Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δόμηση σε τμήμα οικοπέδου


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους-ες και καλή εβδομάδα.

 

Είμαι σχετικά νέα μηχανικός και χρειάζομαι την βοήθειά σας.

 

Τα οικόπεδα που φαίνονται στο σχέδιο είναι ενωμένα και αποτελούν ένα. Ο διαχωρισμός σε δύο τμήματα έγινε για την σύσταση οριζοντίου και καθέτου ιδιοκτησίας.

Το τμήμα που βρίσκεται στο κάτω μέρος και είναι το τμήμα για το οποίο ενδιαφέρομαι να μάθω σχετικά με το πως μπορεί να δομηθεί.

 

Το Δ είναι 3+0,1*H=5,6μ. και στο διπλανό οικόπεδο η πολυκατοικία είναι σε επαφή (μεσοτοιχία)

 

Ερώτηση: Στον χώρο που βρίσκεται στο πάνω μέρος του κάτω τμήματος του οικοπέδου με διαστάσεις 3,6*4,4 δεν μπορώ να τον αφήσω ακάλυπτο?

Για την κάλυψη που είναι 70% μπορώ μόνο για "τραβήξω" το κτήριο προς τα μέσα και να αφήσω πρασιά για το 30% του ακαλύπτου?

 

Συγνώμη αν σας κούρασα....

Ευχαριστώ

post-1390-131887216261_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

λογικά ναι

και να αφήσεις ακάλυπτο το 4,40*3,60

και να υποχωρήσεις πιο μέσα μπορείς (να αφήσεις "πρασιά")

 

δεν πιστεύω ο συνιδιοκτήτης να έχει κανένα παράθυρο που "βλέπει" στο οικόπεδό σου!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση Myri!

Από την στιγμή που υπάρχει κτίσμα στο πάνω τμήμα του οικοπέδου αν αφήσω ακάλυπτο το 4,40*3,6 τότε η απόσταση Δ θα πρέπει να προκύπτει σε σχέση με το ύψος αυτού του υπάρχοντος κτίσματος?

 

Υ.Γ Συγνώμη για την λάθος "τοποθέτηση" του θέματος

Link to comment
Share on other sites

Εγώ βλέπω κάτι άλλο.

Αφού το οικόπεδο είναι ενιαίο, η απόσταση μεταξύ των κτισμάτων πρέπει να είναι τουλάχιστο Δ.

Τα 7.30 όμως δε σου επιτρέπουν να οικοδμήσεις αν δεν κολλήσεις στο υπάρχον κτίριο με το δεδομένο ότι το Δ λες πως είναι 5,60μ.

 

 

υ.γ. Το ύψος του κτιρίου σου είναι 26μ?

Link to comment
Share on other sites

το Δ=3+,1Η

όπου Η συνήθως μπαίνει το επιτρεπόμενο ύψος που είναι και το δυσμενέσερτο

 

Αρθρο 9 Τρόπος Δόμησης - Θέση Κτιρίου

1. Το κτίριο τοποθετείται ελεύθερα μέσα στο οικόπεδο. Όπου το κτίριο δεν εφάπτεται με τα πίσω και πλάγια όρια του οικοπέδου, αφήνεται απόσταση Δ = 3 + 0,10 Η (όπου Η το πραγματοποιούμενο ύψος του κτιρίου σε περίπτωση που εξαντλείται ο συντελεστής δόμησης, ή το μέγιστο επιτρεπόμενο σε περίπτωση που δεν εξαντλείται ο συντελεστής αυτός, ή αυτό στο οποίο προβλέπεται να εξαντληθεί μελλοντικά ο συντελεστής δόμησης, όπως απεικονίζεται στο διάγραμμα κάλυψης της οικοδομικής άδειας, ή το προβλεπόμενο σε περίπτωση μελλοντικής μεταφοράς συντελεστή δόμησης σύμφωνα με τις εκάστοτε ισχύουσες διατάξεις για τη μεταφορά συντελεστή δόμησης).

 

-----

αυτό με το Δ μεταξύ των κτιρίων του ιδιίου οικοπέδου διάβασέ το αναλυτικά στον ΓΟΚ85

Αρθρο 9 Τρόπος Δόμησης - Θέση Κτιρίου

4. Οταν κατασκευάζονται περισσότερα από ένα κτίριο στο ίδιο οικόπεδο, η απόσταση μεταξύ τους καθορίζεται από τη σχέση Δ = 3 + 0,10 Η (όπου Η το ύψος του υψηλότερου κτιρίου, όπως καθορίζεται στην παρ.1).

post-990-131887216277_thumb.jpg

post-990-131887216286_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγώ βλέπω κάτι άλλο.

Αφού το οικόπεδο είναι ενιαίο, η απόσταση μεταξύ των κτισμάτων πρέπει να είναι τουλάχιστο Δ.

Τα 7.30 όμως δε σου επιτρέπουν να οικοδμήσεις αν δεν κολλήσεις στο υπάρχον κτίριο με το δεδομένο ότι το Δ λες πως είναι 5,60μ.

 

 

υ.γ. Το ύψος του κτιρίου σου είναι 26μ?

 

Το μέγιστο ύψος ορίζεται σε 26 μ. οπότε 3+0,1*26=5,6μ.

Θεώρησα ασφαλέστερο να λάβω υπ' όψιν μου το δυσμενέστερο σενάριο (δηλαδή μέγιστο ύψος κατασκευής)

Link to comment
Share on other sites

Xristina, δεν είναι λάθος πρακτική αλλά στην περίπτωση που δεν εξαντλείς τον Σ.Δ.

Αν τον εξαντλείς, τότε σαν ύψος θα λάβεις το πραγματοποιούμενο, κάτι το οποίο επιτρέπει ο ΓΟΚ.

Σου το λέω επειδή είπες ότι είσαι νέα συνάδελφος, σαν υπενθύμιση. :wink:

Πάντως όπως και να έχει, θέλεις απόσταση Δ (όποιο Δ λάβεις τελικά) μεταξύ των κτιρίων, του υφιστάμενου και του νέου.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ erling για την υπενθύμιση :smile: το έχω υπ' όψιν μου.

 

Τελικά όμως με δεδομένες τις διαστάσεις του τμήματος του οικοπέδου η μόνη εφικτή λύση είναι να "κολλήσω" το κτήριο δίπλα στο υπάρχον.

 

Σας ευχαριστώ όλους. Οι παρατηρήσεις και πληροφορίες με βοήθησαν πάρα πολύ. :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.