Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ατυχήματα σε ηλεκτρικές εγκαταστάσεις


JasonK

Recommended Posts

http://www.protothema.gr/greece/article/430876/hania-nekros-48hronos-apo-ilektroplixia-/

 

Είμαι περίεργος ναα μάθω εάν υπήρχε ΔΔΕ στην κατοικία. Υποπτεύομαι πως όχι ή και να υπήρχε προφανώς δεν ενεργοποιήθηκε.

 

Χρειάζεται ο κόσμος να πληροφορηθεί για την υποχρέωση εγκατάστασης ΔΔΕ.

 

Ο Εισαγγελέας θα έχει πολλή δουλειά σε αυτήν την υπόθεση...

Link to comment
Share on other sites

Πριν μερικα χρονια ειχε πεθανει σκοτωθεί ενα παιδι που δούλευε σε βιομηχανία τροφιμων.

 

Φυσικα με τα μηχανήματα και την υγρασία που εχουν εκει δεν βαζουν ΔΔΕ.

 

Απ'ο,τι εχω μαθει "τρέχουν" τον τελευταίο ηλεκτρολογο που περασε απο την εγκατάσταση, οχι αυτον που υπέγραψε..

 

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν ο τελευταιος τροποποιησε την εγκατασταση καλως τον τρεχουν αν οχι θα πρεπει να αποδειξει οτι δεν ειναι ελεφαντας...

 

ΥΓ : Ο τεχνικος ασφαλειας εχει και αυτος μεριδιο ευθηνης στην εγκατασταση;

Link to comment
Share on other sites

Αν η εγκατασταση δεν ειχε ελλειψεις τυπικα δεν εχει ευθυνη. Αν ειχε ελλειψεις τις οποιες ειχε υποδειξει παλι τυπικα δεν εχει ευθυνη. Αν η εγκατασταση ειχε ελλειψεις και ΔΕΝ ειχε κανει προτασεις-υποδειξεις εχει προβλημα...

Αυτα στα χαρτια, γιατι ουσιαστικα (απο περιστατικα που εχω διαβασει εδω μεσα και απο λιγες συζητησεις με συναδελφους που εχουν κανει ΤΑ σε μεγαλες εγκαταστασεις) το πιο πιθανο ειναι σε περιπτωσεις θανατου / βαρειας αναπηριας να τρεχεις και να μην φτανεις...

Link to comment
Share on other sites

Από όσο γνωρίζω (παρακαλώ διορθώστε με αν κάνω λάθος) ο τεχνικός ασφαλείας έχει δικαίωμα να κάνει τις υποδείξεις του προφορικά οπότε και να έχει ευθύνη... άντε να το απόδειξει κάποιος....

Link to comment
Share on other sites

Πριν βγάλει κανείς συμπεράσματα για το ποιος ηλεκτρολόγος φταίει θα πρέπει να γνωρίζει ότι οι εγκαταστάσεις θα πρέπει να ελέγχονται σε τακτά χρονικά διαστήματα πχ ετήσια. Άρα αν ο ιδιοκτήτης της εγκατάστασης δεν πληρώνει ηλεκτρολόγο για να κάνει τον απαραίτητο έλεγχο, κατά τη γνώμη μου φέρει και την ευθύνη της απόφασης του. Και φυσικά ο μόνος τρόπος που πιστοποιείται πως έγινε έλεγχος είναι η ΥΔΕ.

 

Όσο για τον ΤΑ πρέπει να καταγράφει όλες τις παρατηρήσεις του στο βιβλίο. Και να κρατάει και φωτοαντίγραφα γιατί αυτό το βιβλίο έχει την κακή συνήθεια να "εξαφανίζεται" όταν γίνει το κακό.

Link to comment
Share on other sites

Από όσο γνωρίζω (παρακαλώ διορθώστε με αν κάνω λάθος) ο τεχνικός ασφαλείας έχει δικαίωμα να κάνει τις υποδείξεις του προφορικά οπότε και να έχει ευθύνη... άντε να το απόδειξει κάποιος....

Τις υποδειξεις τις κανεις γραπτως και λαμβανει γνωση ο υπευθυνος της επιχειρησης υπογραφοντας απο κατω... 

 

Πριν βγάλει κανείς συμπεράσματα για το ποιος ηλεκτρολόγος φταίει θα πρέπει να γνωρίζει ότι οι εγκαταστάσεις θα πρέπει να ελέγχονται σε τακτά χρονικά διαστήματα πχ ετήσια. Άρα αν ο ιδιοκτήτης της εγκατάστασης δεν πληρώνει ηλεκτρολόγο για να κάνει τον απαραίτητο έλεγχο, κατά τη γνώμη μου φέρει και την ευθύνη της απόφασης του. Και φυσικά ο μόνος τρόπος που πιστοποιείται πως έγινε έλεγχος είναι η ΥΔΕ.

Σταυρο απο ιστοριες που μου εχουν πει, οταν κατσει η στραβη ακομα και αν δεν φταις κτλ, θα τραβηχτεις με δικαστηρια και ο δικαστης στο τελος θα σου ριξει και σενα μεριδιο ευθυνης... αστο, ειναι να μην σου τυχει... Οκ οταν ληξει η υδε πρεπει να γινει ελεγχος της εγκαταστασης και να εκδοθει νεα υδε, το ιδιο αν τροποποιηθει η εγκατασταση, αμα σκοτωθει κανεις και την ημερα του συμβαντος εισαι ο ΤΑ την εκατσες..

 

Περυσι ημουν ΤΑ σε ενα ξενοδοχειο, 2 κτιρια 30 κλινες, εγραψα παρατηρηση να ελεγχθει η εγκατασταση, η υπευθυνη μου ειπε οτι λιγο καιρο πριν ειχε γινει νεα υδε.... χωρις ρελε πουθενα χωρις γειωσεις, πινακες χυμα καλωδια μπαχαλο μεσα στην υγρασια σταζαν ολα, ενας ατελειωτος αχταρμας... καθε επισκεψη επαναλαμβανα οτι η ηλ εγκατασταση πρεπει να διορθωθει.... Μεχρι να παει οκτωβρης να ληξει η συμβαση ειχα το αγχος μην γινει τιποτα... Και ο ηλεκτρολογος που εβγαλε το σχεδιο, ενας συντοπιτης μου μπαγλαμας νηστικος, μην χασει το κατοσταρικο, αξιοπρεπεια μηδεν.... πεστης ρε βλακα οτι πρεπει να γινει αυτο και αυτο και αυτο, βγαλε κοστολογιο και δικη της η αποφαση... αν εκαναν ετσι ολοι και δεν εβρισκε ανθρωπο να της φτιαξει μουφα σχεδιο θα αναγκαζοταν η υπευθυνη να διορθωσει αυτο το χαος

Edited by ckiriako
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.