Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μπάνιο με υγρασία θέλει μόνωση και θέρμανση


batachristos

Recommended Posts

Καλή χρονιά σε όλους!!!

Χρόνια Πολλά!!!

Έχω το συγκεκριμένο μπάνιο στο οποίο έκανα το τεράστιο λάθος να το φτιάξω αμόνωτο ακούγοντας τους κατασκευαστές και όχι την συνείδησή μου.

Πάτωμα και οροφή είναι αμόνωτα, έχουν μόνο πλακάκι και σοβά αντίστοιχα όπως και οι τοίχοι επίσης και επικοινωνούν όλα με το ύπαιθρο.

Δεύτερο λάθος το θερμαντικό σώμα τύπου ''πετσετοκρεμάστρα'' που είναι πολύ μικρό για τις ανάγκες του χώρου και αναγκάζομαι να ανάβω 2 αερόθερμα των 2000W το καθένα κάνα τέταρτο πριν κάνω οποιαδήποτε ανάγκη εγώ και η οικογένειά μου.

 

Είναι η τρίτη του χρονιά φέτος (3ος χειμώνας) και κάθε φορά που έχει παγωνιά σε συγκεκριμένο σημείο κάτω από το παράθυρο 60Χ65 τα πλακάκια μαζεύουν υγρασία.

Επίσης στην οροφή στη γωνία που σχηματίζουν οι δύο μεγάλοι εξωτερικοί τοίχοι μαυρίζει ως ένδειξη υγρασίας.

Στο πρόχειρο σχέδιο που παρέθεσα δείχνω όλες τις λεπτομέρειες και περιμένω από τον πολύτιμο χρόνο σας λύσεις!!!

 

Ευχαριστώ!!!!

 

Υ.Γ. Με τα αερόθερμα ναι μεν θερμαίνεται ο χώρος αλλά δεν έχεις την άνεση που έχεις σε έναν θερμό χώρο με θερμαντικό σώμα (καλοριφέρ) και το πάτωμα όπως και οι τοίχοι είναι όλα κρύα-παγωμένα!!! και όταν σβήσουν επανέρχεται όλο το μπάνιο στις κρύες θερμοκρασίες.

Υ.Γ. Για θέρμανση έχω λέβητα συμπύκνωσης φυσικού αερίου με αντιστάθμιση και είναι τοποθετημένος στη βεράντα που συνορεύει με το μπάνιο.

Edited by batachristos
Link to comment
Share on other sites

Οι μαυρίλες είναι μύκητες που αναπτύσσονται στα σημεία υγροποίησης της εσωτερικής υγρασίας λόγω έλλειψης θερμομόνωσης. Λύση στο πρόβλημα σου είναι δυστυχώς μόνο η θερμομόνωση. Σαν πρόχειρη λύση που μπορεί να μειώσει (καμιά φορά και να εξαλείψει) την υγροποίηση είναι ο καθημερινός, πολύωρος φυσικός αερισμός του χώρου. Συνήθως το πρόβλημα αυτό το έχω εντοπίσει σε οικογένειες που έχουν μικρά παιδιά ή μωρά και δεν αερίζουν φυσικά το σπίτι από φόβο (φυσιολογικός) να μην αρπάξουν κανένα κρυολόγημα τα παιδιά! Προσωπική μου στατιστική, αν θες ενημέρωσε με κι εσύ αν είναι έτσι για να την εμπλουτίσω!! Επίσης συνήθως εμφανίζεται σε καινούρια σπίτια ή σε παλιά που μόλις έχουν αντικαταστήσει τα κουφώματα, αφού τα καινούρια κουφώματα θεωρούνται 'σφραγισμένα' σε σχέση με τα παλιά.

 

ΥΓ: στα σημεία με τις μαυρίλες θέλει τρίψιμο, στη συνέχεια υπάρχει στην αγορά ειδικό αντιμουχλικό καθαριστικό και μετά βάψιμο με αντιμουχλικό χρώμα.

Edited by Roy_Hobbs
Link to comment
Share on other sites

το μπάνιο είναι καινούριο κατασκευαστικά 3ων ετών με νέα κουφώματα.

στο σημείο που ενώνεται ο τοίχος με το ταβάνι (οροφή) απο την πρώτη χρονιά έχει γίνει μια ρογμή σε όλο το μήκος της επαφής τοίχου-οροφής και στην γωνία που ίσως είναι το πιο μεγάλο καινό σε χιλιοστά δημιουργήθηκε η μούχλα.

ίσως θα έπρεπε να έχει μπει το ιδικό δίχτυ για σοβάτισμα σε διαφορετικές επιφάνειες το οποίο προαπαιτούσε και καθαίρεση του παλιού σοβά που εν τέλει το απέτρεψε.

 

για λύση σκέφτομαι επιπλέον δεύτερο σώμα με το οποίο θα υπερκαλύψω τις απαιτούμενες θερμίδες και ίσως με δικό του θερμοστάτη ο χώρος (αν μπορεί να γίνει παράλληλη σύνδεση στο λέβητα) να μπορέσει να έχει καλύτερες συνθήκες γλυτώνοντας την θερμομόνωση.

Edited by batachristos
Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου όσο περισσότερα σώματα τοποθετήσεις στο μπάνιο, τόσο μεγαλύτερη θα είναι η θερμοκρασιακή διαφορά με τον εξωτερικό χώρο (αφού δεν υπάρχει θερμομόνωση) και άρα τόσο μεγαλύτερη η υγροποίηση και οι μαυρίλες (μύκητες).

Edited by Roy_Hobbs
Link to comment
Share on other sites

 έκανα το τεράστιο λάθος να το φτιάξω αμόνωτο ακούγοντας τους κατασκευαστές

 

Απίθανο κατασκευαστής ή μελετητής

να σου έδωσε τέτοια συμβουλή.

Μήπως ήταν κατασκευαστές κατά δική τους δήλωση

χωρίς να έχουν βγάλει ούτε την σχολή εργοδηγών?

 

Κατά τα λοιπά

(πρόχειρες χωρίς υπολογισμούς) λύσεις

υπάρχουν πολλές.

π.χ. ένα επιπλέον θερμαντικό σώμα κοντά στο παράθυρο και δύο αρκετά μικρά ανοίγματα αερισμού (στους δύο τοίχους των ακαλύπτων, το ένα χαμηλά στον τοίχο και το άλλο ψηλά)

τα οποία θα παραμένουν ανοικτά σχεδόν όλο το 24ωρο

ή εξωτερική θερμομόνωση

ή αφυγραντήρα. 

Edited by Brasco
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Απίθανο κατασκευαστής ή μελετητής

να σου έδωσε τέτοια συμβουλή.

Μήπως ήταν κατασκευαστές κατά δική τους δήλωση

χωρίς να έχουν βγάλει ούτε την σχολή εργοδηγών?

 

Κατά τα λοιπά

(πρόχειρες χωρίς υπολογισμούς) λύσεις

υπάρχουν πολλές.

π.χ. ένα επιπλέον θερμαντικό σώμα κοντά στο παράθυρο και δύο αρκετά μικρά ανοίγματα αερισμού (στους δύο τοίχους των ακαλύπτων, το ένα χαμηλά στον τοίχο και το άλλο ψηλά)

τα οποία θα παραμένουν ανοικτά σχεδόν όλο το 24ωρο

ή εξωτερική θερμομόνωση

ή αφυγραντήρα. 

για το πρώτο σκέλος της απάντησης απλά άστο....
 
πάμε κατευθείαν στο δεύτερο...
λόγο καλαισθησίας και καταστάσεων που δεν φαίνονται στο σχέδιο, το μόνο σημείο που μπορώ να βάλω δεύτερο σώμα (22/700/600 ή 11/800/900) είναι στον τοίχο που συνορεύει με την βεράντα. πάνω δηλαδή απο την μπανιέρα!
εκεί ίσως να μπορέσω να κάνω και ένα άνοιγμα υψομετρικά ανάμεσα στη μπανιέρα και το νέο σώμα ή κάπου αλλού και να χρησιμοποιήσω για δεύτερο άνοιγμα το μικρότερο παράθυρο 30Χ67 που είναι πάντα κλειστό τον χειμώνα. μην γεμίσω και τρύπες!!!!
να είναι δηλαδή σε ύψος απο το πάτωμα περίπου 0,70m και σε συνδυασμό με το παράθυρο που είναι σε ύψος(ποδιά) 2,15m να εξυπηρετεί καλύτερα στο να είναι μόνιμα ανοικτό. 
δεν ξέρω μόνο λόγο διαγωνίου αν μπορεί η ροή του αέρα να κάνει δουλειά.
δεύτερη λύση και πιο εύκολη - στην παραπάνω πρέπει να σπάσω πλακάκι γρανίτη - είναι το παράθυρο 60Χ65 που είναι στη μέση του τοίχου και σε ύψος(ποδιά) 1,45m να μένει στην ανάκλιση και δεύτερο άνοιγμα να κάνω ψιλά πάνω από το νέο θερμ. σώμα στην γωνία των εξωτερικών τοίχων.
 
στα άλλα δυο που προτείνεις... η θερμομόνωση ~30μ2 θα μου βγει πολύ ακριβή καθώς θέλει και σκαλωσιές έως τον 3ο όροφο ενώ για τον αφυγραντήρα δεν έχω άποψη.
σε συνδυασμό με δεύτερο σώμα θα μπορεί να μου δώσει τις συνθήκες που ψάχνω;; (περίπου 1000kcal/h έχω από την πετσετοκρεμάστρα & θέλω άλλες 1500kcal/h)
Edited by batachristos
Link to comment
Share on other sites

για να καταλάβετε τι παίζει στον χώρο σας έχω σημερινές ενδεικτικές θερμοκρασίες : 

ώρα 10:30, εξ.θερμ 7 οC.....μπάνιο 16 οC

ώρα 16:00, εξ.θερμ 15 οC.....μπάνιο 17 οC

8-)  8-)  8-)

Edited by batachristos
Link to comment
Share on other sites

αν μονώσω εσωτερικά οροφή και πάνω από τα πλακάκια 70εκ, θα έχω καλύτερες συνθήκες;

ο θερμός αέρας προς τα επάνω θέλει να πάει, αν τον εμποδίζω να φεύγει εύκολα δεν θα πετύχω κάτι;

Link to comment
Share on other sites

και όταν σβήσουν επανέρχεται όλο το μπάνιο στις κρύες θερμοκρασίες.

Υ.Γ. Για θέρμανση έχω λέβητα συμπύκνωσης φυσικού αερίου με αντιστάθμιση και είναι τοποθετημένος στη βεράντα που συνορεύει με το μπάνιο.

 

Αφού έχεις λέβητα συμπύκνωσης και αντιστάθμιση γιατί σβήνει η θέρμανση;

Έλεγξε αν η κρεμάστρα έχει την ίδια θερμότητα με τα υπόλοιπα σώματα.

Υπάρχουν πολλές περιπτώσεις όπου οι πετσετοκραμαστρες δεν λειτουργούν καλά για διαφόρους λόγους.

Να αναφέρω κάποιους εμπειρικούς που συναντώ συχνά και πιο πολύ απευθύνομαι στους μηχανικούς.

1. Δυσωλήνια κυκλώματα στο δάπεδο με το bypass στον διακόπτη ανοιχτό.

2. Λάθος στα κυκλώματα.

3. Δεν μπαίνει ο διαχωριστής κυκλώματος στον διακόπτη.......

 

Σχετικά με την υγρασία νομίζω ο Brasco σου έδωσε σωστές λύσεις.

Δεν ξέρω τι ύψος έχει το μπάνιο αλλά αν είναι ψηλό εγώ θα κοίταγα σοβαρά την εσωτερική μόνωση οροφής και γυψοσανίδα.

Edited by aithilenio
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.