Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ερώτηση περί σύστασης οριζόντιας ιδιοκτησίας


jsotiro

Recommended Posts

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Για να έχω φτάσει στο σημείο να ψάχνω σε foroum απαντήσεις μπορείτε να καταλαβαίνεται τι γίνεται!!

Από όσα γνωρίζω τόσα χρόνια τα χιλιοστά συνιδιοκτησίας επί του οικοπέδου προκύπτουν αναλογικά των τετραγωνικών των διαμερισμάτων. 

Ο μηχανικός ισχυρίζεται ότι μπορούν να μοιραστούν 50-50 άσχετα τι τετραγωνικά κτίσματος παίρνει ο καθένας. 

 

 

πολυ σωστα τα λεει ο μηχανικος

 

Ισχυει αυτο που συμφωνειτε  "εσεις" μεταξυ σας

 

 

Εγώ δεν συμφωνώ με τον Μηχανικό, παίζει ρόλο ο όροφος, η ποιότητα κατασκευής και 1002 άλλα

να τα ξαναδουμε...

 

η αδελφη παιρνει το ισογειο εμβαδου 60 τμ

ο αδελφος τον οροφο εμβαδου 100 τμ.

ο αδελφος ρωταει αν μπορει να παρουν απο 500 χιλιοστα  ο καθενας, γιατι ετσι "ξερει αυτος, τόοοσα χρονια...".

 

η σωστη απαντηση ειναι

 

"αν συμφωνειτε....γινεται"

 

αν θελουν να διαφωνησουν...μπορει να το κανουν...

 

αλλά,

Δεν μιλαμε για καμμια συσταση σε οικοδομη  με διαμερισματα, οροφους,ασσανσερ, κοινοχρηστα κλπκλπ.

 

η ερωτηση αφορα το οτι,

προκειται για αυθαιρετα σε μη αρτιο και μη οικοδομησιμο  γηπεδο.

Για την τακτοποιηση πρεπει "αυριο" να αγορασθουν απο την Τραπεζα Γης  αναλογα τμ. για να συμπληρωθει  η ελλειπουσα αρτιοτητα.

 

Αν συμφωνησουν για 500-500 θα πληρωσουν απο μισα.

Αν ο 100 τμ. θελησει να παρει τα χιλιοστα του "αναλογικα"   δηλαδη περιπου το 65%

 

-και θα πληρωσει το 65% των "αγορασθησομενων"  τμ. απο την τραπεζα γης

 

-και θα εχει παντα 100  τμ. κτισμα

 

και χωρις κερδος.... κερατα

και συζητηση  χωρις νοημα

και διχονοια μεταξυ των αδελφων ανευ αιτιας...

 

και...

αυτα τα ...συγγενικα δικαιωματα ειναι παντοτε προβληματικα...

 

Θελουν λιγη πιο  πολλη προσοχη στον τροπο αντιμετωπισής τους...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

dimitris GM ευχαριστώ για την απάντηση. Βλέπω πως είσαι νομικός. Όλα αυτά που γράφεις στηρίζονται σε κάποιο νομοθετικό πλαίσιο ή θέλεις να μου δώσεις να καταλάβω πως όλα είναι στην διακριτική ευχέρεια του κάθε μηχανικού, συμβολαιογράφου, συμβαλλόμενου/νης κλπ.? Δεν σε αμφισβητώ απλά θέλω να καταλάβω ποια είναι λογική και ποιο είναι τελικά το σωστό. Πριν λίγο μιλούσα με την συμβολαιογράφο η οποία ισχυρίζεται πως δεν θα δεχτεί το 50-50 ούτε η εφορεία ούτε το υποθηκοφυλακείο. Πρέπει να υπολογιστούν τα ποσοστά με την απλή μέθοδο της αναλογίας. Δηλαδή 100/160*1000 =625 ‰ και αντίστοιχα 60/160*1000=375­ ‰. Ο μηχανικός επιμένει 50-50! Έχω βελάξει!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.