Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΤΣΜΕΔΕ ή ΟΑΕΕ;


leftkox

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

 

για νέο μηχανικό που μόλις βρήκε δουλειά και πρέπει να κόβει απόδειξη τι θεωρείτε καλύτερο; ΤΕΒΕ (ΟΑΕΕ) ή ΤΣΜΕΔΕ;

 

Ασχολούμαι στο χώρο της πληροφορικής άρα δε με καίει τόσο η υπογραφη του μηχανικού. Από την άλλη δε θα με χάλαγε βέβαια να έβγαζα κανά ενεργειακό πιστοποιητικό πού και πού να βγάζω κανά εξτραδάκι για ένα καφεδάκι ή μια εκδρομούλα.

 

Επίσης έχοντας εργαστεί στο εξωτερικό έχω ένα μικρό κομπόδεμα για να πληρώνω τις εισφορές αν χρειαστεί για κάποια χρόνια, δηλαδή δε θέλω να κόψω την ασφάλιση για να μη χάσω συντάξιμα έτη.

 

Αυτό που με καίει είναι το ύψος των εισφορών. Από ότι είδα στο ΤΣΜΕΔΕ οι εισφορές ανά τριετία είναι 172,59, 209,94 (ή 320,78 μετά την 5ετία), 378,46, 519,16, 593,33, 654,60, 714,41, 773,42, 828,23, 882,58, 936,93, 985,46, 1045,62!!! Ποιος στο καλό θα πληρώνει 1045,62 ΤΣΜΕΔΕ;;; (ΜΗΝΙΑΙΩΣ!!!)

Στο ΤΕΒΕ από την άλλη τα αντίστοιχα νούμερα είναι 210,71, 257,34, 307,19, 335,37, 386,86, 436,40, 466,54, 504,47, 538,55, 572,66, 606,74, 640,82, 674,92.

 

Στην αρχή θα δίνω ένα 40άρι παραπάνω στο ΤΕΒΕ αλλά μετά η διαφορά είναι τεράστια ΑΝ τα νούμερά μου είναι σωστά (του ΤΕΒΕ είναι από το επίσημο site). Επίσης στο ΤΕΒΕ μπορώ να φύγω στα 50 μου και να βιοπορίζομαι όπως μπορώ αν δω ότι δεν παλευεται άλλο ενώ στο ΤΣΜΕΔΕ θα δίνω τότε ένα 800άρι και βάλε!!! Δηλαδή η ισόβια δέσμευση να φτάσω να δίνω 800 και 1000 το μήνα μου κακοφαίνεται. Συν το ότι μπορεί σε 5-6 χρόνια να είμαι πάλι στο εξωτερικό.

 

Υπάρχει κάποιο λάθος στο συλλογισμό μου; Γιατί να γραφτεί κάποιος ΤΣΜΕΔΕ και όχι ΤΕΒΕ;

Edited by leftkox
Link to comment
Share on other sites

O ονος λογος που γραφεσαι ΤΣΜΕΔΕ ειαι η υποχρεωση λογω αδεια ασκησης επαγγ΄λεματος. Κατα ταλοιπά, αστα και βρασατα

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά μέχρι τη συμπλήρωση 5ετίας το ΤΣΜΕΔΕ είναι φτηνότερο από το ΤΕΒΕ. Θα μπορούσα π.χ. να μείνω 5 χρόνια ΤΣΜΕΔΕ και μετά να κάνω διαγραφή και να μπω ΤΕΒΕ.

 

Ξέρουμε τότε τι γίνεται; ΤΕΒΕ θα μπω στην 1η ασφαλιστική κλάση δηλαδή πληρώνοντας 210,71 το μήνα ή επειδή ήμουν ήδη 5 χρόνια ΤΣΜΕΔΕ θα με βάλουν στη δεύτερη/τρίτη κλάση; Αν διαγραφώ από ΤΣΜΕΔΕ στα 5 έτη, πάω στο εξωτερικό για 5 έτη και επιστρέψω και ξαναμπω ΤΣΜΕΔΕ ξέρουμε τότε σε ποια κλάση θα με βάλουν;

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορείς να ξέρεις τι θα γίνεται σε 5 χρόνια. Σήμερα πάντως ισχύει ότι στο ΤΣΜΕΔΕ δε μπαινοβγαίνεις όποτε σου αρέσει, όπως στα υπόλοιπα ταμεία. Επομένως, αφού δε φαίνεται να σε ενδιαφέρει η άδεια άσκησης επαγγέλματος, γράψου κάπου αλλού. Εδώ όλοι κοιτάμε να φύγουμε από το ΤΣΜΕΔΕ και δε μπορούμε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.