλέγεται ο τρόπος λειτουργίας (ανακυκλοφορία με φίλτρανση, αποχέτευση, καθάρισμα φίλτρου κλπ)

 

Στο μηχανοστάσιο μπορεί να γίνει περαιτέρω επεξεργασία του νερού, όπως χλωρίωση και ρύθμιση του ph, αλλά δεν είναι απαραίτητο.

 

Δεν χρειάζεται δεξαμενή όπως όταν έχεις υπερχείλιση. Η στάθμη διατηρείται με φλοτέρ με τον τρόπο που φαίνεται εδώ

Αυτή η συσκευή μοιάζει εξωτερικά με skimmer, οπότε δεν δημιουργεί πρόσθετο αισθητικό πρόβλημα.

 

Δώσε βάση στα φρεάτια πυθμένα (ΕΝ13451). Καλύτερα να είναι δύο και μεγάλης διατομής. Προσωπικό προτιμώ να σχηματίζεται "εσοχή" στο σκυρόδεμα του πάτου και να καλύπτεται με σχάρα (δε χρησιμοποιώ έτοιμο στόμιο ABS που προορίζεται γι αυτό το σκοπό).

Edited by miltos
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ, νομίζω ότι κατάλαβα, μια ερώτηση, το μηχανοστάσιό μου θα είναι στο ίδιο επίπεδο με την πισίνα αλλά σε χαμηλότερο επίπεδο με την αποχέτευση, χρησιμοποιώ την ίδια αντλία για να αδειάσω την πισίνα (στο κεντρικό φρεάτιο) ή βάζω άλλη; Μήπως υπάρχει κάποιος μπούσουλας για τους υπολογισμούς και τα σχέδια; Κατέβασα κάποια αρχεία από το φόρουμ αλλά όλα είναι με δεξαμενή υπερχείλισης, υπάρχει κάτι με σκίμερ;  

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αποχετεύεις το νερό της πισίνας μέσω της αντλίας ανακυκλοφορίας.

Καλό είναι να υπάρχει και μία μικρή ομβρίων στο μηχανοστάσιο για τυχόν διαρροές.

 

Για διάφορες πληροφορίες ψάξε πχ εδώ https://www.google.gr/search?q=pool+skimmer&client=firefox-b&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwiamZCI-9XTAhVIXRQKHTe8CX8QsAQILg&biw=1173&bih=817#tbm=isch&q=pool+skimmer+piping

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.