Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατατακτήριες / Δικαιώματα Διπλ. Ηλεκτρολόγου & Μηχανολόγου Μηχανικού


Recommended Posts

Σκοπός μου είναι να μπορώ να συνεχίσω το επάγγελμά μου ως Ηλ. Μηχανικός, με επέκταση των δικαιωμάτων μου, και παράλληλη άσκηση των καθηκόντων του Μηχανολόγου.

Το ίδιο έκανα κι εγώ κάποτε με το ίδιο σκεπτικό, απ' την πλευρά του μηχανολόγου. Κουράστηκα όμως πάρα πολύ και το μετάνιωσα...Πολύς κόπος για να μπεις, πολύς κόπος για να βγεις. Το πολυτεχνείο δεν βγαίνει εύκολα ειδικά αν θέλεις και να εργασθείς παράλληλα. Τα 4 χρόνια τα έκανα 6. Εντάξει, φθηνά τη γλίτωσα, επαγγελματικά είμαι πλήρης αλλά...με άδειες τσέπες. Δεν ξέρω τελικά αν άξιζε τον κόπο. 

Edited by Konstantinos IB
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το έχω σκεφτεί άπειρες φορες και αυτός καθαρά ήταν ο λόγος που δεν το έκανα 7 χρονια πριν που απο τότε μου έμεινε απωθημένο... Ψωνιο είναι πιο πολυ. Το ξέρω το οικονομικά δεν αξίζει. Απλά λέω να καλύψω το ψώνιο μου αντί να το αντιμετωπίσω και να αποδεχτώ τον εαυτό μου.... Τελοσπάντων μεγάλη κουβέντα. Βλεπω τελειωσες μηχανολογος στην πάτρα. Απο ποιο ΤΕΙ ησουν και ποιού τμήματος?

Link to comment
Share on other sites

Ψωνιο είναι πιο πολυ. 

Τότε να πας και αξίζει τον κόπο. Αυτά δεν γίνονται χωρίς "βίδα". 

 

ΤΕΙ Αθήνας τελείωσα. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικα στους ηλεκτρολογους μπαινω στο 3ο εξάμηνο. Το ίδιο και στους ναυπηγους. Μηχανολόγους στο 1ο..... Αυτά ισχύουν απο όσο είδα για τους Ηλ. Μηχ. Τ.Ε. τόσο σε Πάτρα όσο και Αθήνα.

 

Οπότε ο κλήρος πέφτει στους ναυπηγούς όπου θα έχω και μέλλον στη δουλειά μου. Με φοβίζει το αν θα τα καταφέρω αυτο, μαζι με τη δουλειά και την οικογένεια... Το επιχειρώ και Ο Θεός βοηθός...

 

Ξέρετε αν έχουμε περιορισμό στα έτη σπουδών πλέον?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το επιχειρώ και Ο Θεός βοηθός...

Έτσι ακριβώς.

 

Καλή σχολή οι Ναυπηγοί - Μηχανολόγοι του Ε. Μ. Π. και δεν την προτιμούν πολλοί.

Πέρνα με το καλό και θα τελειώσεις γρήγορα. Όσοι ενδιαφέρονται περνάνε. Ο νόμος δεν έχει τεθεί ακόμη σε εφαρμογή. Όταν πας να πάρεις ύλη εξετάσεων ρώτα τη γραμματεία.  

Edited by Konstantinos IB
Link to comment
Share on other sites

Νασαι καλά Κωσταντίνε.

Σε ευχαριστώ για όλα τόσο εσένα όσο και όσους με βοήθησαν με τις γνώμες τους μέσα από εδώ.

 

Καλή συνέχεια να έχετε όλοι σας και καλές δουλειές.

Πλέον θα τα λέμε συχνά.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς πλάκα έτσι και χωθείς σε καμιά ναυτιλιακή περνάς σε άλλη διάσταση....

Σε τεχνική - Ναυπιγοεπισκευαστική (μικρή βέβαια) εταιρία δουλεύω. Προσμένω κάτι καλύτερο βέβαια αλλά και αυτο δεν με χαλάει αν "ανεβω"... Ας μπορέσουμε να εκπληρώσουμε το ψωνιο μας αρχικά και βλέπουμε...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε τεχνική - Ναυπιγοεπισκευαστική (μικρή βέβαια) εταιρία δουλεύω. Προσμένω κάτι καλύτερο βέβαια αλλά και αυτο δεν με χαλάει αν "ανεβω"... Ας μπορέσουμε να εκπληρώσουμε το ψωνιο μας αρχικά και βλέπουμε...

 

Φίλε μου καλημέρα,

 

και εγώ έδωσα Κατατακτήριες εργαζόμενος ως Μηχανολόγος Τ.Ε.. Την 1η απέτυχα για λίγο αλλά την 2η πέτυχα πρώτος στην Ελλάδα στη Σχολή Μηχανολόγων Μηχανικών Ε.Μ.Π. (το 1ος το λέω για να δεις την "λόξα").  Είχα "τρελαθεί" στο διάβασμα! Και εκεί που νόμιζα ότι αυτό ήταν ήρθε η πραγματικότητα των στο ΕΜΠ .... Πολύ περισσότερο διάβασα για να πάρω το Δίπλωμα !!!!! 

 

Θα σου πω συμπερασματικά :

 

Οι γνώσεις σου πάνε σε άλλο επίπεδο (που ούτε έχεις φανταστεί -χωρίς παρεξήγηση- ότι υπάρχει. Και αυτό ήταν κοινή παραδοχή από όλους μας που είχαν τελειώσει ΤΕΙ ασχέτως σε ποιά πόλη.

 

Αξίζει τον κόπο μόνο αν σου αρέσει αυτό που κάνεις και θες να συνεχίσεις να το κάνεις με κάθε τίμημα (ανεργία, αποτυχίες κτλ)

 

Προσδοκίες τώρα δεν υπάρχουν στην αγορά... Υπάρχει πολύ πείνα από όλους. Όμως για το εξωτερικό είναι must.

 

Για Ναυπηγός ναι μόνο αν έχεις άκρες να παραμείνεις στην εταιρεία που είσαι... Πολύ γνωστοί μου Ναυπηγοί δεν μπορούν να απασχοληθούν αξιοπρεπώς πλέον. Με την κρίση μιλάμε για μισθούς € 1400 (χωρίς πληρωμένο ΤΣΜΕΔΕ) σε ναυτηλιακή. 

 

ΔΗΛΑΔΗ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΖΟΥΜΕ ΣΕ ΜΙΑ ΕΠΟΧΗ ΠΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΜΑ,... ΟΠΟΙΟΣ ΑΝΤΕΞΕΙ....ΚΑΠΟΤΕ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΟΛΑ....

 

ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ.... (Και είναι έτσι φύγε από τώρα και κάνε Bsc εκεί).....

Link to comment
Share on other sites

Πολυ απογοητευτικό το μνμ σου φιλε μου αλλά καταλαβαίνω τις ορθές προθέσεις σου.... 

Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές. 

 

Ελπίζω πραγματικά να έρθουν καλύτερες μέρες για όλους μας, ότι και αν κάνουμε.... Κρίμα πάντως τέτοιες σπουδές και τέτοια μυαλά να πετιούνται στον κάλαθο των αχρήστων...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.