Μετάβαση στο περιεχόμενο

αυθαίρετη κατεδάφιση προ 1955 κτιρίου και αυθαίρετη ανέγερση νέου κτιρίου


Recommended Posts

Συναδελφοι εχω περιπτωση οπου υπαρχει αδεια νομιμοποιησης κτιριου προ 1955 και κατ επεκταση προσθηκης.

στην πραγματικοτητα υπηρχε κτιριο προ 1955 κατα το χρονο εκδοσης της αδειας αλλα οταν ηρθε η ωρα της προσθηκης απο μπετο τοτε σκεφτηκαν να κατεδαφισουν το προ 1955 κτιριο και να κατασκευασουν κτιριο απο μπετο στις ιδιες διαστασεις.

εγω τωρα παω για βεβαιωση.

τι κανουμε στην περιπτωση αυτη?

μας νοιαζει μονο το περιγραμμα του ογκου της αδειας για  την οποια δεν κοιταμε θεματα νομιμοτητας εφοσον δεν εχει ανακληθει? 

πρεπει να βαλω αυθαιρετο το ολο τμημα? τι να κανω συναδελφοι?

 

εφοσον ουσιαστικα δεν υπαρχει υπερβαση δομησης μπορω να βαλω αναλυτικο για τις εργασιες?

Edited by stvxri
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον το προ 55 τμήμα δεν υφίσταται πλέον κατά τη γνώμη μου θα πρέπει να θεωρηθεί παντελώς αυθαίρετο. Η φράση κλειδί είναι ότι αυτό κατεδαφίστηκε και στη θέση του ανεγέρθηκε ένα νέο στις ίδιες διαστάσεις. 

Η νομιμοποίηση του προ 55 αποτελούσε μέχρι και την κατεδάφισή του, το μοναδικό νομιμοποιητικό στοιχείου του κτιριακού αυτού τμήματος και βασίστηκε σε συγκεκριμένα κτιριολογικά, μορφολογικά κλπ στοιχεία, τα οποία απεδείκνυαν την δεδομένη παλαιότητα.

Link to comment
Share on other sites

εαν ουσιαστικα δεν υπαρχει μαρτυρια οτι εγιναν ολα αυτα και ο ιδιοκτητης επιμενει οτι αυτο ετσι προυπηρχε , εγω τι κανω?

εαν το λαβω αυθαιρετο (που και εμενα η λογικη αυτο μου λεει, αλλα σε αυτο το νομο σιγουρα δεν υπαρχει λογικη) τοτε σημαινει οτι ακυρωνω μονος μου την αδεια. σωστα?

κατι τετοιο οπως εχουμε πει πολλες φορες δεν πρεπει να το κανουμε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ακυρώνεις διοικητικά την άδεια. Δεν θα μπορούσες άλλωστε.

Κατά την αυτοψία σου διαπιστώνεις ότι το κτίριο που βλέπεις δεν είναι αυτό το οποίο αδειοδοτήθηκε (νομιμοποιήθηκε). Ανάλογα θα μπορούσες να το κάνεις αν το κτίριο ήταν στη θέση του, αλλά είχε γίνει ανακατασκευή στέγης ή κάποια μετέπειτα προσθήκη. 

Για το σκοπό αυτό, θεωρείς ότι πρέπει να το εντάξεις στο ν. 4178/13 και μετά να δώσεις βεβαίωση νομιμότητας.

 

Υ.Γ Αν ο μηχανικός άκουγε τι έλεγαν οι ιδιοκτήτες θα ήμασταν όλοι "μέσα" συνάδελφε. Ο ιδιοκτήτης όταν θα γίνει η στραβή θα πει..."εγώ αγράμματος άνθρωπος είμαι που να ξέρω τι έκανε ο μηχανικός". 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.