Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μετρητές παροχής.


xafto

Recommended Posts

Καλημέρα!!!!!!!!!

 

Μήπως μπορεί κάποιος να περιγράψει την λειτουργία ενός ηλεκτρομαγνητικού παροχόμετρου.

 

Και αν μπορεί να μου προτείνει κάποια αξιόπιστη εταιρία.(με pm)

 

Ευχαριστώ!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μετρητές παροχής που ξέρω:

1. διαφράγματος

2. με υπερήχους

3. με διαφορική πίεση που προκαλείται (συνήθως) από μία οπή

4. με φτερωτή (τουρμπινόμετρα)

5. coriolis

6. τύπου rotary (πώς το λέτε εδώ στο Ελλάντα; )

 

Εχεις κάποια αναφορά για το ηλεκτρομαγνητικό παροχόμετρο; Τι ρευστό μετριέται, σε τι τάξη μεγέθους παροχή; Και σε τί πίεση και θερμοκρασία.

Link to comment
Share on other sites

Βασίζονται στον νόμο του farraday (ελπίζω να το λέω σωστά....). Το ρευστό διέρχεται από στενή σωλήνα με μεγάλη ταχύτητα και διασχίζει ένα μαγνητικό πεδίο. Η δημιουργία τάσης λόγω της κυκλοφορίας του ρευστού ανιχνεύεται και μεταφράζεται σε παροχή από δύο ηλεκτροδια (με δεδομένη την ηλεκτρική αγωγιμότητα του νερού κτλ)....

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

επανέρχομαι στο θέμα και θα ήθελα λίγη βοήθεια στην εύρεση προμηθευτών παροχόμετρων-ροόμετρων στην Ελλάδα (σίγουρα για να γράφω εδώ πρώτα το έκανα σε μηχανές αναζήτησης).....θα διαπιστώσετε οτι είναι πιο δύσκολο από οτι "ακούγεται".............

Link to comment
Share on other sites

Τι ρευστό θέλεις να μετρήσεις;

Σε ποιά πίεση και θερμοκρασία;

Ποιά η ονομαστική διάσταση του σωλήνα όπου θα τοποθετηθεί ο μετρητής;

Link to comment
Share on other sites

 

το έχω υπόψιν μου αυτό το site και σε ευχαριστώ είναι που καλό....... (ζητάω συγνώμη γιατί δεν ξεκαθάρισα ακριβώς τι παροχόμετρα δεν μπορώ να εντοπίσω) με ενδιαφέρει ο τρόπος μέτρησης παροχής νερού ή λυμάτων σε ανοιχτό κανάλι.......έχω εντοπίσει μερικά με υπέρηχους αλλά όχι πολλά ώστε να είμαι σε θέση να αποφασίσω...........

Link to comment
Share on other sites

Μετρητές παροχής που ξέρω:

1. διαφράγματος

2. με υπερήχους

3. με διαφορική πίεση που προκαλείται (συνήθως) από μία οπή

4. με φτερωτή (τουρμπινόμετρα)

5. Coriolis

6. τύπου rotary (πώς το λέτε εδώ στο Ελλάντα; )

 

Εχεις κάποια αναφορά για το ηλεκτρομαγνητικό παροχόμετρο; Τι ρευστό μετριέται, σε τι τάξη μεγέθους παροχή; Και σε τί πίεση και θερμοκρασία.

 

μάλλον για τύπου 2και 4 θα με ενδιέφεραν αν έχεις προμηθευτές κάτι υπόψιν σου θα με βοηθούσε πολύ...........

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.