Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οροφοδιαμέρισμα σε δύο επίπεδα


seventh_heaven

Recommended Posts

Όσον αφορά στην υλοποίηση, στην Ελλάδα όλα υπάρχουν και "παίζουν". Στις πολοεοδομίες αντί να κοιτάνε λειτουργικά ή δολοφονικά λάθη (από αρχιτεκτονική και στατική άποψη αντίστοιχα), τους πειράζουν τα δάπεδα του υπογείου και τα πάχη γραμμών στα σχέδια (που λέει ο λόγος).

Τώρα το θέμα είναι αν το εν λόγω διαμέρισμα σας αρέσει γενικότερα για άλλους λόγους. Ειδάλλως κάτι τέτοιο δεν θα το συνιστούσα.

Ούτε φυσικός αερισμός υπάρχει ούτε φυσικός φωτισμός.

Χτυπάει που χτυπάει στο ψαχνό η ΔΕΗ, οπότε τώρα αντιλαμβάνεστε :wink:... 

Προσωπικά κουζίνα χωρίς τουλάχιστον ένα παράθυρο είναι δι αποφευχθύναι για εμένα..

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και τη βοήθεια.

 

Η αλήθεια είναι ότι όλα τα άλλα στοιχεία του διαμερίσματος είναι θετικά (ήσυχος δρόμος, μικρή πολυκατοικία, θέα, καλή κατασκευή, αποκλειστική χρήση ταράτσας κλπ κλπ). Η κουζίνα είναι το μόνο σημείο που με προβληματίζει και γι' αυτό ακόμα δεν έχω πάρει την τελική μου απόφαση. Όχι ότι στη συγκεκριμένη περιοχή έχω πολλές επιλογές στα τ.μ. που ζητάω και στα χρήματα που διαθέτω, αλλά λέμε τώρα...

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν πήρες το πρώτο που βρήκες?

Τα δύο σκαλιά δεν είναι πρόβλημα, ίσα ίσα που δίνουν ενδιαφέρον στο σπίτι. Βέβαια αν σκέφτεσαι μακροπρόθεσμα θα έπρεπε να σκεφτείς την περίπτωση σπασμένου ποδιού ή καροτσιού. Εμένα αυτή η λύση αρχιτεκτονικά μου αρέσει, οι λόγοι που προανάφερα αντιμετωπίζονται με ηλεκτρικό κάθισμα.

Την υγεία σου να έχεις και καλή αγορά!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν πήρες το πρώτο που βρήκες?

Τα δύο σκαλιά δεν είναι πρόβλημα, ίσα ίσα που δίνουν ενδιαφέρον στο σπίτι. Βέβαια αν σκέφτεσαι μακροπρόθεσμα θα έπρεπε να σκεφτείς την περίπτωση σπασμένου ποδιού ή καροτσιού. Εμένα αυτή η λύση αρχιτεκτονικά μου αρέσει, οι λόγοι που προανάφερα αντιμετωπίζονται με ηλεκτρικό κάθισμα.

Την υγεία σου να έχεις και καλή αγορά!

Για το ίδιο μιλάω... Απλά οι προβληματισμοί έρχονται ένας ένας... :smile:

Link to comment
Share on other sites

Και πάντα έρχονται ... Απλώς βρες ένα σπίτι να σου αρέσει. Βρες ένα Μηχανικό της δικιάς σου εμπιστοσύνης, να σου πει δυό πράγματα.

Πάρε τον μαζί να πάτε να το δείτε ... και καλές αγορές!!!!

Εγώ δεν σε θέλω, να χαλιέσαι εδώ και να σκέφτεσαι διάφορα και να πελαγώνεις με τους δικούς σου προβληματισμούς .. Μηχανικό παραμάσχαλα και βουρ...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.