Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νεα υδραυλική εγκατάσταση σε προσθήκη καθύψος


cdrov

Recommended Posts

Καταρχήν καλησπέρα σε όλους και καλώς σας βρήκα. Παρακολουθώ το forum πολύ καιρό αλλά είναι η πρώτη φορά που χρειάζομαι πραγματικά βοήθεια.

Πάνω από το πατρικό μου (Αττική - Νότια) αποφάσισα να φτιάξω το σπίτι μου το οποίο θα είναι σε 3 επίπεδα. Στο 1ο -κουζίνα σαλόνι wc, στο 2ο ένας ξενώνας και ενα μπάνιο και στο τρίτο 3 υπνοδωμάτια και 2 λουτρά.
Για το ιστορικό, το έχω δώσει σε εργολάβο αλλά κατάλαβα από την αρχή ότι προσπαθεί να γλυτώσει τα πάντα... έτσι όπου μπορούσα έβαζα τον δικό μου τεχνίτη κάτι που δεν κατάφερα για τον υδραυλικό. Κατασκευαστικά έχι τελειώσει ο ηλεκτρολόγος σωληνώσεις και είναι μέσα ο υδραυλικός

Στο θέμα μας, ΥΔΡΑΥΛΙΚΑ

Από υλικά μετά από πολλές γκρίνιες να πάρει πίσω τα ανώνυμα που είχε φέρει - δεν είχαν καν ένα διακριτικό - βάζει:

υδροροές ελληνικές ΔΡΙΒΑΣ 6χ10 ωστε να συνδεθούν και στις παλιές
αποχετέυσεις valsir 110mm με λάστιχα και σιφόνια valsir με σωλήνες 40mm παντού από κουζίνα, νιπτήρες κλπ.

Υδρευση - επέλεξα HENCO με μόνωση 6mm. Για την παροχή χρησιμοποίεί 20mm (η οποία εσωτερικά είναι 13,4 αν δεν κάνω λάθος) μέχρι το κολλεκτέρ του πρώτου ορόφου και από εκεί 16mm για όλες τις παροχές μέσα. Στη κεντρική παροχή επειδή έρχεται από την πρόσοψη του σπιτιού ένωσε τη βρύση του μπαλκονιού και μετά αυτή τη σωλήνα (20mm) την στέλνει στο πίσω μέρος του σπιτιού που είναι το κολλεκτέρ (brass form). Χρησιμοποιεί μηχανική σύσφυξη γιατί δεν έχει τα εργαλεία.

Από το κολλεκτέρ του πρώτου χρησιμοποιεί 20mm και το στέλνει στο κολλεκτέρ του β επιπέδου και από εκεί 16mm για μέσα. Το ίδιο και για οτν τρίτο καθώς και την ταράτσα που θα είναι το boiler.

Όσον αφορά το ζεστό νερό παντού οι σωλήνες είναι 16mm και υπάρχει και μια σωλήνα για ανακυκλοφορία 16mm επίσης που πάει ταράτσα (υψόμετρο 20μ περίπου).

Η εγκατάσταση των παροχών μέχρι το νέο σπίτι είναι με μεταλλικές βάσεις πάνω στον παλιό τοίχο και με τσέρκια από εκεί και μετά. Επίσης τα εξαρτήματα δεν τα ββιδώνει στον τοίχω απλά τα τσιμεντώνει και δένουν (μπορεί αυτό να είναι και το σωστό αλλά εεγώ είδα ότι έχουν υποδοχές για στερέωση)

Επειδή ο άνθρωπος είναι καλός αλλά μάλλον κουβαλαέι τη φασονατζίδικη φιλοσοφία της ξεπέτας και της οικοδομής για πούλημα έχω ανυσηχίσει αρκετά. Όσο είμαι από πάνω του - πράγμα που δεν επιθυμώ - όλα καλά μόλις φύγω όπως θέλει (ενδεικτικά ήθελε και είχε κάνει ενώσεις στις σωλήνες).

Θέλω λοιπόν τα φώτα σας είναι οι διατομές σωστες? Πρέπει να προβλέψουμε κάτι τώρα ώστε να μην κλαίμε μετά που θα είναι αργά? Μήπως βλέπεται κάποιο λάθος?
Ακούω τις σκέψεις σας.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων



ΣΗΜ. Σκέφτομαι να βάλω αντλία θερμότητας με ενδοδαπέδια (ΨΑΧΝΩ προσφορές στοιχεία αν θέλεται με π.μ. να επικοινωνήσουμε)

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν καλησπέρα σε όλους και καλώς σας βρήκα. Παρακολουθώ το forum πολύ καιρό αλλά είναι η πρώτη φορά που χρειάζομαι πραγματικά βοήθεια.

 

Πάνω από το πατρικό μου (Αττική - Νότια) αποφάσισα να φτιάξω το σπίτι μου Του πότε είναι η οικοδομική άδεια ? Παίζει ρόλο !!!το οποίο θα είναι σε 3 επίπεδα. Στο 1ο -κουζίνα σαλόνι wc, στο 2ο ένας ξενώνας και ενα μπάνιο και στο τρίτο 3 υπνοδωμάτια και 2 λουτρά.

Για το ιστορικό, το έχω δώσει σε εργολάβο αλλά κατάλαβα από την αρχή ότι προσπαθεί να γλυτώσει τα πάντα... έτσι όπου μπορούσα έβαζα τον δικό μου τεχνίτη κάτι που δεν κατάφερα για τον υδραυλικό. Κατασκευαστικά έχι τελειώσει ο ηλεκτρολόγος σωληνώσεις και είναι μέσα ο υδραυλικός

 

Στο θέμα μας, ΥΔΡΑΥΛΙΚΑ

 

Από υλικά μετά από πολλές γκρίνιες να πάρει πίσω τα ανώνυμα που είχε φέρει - δεν είχαν καν ένα διακριτικό - βάζει:

 

υδροροές ελληνικές ΔΡΙΒΑΣ 6χ10 ωστε να συνδεθούν και στις παλιές

αποχετέυσεις valsir 110mm με λάστιχα και σιφόνια valsir με σωλήνες 40mm παντού από κουζίνα, νιπτήρες κλπ.

 

Υδρευση - επέλεξα HENCO με μόνωση 6mm Αν η οικ. άδεια είναι μετά την 1/11/2010 το πάχος της μόνωσης του ζεστού νερού χρήσης (ζνχ) πρέπει να είναι κατ' ελάχιστον 9mm για σωλήνες (15<Φ<22) που διέρχονται απο εσωτερικούς χώρους και 19mm (15<Φ<35) για εξωτερικούς χώρους. Για την παροχή χρησιμοποίεί 20mm (η οποία εσωτερικά είναι 13,4 αν δεν κάνω λάθος) μέχρι το κολλεκτέρ του πρώτου ορόφου και από εκεί 16mm για όλες τις παροχές μέσα. Στη κεντρική παροχή επειδή έρχεται από την πρόσοψη του σπιτιού ένωσε τη βρύση του μπαλκονιού και μετά αυτή τη σωλήνα (20mm) την στέλνει στο πίσω μέρος του σπιτιού που είναι το κολλεκτέρ (brass form). Χρησιμοποιεί μηχανική σύσφυξη Μηχανική σύσφυξη ????? Για πίεση δικτύου νερού 4-5 bar ????? Μάλλον πρέπει να τον σουτάρεις !!!! Η μηχανική σύσφυξη απ΄οτι γνωρίζω αντέχει μέχρι 2 άντε 3 bar !!!! γιατί δεν έχει τα εργαλεία. Αυτές οι διατομές προβλέπονται απο την μελέτη που έκανε ο μηχανικός ή του μάστορα ?

 

Από το κολλεκτέρ του πρώτου χρησιμοποιεί 20mm και το στέλνει στο κολλεκτέρ του β επιπέδου και από εκεί 16mm για μέσα. Το ίδιο και για οτν τρίτο καθώς και την ταράτσα που θα είναι το boiler.

 

Όσον αφορά το ζεστό νερό παντού οι σωλήνες είναι 16mm και υπάρχει και μια σωλήνα για ανακυκλοφορία 16mm επίσης που πάει ταράτσα (υψόμετρο 20μ περίπου).

 

Η εγκατάσταση των παροχών μέχρι το νέο σπίτι είναι με μεταλλικές βάσεις πάνω στον παλιό τοίχο και με τσέρκια από εκεί και μετά. Επίσης τα εξαρτήματα δεν τα ββιδώνει στον τοίχω απλά τα τσιμεντώνει και δένουν (μπορεί αυτό να είναι και το σωστό αλλά εεγώ είδα ότι έχουν υποδοχές για στερέωση)

 

Επειδή ο άνθρωπος είναι καλός αλλά μάλλον κουβαλαέι τη φασονατζίδικη φιλοσοφία της ξεπέτας και της οικοδομής για πούλημα έχω ανυσηχίσει αρκετά. Όσο είμαι από πάνω του - πράγμα που δεν επιθυμώ - όλα καλά μόλις φύγω όπως θέλει (ενδεικτικά ήθελε και είχε κάνει ενώσεις στις σωλήνες) Ενώσεις σε σωλήνες που είναι εντοιχισμένες ή και υποδαπέδιες ????? Αν ναι πάρε καραμπίνα και άδειασε την απάνω του :confused: .

 

Θέλω λοιπόν τα φώτα σας είναι οι διατομές σωστες? Οι διατομές υπολογίζονται βάσει του υδραυλικού φορτίου (πόσα lt/sec περνάνε απο τη συγκεκριμένη διατομή) για την τροφοδότηση (παροχή) των εξηπυρετούμενων υποδοχέων. Δεν γίνεναι να σου απαντηθεί το ερώτημα σου χωρίς να γνωρίζουμε τα υδραυλικά φορτία !!! Σου προτείνω να πας σε μηχανολόγο/ηλεκτρολόγο της επμιστοσύνης σου και να κάνει τους υπολογισμούς των διατομών. Πρέπει να προβλέψουμε κάτι τώρα ώστε να μην κλαίμε μετά που θα είναι αργά? Μήπως βλέπεται κάποιο λάθος?

Ακούω τις σκέψεις σας.

 

 

Αυτά...τα λίγα !

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου...

η άδεια είναι 15/12/2013... δυστυχώς δεν μπορώ να τον διώξω πλέον είναι αργά....μόνωση έβαλε 6mm παντού τι ζεστό τί κρύο...

οι διατομές είναι αυτές που επέλεξε ο μάστορας δυστυχώς...

 

Οι ενώσεις τουλάχιστον αυτές που πρόλαβα να δω είναι στην κεντρική παροχή πίσω από θερμοπρόσοψη... τουλάχιστον εκεί το πρόλαβα και τον έβαλα να την πάει πιο κάτω που φαίνεται

 

δεν ξέρω τι να κάνω...

Link to comment
Share on other sites

Αφού έχεις άδεια, έχεις και μηχανολογική μελέτη που περιλαμβάνει την ύδρευση. Αναζήτησε την και προσπάθησε από εδώ και πέρα να τον βάλεις να την ακολουθήσει. Αν είναι δυνατόν επικοινώνησε και με τον μηχανολόγο μηχανικό που υπέγραψε την μελέτη της άδειας και ζήτησε του ορισμένες κατευθυντήριες γραμμές...

Κοίταξε γενικά είναι καλό κάθε λήψη να είναι ανεξάρτητη από το κολλεκτέρ ύδρευσης ..αλλά τόσα χρόνια που όταν βάζαμε ψυγείο με παροχή νερού ή και το πλυντήριο πιάτων και χρησιμοποιούσαμε την υφιστάμενη λήψη της κουζίνας δεν είχαν δημιουργηθεί προβλήματα. Πιο πολύ να σε προβληματίζουν οι ενώσεις μέσα στους τοίχους αλλά από την στιγμή που δεν μπορείς να κάνεις κάτι τότε απλώς προχώρησε προσεχτικά από εδώ και πέρα...Χρησιμοποίησε τους μηχανικούς σου..θα εκπλαγείς πόσο χρήσιμοι μπορεί να σου φανούν!!!

 

Υ.Γ Αν έχεις υπογράψει όμως ιδιωτικό συμφωνητικό με τον εργολάβο στον οποίο σαφώς να περιγράφονται οι εργασίες και ο τρόπος εκτέλεσης αυτών μπορεί να το χρησιμοποιήσεις ακόμα και για εκτελεσθείθες εργασίες και να επωμισθεί αυτός το κόστος αποκατάστασης σύμφωνα με όσα προβλέπουν οι εγκεκριμένες μελέτες. Ομως μέσα από το forum δεν μπορούν να λυθούν αυτά τα θέματα. Σου το ξαναλέω πρέπει να χρησιμοποιήσεις τους μηχανικούς σου...

Link to comment
Share on other sites

παρ.4, αρθ.7, και Παραρτημα Β΄ του ΠΔ112 του 2012

 

μιλα για την εγγυηση, την οποια ειναι υποχρεωμενος να μας δινει ο υδραυλικος, μετα το περας των εργασιων του.... :smile:

Link to comment
Share on other sites

Ν3043/2012

http://www.et.gr/idocs-nph/search/pdfViewerForm.html?args=5C7QrtC22wHghqNAYvmYB3dtvSoClrL8V8YeS8scMDB5MXD0LzQTLWPU9yLzB8V68knBzLCmTXKaO6fpVZ6Lx3UnKl3nP8NxdnJ5r9cmWyIq-BTkXB0ftEAEhATUkJb0x1LIdQ163nV9K--td6SIucudWwzl1iifioloJ7d--_FnCcj3UkKA9HaWMhGHg6PC

 

"Άρθρο 554

Παραγραφή

Τα δικαιώματα του αγοραστή λόγω πραγματικού ελαττώματος ή έλλειψης συνομολογημένης ιδιότητας παραγράφονται μετά την πάροδο πέντε ετών για τα ακίνητα και δύο ετών για τα κινητά."

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.