Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή πάνω από την ελάχιστη του ΤΕΕ


Recommended Posts

Για ένα βιομηχανικό κτίριο που βγάζω την οικοδομική άδεια η αμοιβή που προκύπτει από το ΤΕΕ είναι 2300€. Η αμοιβή που έχω συμφωνήσει με τον ιδιοκτήτη είναι 6000€ και περιλαμβάνει τις Η/Μ μελέτες και επιβλέψεις για τη πολεοδομία, την άδεια λειτουργίας από το βιομηχανίας και τις μελέτες που έχω κάνει για τα μηχανήματα, τη διάταξη των χώρων και διάφορα άλλες υπηρεσίες. Το ερώτημα είναι αν μπορώ να κάνω συμφωνητικό για τις Η/Μ μελέτες και επιβλέψεις για τη πολεοδομία με το συνολικό ποσό (6000€) το οποίο όμως είναι πολύ παραπάνω από τις αμοιβές ΤΕΕ ή θα πρέπει να κάνω ένα συμφωνητικό με αμοιβή π.χ. 2000€  για τη πολεοδομία και για τα υπόλοιπα 4000€ να κάνω ένα δεύτερο συμφωνητικό για την άδεια λειτουργίας βιομηχανίας κλπ υπηρεσίες? Η διαφορά είναι ότι στη πρώτη περίπτωση θα πληρώσω ΦΕΜ 10% ενώ στη δεύτερη θα πρέπει στα 4000€ (που δεν περνάνε από κάποια δημόσια υπηρεσία) να γίνει παρακράτηση 20%. Υπόψη ότι το βιομηχανικό κτίριο είναι σε πρόγραμμα επιδότησης.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα θα τα εβαζα ολα στις μελετες και επιβλεψεις της ΟΑ.

Για το λογο που ανεφερες.

 

Απλα σκεψου οτι θα πληρωσεις ΕΜΠ-ΤΣΜΕΔΕ στα 6000Ε.

 

Αν υπαρχει υποχρωση να κοψεις παραστατικο για την αδεια λειτουργιας και οτιδηποτε αλλο εκτος ΟΑ, κοψε ενα συμβολικο ποσο, πχ 200Ε και τα υπολοιπα 5800Ε βαλτα σε μελετη-επιβλεψη.

Link to comment
Share on other sites

Στον έλεγχο στα φορολογικά στη πολεοδομία μπορεί να δημιουργηθεί πρόβλημα που η αμοιβή θα είναι πιο μεγάλη από την νόμιμη?

 

Άρα στη μια περίπτωση έχω σαν αρνητικό ότι γίνεται παρακράτηση 20% (αντί για 10% που είναι το ΦΕΜ)

 

Ενώ στη δεύτερη περίπτωση έχω μεν το 10% σχεδόν σ΄όλο το ποσό άλλα επιβαρύνομαι με ένα 3% επί των π.χ. 5800€ για κρατήσεις ΤΣΜΕΔΕ-ΕΜΠ

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πει η πολεοδομια?

Και 100.000Ε μπορεις να χρεωσεις...

 

Ουτε το ΦΕΜ το χανεις, ουτε την παρακρατηση.

Αν "σε παιρνει" κοψει το ΤΠΥ μεσα στο 2014, ωστε να το συμψηφισεις στη Δηλωση του 2015.

Αν το κοψεις πχ Γεναρη 2015, θα περιμενεις 1.5 χρονο για να τα παρεις.

 

Και η λυση με την παρακρατηση καλη ειναι, ωστε να μην πληρωνεις κερατιατικα στο ΤΣΜΕΔΕ.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Να θυμάσαι ότι στην περίπτωση που τα περνάς στις αμοιβές τις άδειες έχεις και το πλεονέκτημα ότι πρέπει να πληρωθούν για να βγει η Ο.Α

Link to comment
Share on other sites

 

 

Και η λυση με την παρακρατηση καλη ειναι, ωστε να μην πληρωνεις κερατιατικα στο ΤΣΜΕΔΕ

 

Μάλλον αυτό θα κάνω γιατί το ΤΣΜΕΔΕ στα 5800€ είναι περίπου 178€ (τελείως κερατιάτικα λεφτά!!!)

 

Μπαίνει σε πρόγραμμα ο ιδιοκτήτης οπότε η αμοιβή μου είτε με τον ένα τρόπο είτε με τον άλλον είναι "σχεδόν εξασφαλισμένη"

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.