Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατατακτήριες / Δικαιώματα Διπλ. Ηλεκτρολόγου & Μηχανολόγου Μηχανικού


Recommended Posts

Πολυ απογοητευτικό το μνμ σου φιλε μου αλλά καταλαβαίνω τις ορθές προθέσεις σου.... 

Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές. 

 

Ελπίζω πραγματικά να έρθουν καλύτερες μέρες για όλους μας, ότι και αν κάνουμε.... Κρίμα πάντως τέτοιες σπουδές και τέτοια μυαλά να πετιούνται στον κάλαθο των αχρήστων...

 

Τίποτα δεν πετιέται και τίποτα δεν πάει χαμένο.Όποιος υποαπασχολείται στην Ελλάδα και αισθάνεται ότι αδικείται καλά θα κάνει να αναζητά την τύχη του αλλού,απέχουμε λιγότερο από 24 ώρες από την Ν.Ζηλανδία,την άλλη άκρη της γης,δεν ζούμε στις εποχές που ήθελες 2 μέρες με το άλογο να πας από Αθήνα-Θεσσαλονίκη.Το θέμα είναι να μην μοιρολατρούμε και περιμένουμε από τους άλλους να αναγνωρίσουν a priori την αξία μας,μόνοι μας διεκδικούμε και μόνοι μας καθιερωνόμαστε ο καθένας στον τομέα που αγαπάει και θέλει να υπηρετήσει.Ένας soon to be μετανάστης

Link to comment
Share on other sites

Δλδ θα πρέπει να δεχτούμε την μετανάστευση χωρίς να αναφερουμε καν οτι η Ελλάδα τρώει τα παιδιά της??? Δεν καταλαβαίνω την αντίδρασή σου.

Δεν είναι γεγονός ότι χαραμίζονται μυαλά στην Ελλάδα? Ότι και να έχουν τελειώσει αυτά τα μυαλά..

Μην παμε την κουβέντα σε επίπεδο διαμάχης δεν υπάρχει λόγος...

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Δλδ θα πρέπει να δεχτούμε την μετανάστευση χωρίς να αναφερουμε καν οτι η Ελλάδα τρώει τα παιδιά της??? Δεν καταλαβαίνω την αντίδρασή σου.

Δεν είναι γεγονός ότι χαραμίζονται μυαλά στην Ελλάδα? Ότι και να έχουν τελειώσει αυτά τα μυαλά..

Μην παμε την κουβέντα σε επίπεδο διαμάχης δεν υπάρχει λόγος...

 

Από πού συμπέρανες ότι πάω την κουβέντα σε διαμάχη;Πήρα αφορμή από αυτό που είπες ότι πετιούνται τα μυαλά στον κάλαθο των αχρήστων. Εγώ απλά λέω ότι ανέκαθεν η Ελλάδα έτρωγε τα παιδιά της οπότε ίσως θα πρέπει να ξεπεράσουμε αυτό το στάδιο και να παμε παραπέρα ως κοινωνία,να βρούμε διεξόδους

Edited by project.breeze
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς είναι η μέρα της απογοήτευσης σήμερα.... 

Πέρα απο αυτά που λέμε και όντως είναι απογοητευτικά, στη δουλειά μου σε περίπτωση που πάρω το πτυχίο του ΝΜΜ, δεν θα μπορώ να υπογράφω τίποτα στα καράβια για λόγους ασυμβίβαστου... Οπότε μάλλον βάρος θα είμαι σε μια τέτοια εταιρία με τέτοιο πτυχίο παρά θα αναδειχθώ... Χάος.... 

Edited by sfinas
Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχάς συγχαρητήρια για την απόφασή σου και εύχομαι να πάνε όλα καλά! Από τα τμήματα που αναφέρεις νομίζω ότι το πιο ενδιαφέρον είναι των ναυπηγών και αυτό θα προτιμούσα στη θέση σου. Δυστυχώς υπάρχει περιορισμός στα έτη φοίτησης και μόλις γραφτείς θα σου ανακοινωθεί και η καταληκτική ημερομηνία σπουδών. Ακόμα δε ξέρω αν διαγράφηκε κανένας, ωστόσο καλό θα είναι να το λάβεις υπόψη σου.

 

Μην επηρεάζεσαι από πεσιμιστικές σκέψεις του τύπου δεν αξίζει τον κόπο ή ότι δε θα σε βοηθήσει στη σημερινή σου δουλειά. Έτσι όπως διαμορφώνεται η κατάσταση στο επάγγελμα του μηχανικού, καλό είναι κανείς να επενδύει στη γνώση, μαθαίνοντας ακόμα και καινούριες δουλειές, άσχετες και ασυμβίβαστες με αυτές που κάνει τώρα.

 

Η εταιρεία σου μπορεί να μην υπάρχει μέχρι εσύ να πάρεις πτυχίο, οπότε μη σε απασχολεί το αν θα εκτιμήσουν το πτυχίο και την υπογραφή σου. Σίγουρα θα βρεθεί κάποιος που θα το εκτιμήσει πάντως.

Edited by georgios_m
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς είναι η μέρα της απογοήτευσης σήμερα.... 

Πέρα απο αυτά που λέμε και όντως είναι απογοητευτικά, στη δουλειά μου σε περίπτωση που πάρω το πτυχίο του ΝΜΜ, δεν θα μπορώ να υπογράφω τίποτα στα καράβια για λόγους ασυμβίβαστου... Οπότε μάλλον βάρος θα είμαι σε μια τέτοια εταιρία με τέτοιο πτυχίο παρά θα αναδειχθώ... Χάος.... 

 

Θα πρέπει απλά να αποδεχτείς ότι οποιεσδήποτε σπουδές κάνεις τις κάνεις για σένα και για κανέναν άλλον,είτε είναι προπτυχιακού είτε μεταπτυχιακού επιπέδου.Αν έχεις μεράκι και όρεξη να μάθεις κυνήγα το.Κι εγώ κάνω MSc γιατί απλά ΓΟΥΣΤΑΡΩ,χωρίς περιστροφές και χωρίς να περιμένω ανταπόδοση σε επίπεδο δουλειάς ή χρημάτων.Κάντο για την πάρτη σου που λέμε!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ διαφωνώ με την λογική ότι κάνεις σπουδές για τη πάρτη σου δηλαδή για το χόμπυ σου. Είναι κλασσικό επιχείρημα για να μην σε πληρώνουν αυτό που αξίζεις. Όχι πως μόνο του του πτυχίο λέει κάτι -πολλοί το έχουν πάρει νύχτα- αλλά οι σπουδές όταν ανταποκρίνονται στις ανάγκες της εταιρείας πρέπει να πληρώνονται αναλόγως..

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ διαφωνώ με την λογική ότι κάνεις σπουδές για τη πάρτη σου δηλαδή για το χόμπυ σου. Είναι κλασσικό επιχείρημα για να μην σε πληρώνουν αυτό που αξίζεις. Όχι πως μόνο του του πτυχίο λέει κάτι -πολλοί το έχουν πάρει νύχτα- αλλά οι σπουδές όταν ανταποκρίνονται στις ανάγκες της εταιρείας πρέπει να πληρώνονται αναλόγως..

 

Δεν είπα ότι κάνεις σπουδές για την πάρτη σου.Μιλάμε για 2ο πτυχίο ή μεταπτυχιακό

Link to comment
Share on other sites

Οι σπουδές είναι επένδυση και το κάνεις για να αμοιφθείς κάποια στιγμή. Η τουλάχιστον αυτό είναι το πλάνο. Δεν το κάνεις για πάρτι σου. Για πάρτι σου κάνεις κάποιο χόμπι, κάποια ασχολία, παίζεις μπάλα ή γυμνάζεσαι. Δεν σπουδάζεις. Ακριβό και χρονοβόρο χόμπι διάλεξες....Ισχύει και για δεύτερο πτυχίο ή MSc.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Οι σπουδές είναι επένδυση και το κάνεις για να αμοιφθείς κάποια στιγμή. Η τουλάχιστον αυτό είναι το πλάνο. Δεν το κάνεις για πάρτι σου. Για πάρτι σου κάνεις κάποιο χόμπι, κάποια ασχολία, παίζεις μπάλα ή γυμνάζεσαι. Δεν σπουδάζεις. Ακριβό και χρονοβόρο χόμπι διάλεξες....Ισχύει και για δεύτερο πτυχίο ή MSc.

 

Όταν ξεκινάς να κάνεις 2ο πτυχίο ή μεταπτυχιακό δεν ξεκινάς με σκοπό να δεις άμεσο αντίκρυσμα.Το κάνεις επειδή σου αρέσει και για να επεκτείνεις τις γνώσεις σου ενδεχομένως.Εννοείται ότι στο πίσω μέρος του μυαλού σου έχεις το να μπορέσεις να το "χρησιμοποιήσεις" κάποια στιγμή ώστε να ανέβεις την ιεραρχία στην δουλειά σου ή να έχεις επιπλέον οικονομικό όφελος.Μιλάμε όμως τις περισσότερες φορές για ανθρώπους 30+ που ίσως έχουνε και οικογένεια οπότε τα 5-6 χρόνια που ίσως δαπανήσεις να μην τα "αποσβέσεις" ποτέ αν δεν γουστάρεις απόλυτα αυτό που ξεκινάς.Αν τώρα,κάποιος είναι σε μία εταιρία και του πούνε:"Κάνε ένα ΜΒΑ,πληρωμένο από μας για να γίνεις στέλεχος" τότε μιλάμε για μια εντελώς διαφορετική κατάσταση

Edited by project.breeze
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.