Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φθορές εξωτερικής σοβατεποιιας διαμερίσματος σε πολυκατοικία...


Green Dragon

Recommended Posts

Καλημέρα φίλοι μου,

Στη πολυκατοικία που διαμένω και είμαι ιδιοκτήτης ενός διαμερίσματος ( 10 χιλ. ) συνέβη το εξής:
Χτες το πρωί αποκολλήθηκαν σοβάδες από το μπαλκόνι του τρίτου ορόφου και έπεσαν στον κοινόχρηστο ακάλυπτο χώρο, με κίνδυνο να τραυματιστεί κάποιος ένοικος, πράγμα το οποίο ευτυχώς δεν έγινε!

Συζητήθηκε μεταξύ μας το θέμα, ότι πρέπει να αποκατασταθεί γρήγορα η φθορά για να μην συμβεί κάποιο ατύχημα.

Ό ιδιοκτήτης του διαμερισματος αυτού ισχυρίστηκε ότι η αποκατάσταση των ζημιών πρέπει να γίνει με έξοδα της πολυκατοικίας

Κάποιοι άλλοι αντιδράσανε ισχυριζόμενοι ότι είναι φθορά που αφορά το συγκεκριμένο διαμέρισμα και θα πρέπει να το φροντίσει ο ίδιος.

 

Δεν ξέρω τι ισχύει σε αυτές τις περιπτώσεις και θέλω πριν πάρω θέση να σας ακούσω σαν ειδικούς.

 

Ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

1) Θεωρείται τμήμα της κοινόκτητης όψης

    άρα το κόστος κατανέμεται σε όλους τους συνιδιοκτήτες

 

2) Τι ηλικία έχει η οικοδομή;

3) Η υγρομόνωση στο δάπεδο του αντίστοιχου μπαλκονιού του 4ου ορόφου

    πως τα πάει;

4) Γίνεται η συντήρηση των όψεων της πολυκατοικίας

    όπως αυτή ορίζεται από τον κανονισμό;

 

Με λίγα λόγια θα πρέπει να βρείτε και τα πραγματικά αίτια της αποκόλλησης

γιατί αυτή μπορεί να επαναληφθεί και σε κάποιο άλλο μπαλκόνι 

και τότε μπορεί να μην φανείτε και τόσο τυχεροί... 

Link to comment
Share on other sites

Σε  ευχαριστώ για την γρήγορη και εμπεριστατωμένη απάντηση.

 

Χωρίς να είμαι ειδικός θα προσπαθήσω να απαντήσω στα ερωτήματα που έβαλες:

 

1.  Κατασκευή αρχές δεκαετίας 80...ποιότητα κατασκευής - δυστυχώς πολύ μέτρια

2.  Σε κάποια διαμερίσματα - ανεξαρτήτως ορόφου - έχω δεί στο κούτελο των μπαλκονιών ψηλά,

     ρωγμές ανάμεσα στην πλάκα και τον σοβά. Εκεί περνάει νερό στις βροχές και έχει κουφώσει...αυτά κάποια στιγμή θα αποκολληθούν

     Ο μονωσάς που είχαμε φέρει μας είπε ότι οφείλονται στη διαφορά συστολών - διαστολών αναμεσα στα δύο υλικά, γιαυτό ξεχώρισαν στα σημεία      

     εκείνα

3. Πριν 3 χρόνια έγινε μια απλή υγρομόνωση της ταράτσας, αλλά δεν γνωρίζω περισσότερα καθώς έλειπα

4. Δεν ξέρω αν προβλέπει κάτι ο κανονισμός για συντήρηση των όψεων της πολυκατοικίας

 

Πράγματι έχεις δίκιο ότι χρειάζεται ριζική αντιμετώπιση, αλλά ποιά είναι κατά τη γνώμη σου τα σωστά και υπεύθυνα βήματα, για να ακολουθήσουμε;;

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά

ο σοβάς αποκολλήθηκε από το κούτελο του μπαλκονιού

το οποίο κούτελο αντί να είχε σκυροδετηθεί ταυτόχρονα με το δάπεδο 

ήταν κτιστό με τούβλα και μετά επιχρισμένο (γνωρίζω πολυκατοικίες, ακόμα και από την δεκαετία του '70, που οι τότε μηχανικοί γνώριζαν το πρόβλημα και δεν διαμόρφωναν κτιστά κούτελα αλλά ενιαία από μπετόν, σκυροδετημένα μαζί με το δάπεδο)

 

Μία λύση είναι να αντιμετωπίσετε ριζικά το πρόβλημα

καταργώντας εντελώς τα κτιστά κούτελα (θα πρέπει να διευθετήσετε τα νερά των μπαλκονιών καθώς και να αλλάξετε κάγκελα)

ή να τα αντικαταστήσετε με ένα μικρό (ή μεγαλύτερο) σενάζι από μπετόν, το οποίο θα επιχρίσετε και θα τοποθετήσετε πάλι νέα κάγκελα.

 

Διαφορετικά καθαίρεση όλων των επιχρισματων σε κούτελα, νευρομετάλ και εκ νέου σοβάτισμα.  

 

Σχεδόν πάντα 

όλοι οι κανονισμοί προβλέπουν ανά κάποια χρόνια συντήρηση και επαναβαφή των όψεων της πολυκατοικίας

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη, η άγνοια μου φταίει!!!

Όχι στο κάτω μέρος του μπαλκονιού, εκεί που είναι το κάγκελο...
Στο επάνω μέρος....μαρκιζα λέγεται;;;

Δεν είμαι και στο σπίτι να ανέβαζα φωτο

Edited by Green Dragon
Link to comment
Share on other sites

καλό θα ήταν να είχαμε και μια οπτική απεικόνιση! για το ορθότερο της απάντησης.

Link to comment
Share on other sites

καλό θα ήταν να είχαμε και μια οπτική απεικόνιση! για το ορθότερο της απάντησης.

έχετε πολύ δίκιο... ήταν λάθος μου εξαρχής!

 

μόλις γυρίσω στο σπίτι θα φροντίσω να ανεβάσω φωτογραφίες!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή με πήρε η νύχτα και δεν μπόρεσα να ανέβω να πάρω φωτογραφίες της ζημιάς στο διαμέρισμα του γείτονα...

ανεβάζω την αντίστοιχη φωτογραφία από τη δική μου βεράντα για να έχετε μία εικόνα...

 

P_20141008_185745.jpg

 

P_20141008_185732.jpg

 

έχει αποκολληθεί λοιπόν και έχει φύγει όλος ο σοβάς από το κάτω μέρος του κούτελου...

 

η επισκευή μιάς τέτοιας ζημιάς επιβαρύνει τον ιδιοκτήτη του διαμερίσματος ή τα κοινόχρηστα της πολυκατοικίας;

αυτό ήταν το αρχικό ερώτημα :???:

Edited by Green Dragon
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως λέγεται γρυπίδα το περιμετρικό φρύδι του εξώστη.

 

Όπως είπαμε παραπάνω, ως τμήμα της πρόσοψης του κτιρίου, η επισκευή της γρυπίδας επιβαρύνει όλους τους συνιδιοκτήτες.

 

Η γρυπίδα όμως είναι από οπλισμένο σκυρόδεμα.

Μήπως το αίτιο της αποκόλλησης οφείλεται όχι απλά στην απώλεια πρόσφυσης του επιχρίσματος λόγω γήρανσης, απορρόφηση υγρασίας κλπ

αλλά λόγω (και) αποτίναξης του από διαβρωμένο οπλισμό;

Μήπως μαζί με επίχρισμα

αποκολλήθηκε και επικάλυψη;

 

Και διάβασε προσεκτικά τον κανονισμό

προκειμένου να δεις εαν είστε οι συνιδιοκτήτες συνεπής με τα χρονικά διαστήματα συντήρησης των όψεων.

Πολύ σπάνιο κανονισμός πολυκατοικίας να μην ορίζει π.χ. ανά 10 - 15 χρ'ονια συντήρηση και επαναβαφή των όψεων. 

Edited by Brasco
Link to comment
Share on other sites

Αν η πολυκατοικία είναι παλιά, η φθορά το πιθανότερο οφείλετε σε φθορά των υλικών, αν δεν έγιναν εργασίες στο μπαλκόνι του γείτονα σας και αυτός δεν επηρέασε με επέμβαση του την αντοχή των υλικών, ο λόγος το πιθανότερο, είναι αυτός που προαναφέρθηκε.

Το κόστος αφορά όλους τους ιδιοκτήτες, που επιμερίζονται ανάλογα με τα ποσοστά τους επί του οικοπέδου ο καθένας το συνολικό κόστος , αν δεν γράφει κάτι άλλο η σύσταση για τις εν λόγω φθορές, που το πιθανότερο είναι πως οχι.

Θα πρέπει να γίνει συνολική εκτίμηση της κατασκευής, να βρεθούν οι λόγοι που προκλήθηκε φθορά υλικού, να προβλεφτούν μελλοντικά αδύνατα σημεία. Σημερινά φθαρμένα, πρόχειρα επισκευασμένα που μπορεί άμμεσα να παρουσιάσουν φθορά και να πάρετε σωστή προσφορά από συνεργεία* να τα φτιάξετε. Συνήθως Πολιτικοί Μηχανικοί ή Αρχιτέκτονες Μηχανικοί σε συνεργασία με άλλες ειδικότητες, άτομα με εμπειρία των εν λόγω εργασιών, μπορούν να εκτιμήσουν την δουλειά και να διαχειριστούνε καλά τα κόστη, να φτιάξουν χρονοδιάγραμμα και να μπορέσουν να τηρήσουν το προυπολογιζόμενο κόστος και χρονοδιάγραμμα όσο το δυνατόν. Εξαιτίας της διαμεσολάβησης χρονικού διαστήματος, δεν αποκλείεται να υπάρξουν μικροδιαφοροποιήσεις, που οι εν λόγω Επιστήμονες προσπαθούν να μειώσουν όσο το δυνατόν.

Τέλος σας λεω ότι δεν είναι απλή δουλειά, και ούτε το κόστος είναι συνήθως μικρό. Εξαιτίας του χρόνου ή κάποιων τοπικών συνθηκών, όπως υγρασία μπορεί να έχει φθαρεί μεγαλύτερο τμήμα οικοδομής από όσο φαντάζεστε, (μπορεί και οχι βέβαια, οπότε επαναλαμβάνω, εκτίμηση από Πολιτικό Μηχανικό ή Αρχιτέκτονα Μηχανικό). Δεν θέλω να αποκλείσω άλλες ειδικότητες Μηχανικών που ασχολούντε αλλά προσωπικά δεν τις γνωρίζω.

Ο λόγος που έβαλα τα συνεργεία σε αστεράκι (*) είναι να μην προσπαθήσετε μόνος σας χωρίς Αρχιτέκτονα ή Πολ. Μηχ. να πάρετε προσφορές από εμπειροτέχνες, τεχνίτες, εργολάβους χωρίς Μηχανικό. Γιατί η γνώση συνήθως είναι ελλιπής, μπορεί να έχουν φθαρεί σίδερα εσωτερικά, να υπάρχουν νεότερα υλικά ή φτηνότερα οπότε πρέπει να απευθηνθείτε σε Σχετικό Μηχανικό. Εξάλλου θα απευθηνθείτε γιατί χρειάζεστε οικοδομική άδεια μικρής κλίμακας.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.