Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ωρομίσθιο βοηθού και τεχνίτη


zio7

Recommended Posts

Πως υπολογίζουμε το ωρομίσθιο του βοηθού και του τεχνίτη για τα δημόσια έργα?

 

Τελευταία τιμαριθμική είναι του Γ' 2012 με ημερομίσθιο 69,28για το βοηθό και 81,71για το τεχνίτη?

Link to comment
Share on other sites

Στην τιμαριθμική Γ' 2012 υπολογίζεις για εργάτη (001):

 

62,99 (ημερομίσθιο) x 1,1358 (προσαύξηση από πίνακα) x 1,65891 (προσαύξηση από πίνακα) / 7,75 (ώρες εργασίας) = 15,31 η ώρα (001)

 

Τώρα αν δεν είσαι σίγουρος ή δε θες να κάνεις υπολογισμούς κατεβάζεις τα αναλυτικά τιμολόγιο για το τρέχον τρίμηνο από εδώ. Στις πρώτες σελίδες έχουν τις βασικές τιμές έτοιμες υπολογισμένες (001, 002, 003 κτλ...)

 

Άντε και καλές νέες τιμές!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Παιδιά παρακαλώ εάν υπάρχει κάποιος έμπειρος να μου εξηγήσει πως θα βρω την τρέχουσα αμοιβή τεχνίτη, ο συνάδελφος Kpapaxr πιο πάνω είναι πολύ κατατοπιστικός. Ο λόγος που ρωτάω κυρίως είναι επειδή δεν έχω τριβή με τα Δημόσια Έργα και θέλω να μάθω την διαδικασία, για παράδειγμα βλέπω ωρομίσθιο τεχνίτη σε διάφορα έργα στην Διαύγεια 20,42€ όμως σύμφωνα με τα τελευταία ΑΤΟΕ ( Γ' τρίμηνο '12) είναι 19,86€.

   Επίσης π.χ. με ενδιαφέρει να βρω την τελευταία τιμή σε ισχύ για το οικ-1417 ποια είναι η σωστή διαδικασία

 

Συγχωρείστε με εάν είναι απλοϊκά ή αυτονόητα αυτά που ρωτώ, όπως σας είπα δεν έχω εμπειρία στα δημόσια έργα.

Link to comment
Share on other sites

Τη διαδικασία στην εξήγησε ο Kpapaxr παραπάνω. Το 20,42€ που βλέπεις είναι παλαιότερη τιμή για το ωρομήσθιο. Σωστά το βγάζεις τώρα 19,86.

 

Για να βρεις τις τιμές σε ισχύ για οποιοδήποτε άρθρο είτε θα αγοράσεις ένα πρόγραμα για να τα βρίσκεις εύκολα είτε θα βρεις τα ενιαία τιμολόγια στο site pedmede / sate  ή οπουδήποτε αλλού, που είναι ένα δύσχρηστο pdf χιλιάδων σελίδων και θα ψάξεις να βρεις εκεί ποια είναι η τιμή.

Το ΦΕΚ αυτό έχει δημοσιευθεί το Φεβρουάριο του 2013 επομένως δεν χρειάζεται να μπλέξεις και με αναθεωρήσεις (για την ώρα)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Giorgos85, σε ευχαριστώ πολύ!!

 

Πραγματικά επειδή δεν ασχολούμαι με τα δημόσια έργα δεν έχω κοιτάξει προς το παρόν να αγοράσω κάποιο πρόγραμμα, κυρίως από το site της ΣΑΤΕ αντλώ ορισμένες πληροφορίες π.χ. το pdf με το ΑΤΟΕ που αναφέρεις!

  1. Στην πράξη δηλαδή ισχύουν οι τιμές του γ' τριμήνου του 2012; ( δεν έχει αλλάξει κάτι; από εκεί πήρα το 19.86€) 
  2. Δηλαδή για κονίαμα εσωτερικής τοιχοποιίας: οικ-1417 η τρέχουσα  τιμή είναι 37,68€/μ3;
  3. Έχω δει το ΦΕΚ στο οποίο αναφέρεσαι που έχει έτοιμες τις τιμές όμως θέλω να μάθω τον τρόπο αν π.χ. θέλω να βγάλω μία τιμή αναλυτικά.

Τέλος άλλη μία απορία για να δω πως σκέφτεται ο συντάξας των ΑΤΟΕ:

 

  • Ας πούμε θέλω να δω την ανάλυση για το άρθρο 46.10.02 (οπτοπλινθοδομή με 12οπο χτισμένο δρομικό)

Κωδ. αναθ.: ΟΙΚ-4662.1 όπου αναφέρεται:

 

- 112 (οπτόπλινθος 8χ11χ19)    58,333300 χ 0,079100  = 4,614

- 1417 (κονίαμα εσώτ.)              0,022840     χ 37,683450  = 0,860690

- 001 (εργάτης αν.)                    0,450000   χ 15,315315  = 6,891892

- 003 (τεχνίτης)                          0,500000   χ  19,864197 = 9,932099

 

Το παραπάνω είναι αρκετά σαφές, όμως όταν πάει κανείς στο αρθρο: 46.15.01 (κατασκευή οπτοπλινθοδομής με οπτοπλινθο 9χ19χ24) βλέπει ότι και αυτό αναθεωρείται με το Οικ 4662.1 όπως και το άρθρο 46.15.02 που μπορεί κανείς να δει αυτές τιςαναλύσεις; Καθώς διαμορφώνονται διαφορετικά τα ανωτέρω νούμερα. 

 

Σόρρυ για το μέγεθος του thread. 

Edited by astronomer
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς αναλύσεις τιμών είχε μόνο ο παλιός ΑΤΟΕ. Από τον Σουφλιά και μετά κόψανε τις αναλύσεις και βάζουν απλά τιμές ... γιατί; γιατί έτσι αποφασίσανε και βασικά για να πετσοκόψουν τις τιμές...

 

Για να έχεις μία ιδέα για το πώς ήταν οι αναλύσεις μπορείς να βρεις παλιούς ΑΤΟΕ που είναι αριστουργήματα αν και διαβάζονται δύσκολα... Θα σε βοηθήσουν όμως μόνο στο σκεπτικό καθώς δεν ισχύουν πια.

 

Αν θες να κάνεις μία Ν.Τ. η λογική είναι αυτή που γράφεις παραπάνω. Υλικά και εργασία. Όπου υπάρχει τιμή χρησιμοποιείς συμβατικό ή υπάρχον άρθρο αλλιώς καταφεύγεις σε Τιμές Εμπορίου.

Γενικά διάβασε άρθρο 57 του 3669/08 για τον καθορισμό νέων τιμών που λέει τι κάνεις σε κάθε περίπτωση και με ποια διαδικασία χρησιμοποιείς Τ.Ε.

 

Έχει εκδοθεί και το Δ' τρίμηνο του 2012 απλά δεν θα το βρεις πουθενά αναρτημένο αυτή τη στιγμή γιατί το έχουν προσβάλει όλες οι οργανώσεις και περιμένουμε το ΣΤΕ.

Επίσης έχει εκδοθεί και ο ν.4313/17-12-2014 που καλύπτει τις αναθεωρήσεις μετά το 2013. Οπότε θεωρητικά μπορείς να κάνεις αναγωγή στο τρίμηνο που θέλεις. Απλά και ο νόμος αυτός και η ιστορία με το αν παίρνουμε σαν τελευταίο το Γ ή το Δ του 2012 έχει περιπλέξει την κατάσταση και ειλικρινά κι εγώ δεν ξέρω τι κάνει κανείς πλέον. Όπως όλα στη χώρα και αυτό είναι ένα μεγάλο μπάχαλο.

 

Υ.Γ.

Αν έπρεπε οπωσδήποτε να κάνω Ν.Τ σήμερα μάλλον θα κατέληγε να την πάρω αυτούσια όπως έχει δημοσιευθεί στα ενιαία τιμολόγια...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.