Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εύρεση ανεμολογικών στοιχείων.


D.M.

Recommended Posts

[align=justify:a88d8e74ec]Καλησπέρα σε όλους. Προσπαθώ να βρω ανεμολογικά στοιχεία (κυρίως την ταχύτητα του ανέμου, για σύνταξη μελετών), για περιοχές της Ελλάδας, σε διάφορα λινκ αλλά δυστυχώς δίνονται συνήθως στοιχεία μόνο για συγκεκριμένες περιοχές και για τις υπόλοιπες ζητείται να συμπληρωθεί ειδική αίτηση. Γνωρίζετε μήπως κάποιο λινκ που δε δίνει αυτό τον περιορισμό; Υπάρχει στην αγορά ανάλογο πρόγραμμα;[/align:a88d8e74ec]

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω οτι υπάρχει περίπτωση να βρεις κάτι τέτοιο δωρεάν . Ούτε πρόγραμμα αντίστοιχο αφού θα πρέπει να συμπεριλαμβάνει τεράστια βάση δεδομένων (την οποία ουσιαστικά θα πληρώνεις)

 

http://www.hnms.gr/hnms/greek/Paroxi/paroxi_html

Link to comment
Share on other sites

[align=justify:a83535604b]Είχα στείλει και παλαιότερα αιτήσεις στην ΕΜΥ μέσω αυτού του λινκ για δύο περιοχές και είπα να δω αν μπορώ να το αποφύγω για την τρίτη..μάλλον όχι..! Σ'ευχαριστώ πολύ πάντως..[/align:a83535604b]

Link to comment
Share on other sites

Έχω στοιχεία σε excel που τα είχα βρει παλιότερα στο διαδίκτυο. Καταγράφει περιβαλλοντικές παραμέτρους (ηλιοφάνεια, βροχή, θερμοκρασίες, ηλ.ακτινοβολία, κλπ) Για ανέμους έχει μέση μηνιαία ταχύτητα σε m/sec και διεύθυνση. Νομίζω τα είχα βρει στο αστεροσκοπείο Αθηνών αλλά δεν είμαι σίγουρος γιατί είναι κάνα-δυο χρόνια που τα βρήκα. Πάντως για πλήρη και λεπτομερείς πληροφορίες (π.χ . σε ημερήσια βάση) μάλλον μόνο από κάποιο ανάλογο πρόγραμμα θερμικών εξομοιώσεων. Ένα πολύ καλό είναι το TAS της εταιρείας EDSL: http://www.edsl.net/ Έχει και demo. :)

Link to comment
Share on other sites

Κάντε κλικ στην πόλη για την οποία ενδιαφέρεστε και θα βρείτε κάποια στοιχεία για ένταση και κυρίαρχη διεύθυνση ανέμου όπως και για θερμοκρασίες, ύψη βροχοπτώσεων κ.λπ.

ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

[align=justify:2e5793d0b2]Δυστυχώς δεν υπάρχει αεροδρόμιο στην περιοχή.. Και για τις μελέτες χρησιμοποιώ συνήθως τον χάρτη που πρότεινε η Ελένη. Περισσότερες λεπτομέρειες είχα βρει μόνο από την ΕΜΥ. Όσο για το κόστος της αίτησης, τον Ιούνιο που είχα στείλει τελευταία φορά, ήταν περίπου 37 ευρώ..[/align:2e5793d0b2]

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.