Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μείωση 30% στις ασφαλιστικές εισφορές στον ΟΑΕΕ


dzois1985

Recommended Posts

Λίγο εκτός θέματος είμαι αλλά θα πω και εγώ την αποψη μου.

Σε περίπτωση έδοση άδειας δόμησης, αναθεώρησης και ρευματοδότησης εγώ ξέρω οτι οι πολεοδομίες ζητάνε ασφαλιστική και βεβαίωση ΤΕΕ, ΕΕΤΕΜ.

Αρα ο μηχανικός "αναγκαστικά" θα βρει τρόπο να κάνει ρυθμιση ή να πληρώσει τις εισφορές του ώστε να συμπεριφερθεί υπέυθυνα στον εκαστοτε εργοδότη του.

Ενώ κάποιος άλλος επαγγελματίας που δεν χρειάζεται την ασφαλιστική ενημερότητα δεν θα πληρώσει τις εισφορές του, και για αυτό εμφανίζεται αυτό το μεγάλο έλλειμμα στον ΟΑΕΕ

Link to comment
Share on other sites

Γιατι νομίζεις οτι όλοι οι μηχανικοί ασχολούνται με θέματα πολεοδομικά ώστε να χρειάζονται ασφαλιστική ενημερότητα; Εδω και αυτοί που ασχολούνται δεν εχουν δουλειές..

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

 

Επαγγελματικό Ταμείο; - Όχι ευχαριστώ...

 

Τι σημαίνει επαγγελματικό ταμείο και ποιές θα είναι οι επιπτώσεις του στο ΤΣΜΕΔΕ και στους εργαζόμενους μηχανικούς

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν θεωρώ ότι όλοι ασχολούνται με θέματα πολεοδομίας κλπ. Αλλά και κάποιος να θέλει να αντριδράσει και να πει δεν πληρώνω τις εισφορες μου ενώ έχει τα χρήματα, και του έρθει ένας πελάτης τι θα του πει ο μηχανικός? Δεν σε αναλαμβάνω γιατί δεν θέλω να πληρώσω τις εισφορές μου. Ας μην ήταν υποχρεωτική η βεβαίωση στην πολεοδομία τότε θα βλέπαμε πόσοι θα πλήρωναν ή οχι.

Link to comment
Share on other sites

Και πάλι σου ξαναλέω οτι το ποσοστό αυτο ειναι παρα πολυ μικρό και δεν λογίζεται σαν η αντίδραση που θα κανει τη διάφορα. Άλλωστε οι περισσότεροι που δεν πληρώνουν,ειτε απο τους μεν ειτε απο τους δε δεν το κάνουν απο αντίδραση αλλα γιατι πραγματικά δεν εχουν. Ούτε συμφέρει κάποιον να σκάει 2-2,5Κ κατα μέσο όρο μπας και κάτσει καμια δουλεια. Το τελευταίο που θα σκεφτούν ειναι ο υποψήφιος πελάτης

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Όταν η δαπάρα και η πασπάρα έκανε πάρτυ στα φοιτητικά χρόνια και δίναμε 5-10 Ευρώ στην είσοδο και προσκυνούσαμε το κάθε καλόπαιδο κομματάρχη ήταν καλά...Θα πληρώσουμε ακριβά τη μηδενική μας σκέψη... 

 

Τώρα τα κομματόσκυλα ακόμη βολεύονται και σεις κι εγώ ας πάμε να δουλέψουμε για 20 Ευρώ τη μέρα ή να πάμε εξωτερικό...

 

Έχουμε τεράστιο μερίδιο ευθύνης...

 

Καλό είναι να μιλάς για τον εαυτό σου και να μην γενικεύεις, μετά μην παραξενεύεσαι με απαντήσεις σαν του Evan.

Και για να μην φανεί οτι προσπαθώ αν κατηγορήσω κάποιον και να αποφύγω δικές μου ευθύνες, θα πω οτι σαν φοιτητής έχω ψηφίσει την ΔΑΠ 2 φορές, αλλά ούτε σε πάρτυ πήγα ούτε προσκήνησα κανέναν. Επειδή λοιπόν εσύ πήγαινες και πλήρωνες στους μπράβους την είσπραξη για τα πανηγυράκια της ΔΑΠ μέσα στις σχολές δεν σημαίνει οτι το κάνουν και οι άλλοι.

Ευθύνες εννοείται οτι έχουμε αλλά στο μερίδιο που μας αναλογεί.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να μιλάς για τον εαυτό σου και να μην γενικεύεις, μετά μην παραξενεύεσαι με απαντήσεις σαν του Evan.

Και για να μην φανεί οτι προσπαθώ αν κατηγορήσω κάποιον και να αποφύγω δικές μου ευθύνες, θα πω οτι σαν φοιτητής έχω ψηφίσει την ΔΑΠ 2 φορές, αλλά ούτε σε πάρτυ πήγα ούτε προσκήνησα κανέναν. Επειδή λοιπόν εσύ πήγαινες και πλήρωνες στους μπράβους την είσπραξη για τα πανηγυράκια της ΔΑΠ μέσα στις σχολές δεν σημαίνει οτι το κάνουν και οι άλλοι.

Ευθύνες εννοείται οτι έχουμε αλλά στο μερίδιο που μας αναλογεί.

 

Και πως έβγαλες το συμπέρασμα ότι πήγαινα σε πάρτυ; Ό,τι πλήρωνα μπράβους; Που τα δες αυτά;

 

Θες να μου πεις ότι αυτά τα λέω δεν ίσχυαν; Όταν αγαπητέ συνάδελφε παίζεις ξύλο σαν φοιτητής πριν τις εκλογές, ή για ποιός θα καταθέσει στεφάνι, ή ποιός θα έχει το καλύτερο τραπεζάκι μην περιμένεις σαν Μηχανικός να αντιδράσεις για τίποτα που σου πασάρουν ως επιταγή. Έχουμε εκπαιδευτεί στο να επιβιώνουμε με ψέματα και κουτοπονηριές.

 

Επειδή τα είδα όλα αυτά, μπορώ να εκφέρω την άποψη μου. Δεν καταφέρθηκα εναντίον των φοιτητών που ψήφιζαν τις συγκεκριμένες παρατάξεις, αλλά τους πληρωμένους κλακαδόρους τους.

 

Το να διαφωνείς με κάποιον δεν σου δίνει το δικαίωμα να χυδαιολογείς ούτε να βγάζεις αυθαίρετα συμπεράσματα. Η δική σου οργή δεν εξηγείται.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και η άγνοια, η σιγή ή η σιωπηλή συναίνεση με την ψήφο σου στα γνωστά σε όλους μας αίσχη που γίνονταν και γίνονται είναι συνενοχή. Ο κόσμος που τους ψήφιζε ακόμα και να μην ήταν διαπλεκόμενος μαζί τους έχει/έχουμε την ευθύνη ανάδειξης των απ'ότι φαίνεται δημίων μας.

Edited by dzois1985
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Και πως έβγαλες το συμπέρασμα ότι πήγαινα σε πάρτυ; Ό,τι πλήρωνα μπράβους; Που τα δες αυτά;

 

Θες να μου πεις ότι αυτά τα λέω δεν ίσχυαν; Όταν αγαπητέ συνάδελφε παίζεις ξύλο σαν φοιτητής πριν τις εκλογές, ή για ποιός θα καταθέσει στεφάνι, ή ποιός θα έχει το καλύτερο τραπεζάκι μην περιμένεις σαν Μηχανικός να αντιδράσεις για τίποτα που σου πασάρουν ως επιταγή. Έχουμε εκπαιδευτεί στο να επιβιώνουμε με ψέματα και κουτοπονηριές.

 

Επειδή τα είδα όλα αυτά, μπορώ να εκφέρω την άποψη μου. Δεν καταφέρθηκα εναντίον των φοιτητών που ψήφιζαν τις συγκεκριμένες παρατάξεις, αλλά τους πληρωμένους κλακαδόρους τους.

 

Το να διαφωνείς με κάποιον δεν σου δίνει το δικαίωμα να χυδαιολογείς ούτε να βγάζεις αυθαίρετα συμπεράσματα. Η δική σου οργή δεν εξηγείται.

 

Όταν γράφεις:

 

 

Όταν η δαπάρα και η πασπάρα έκανε πάρτυ στα φοιτητικά χρόνια και δίναμε 5-10 Ευρώ στην είσοδο και προσκυνούσαμε το κάθε καλόπαιδο κομματάρχη ήταν καλά...Θα πληρώσουμε ακριβά τη μηδενική μας σκέψη...

 

και χρησιμοποιείς πρώτο πληθυντικό εγώ καταλαβαίνω οτι πλήρωνες και εσύ και θεωρείς οτι έτσι έκαναν και όλοι οι άλλοι. Και σου απάντησα οτι δεν έκαναν έτσι όλοι οι άλλοι αλλά κάποια μερίδα, χωρίς αυτό να σημαίνει οτι δεν έχουμε ευθύνες.

Δεν έγραψα πουθενά οτι δεν γινόντουσαν αυτά στις σχολές ούτε το υπονοώ αν αυτό κατάλαβες, τα έχω δει και εγώ, η ΔΑΠ έκανε πάρτυ και έστελνε κάποιους φουσκωτούς που ζητούσαν να πληρώσεις τα χρήματα για να περάσεις αλλιώς δεν σε άφηναν.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Σ Τ Α Μ Α Τ Η Σ Τ Ε   Ν Α   Π Λ Η Ρ Ω Ν Ε Τ Ε Ε Ε Ε... και όσοι πληρώνετε... μην διαμαρτύρεστε, γιατί αν δεν πληρώναμε σε μεγάλο ποσοστό για ένα μόνο εξάμηνο θα βλέπαμε όλοι αν θα μειώναν τις εισφορές ή όχι. Όσο για τις κομματικές ταμπέλες αφήστε τις απ' έξω. Ότι κόμμα και αν ψηφίζει κάποιος η ιδιότητα μας είναι αυτή του μηχανικού. Να απαιτήσουμε όλοι μαζί αυτά που μας πρέπουν και να σταματήσουμε να σφαζόμαστε επιτέλους! Παρακαλώ, συνάδερφοι σκεφτείτε σοβαρά να μην πληρώσετε αυτό το εξάμηνο να δούμε τι θα γίνει.

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.