Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σχεδιασμός και εγκατάσταση συστήματος θέρμανσης


panou1986

Recommended Posts

Γεια σας.

 

Θέλω να σας ρωτήσω ορισμένα πραγματα για τις μελέτες εγκαταστάσεων θέρμανσης (κυριως λεβητα και αντλίας θερμότητας).

 

Για να γινω σαφής, θελω να δω αν μπορώ όντας διπλωματουχος μηχανολογος μηχ. να σχεδιασω και να εγκαταστήσω καποιο είδος θερμανσης σε ενα παλιό διαμερισμα

το οποιο εξαρχης δεν είχε καποια μελετη.

 

Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:

 

1. Για μια μελέτη εγκαταστασης θερμανσης  απαιτουνται συγκεκριμένες αδείες; Δηλαδη μπορω οντας απλα διπλ.μηχ  και μέλος ΤΕΕ να σχεδιασω την εγκατασταση;

 

2. Εαν οχι,  ποια είναι η διαδικασια που πρέπει να ακολουθησω για να έχω την δυνατοτητα  του σχεδιασμου και εγκαταστασης;

 

 

ευχαριστω.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να μην μπορείς;;;;;Μηχανολόγος δεν είσαι;;;Εκτός αν δεν κατάλαβα κάτι σε αυτό που ρώτησες.

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Ναι μηχανολογος ειμαι. Το ερωτημά μου ειναι ποια είναι τα διαδικαστικα για την ολοκληρωση μιας εγκαταστασης. Χρειαζεται να κανω κατι αλλο εκτος απο την μελετη  και την αγορα του εξοπλισμού; Απαιταιτει να εχω ειδική αδεια για αυτό; Επαγγελματικα δεν ασχολουμε με τετοιες μελετες ουτε ειμαι στην αγορα για να ξερω εαν απαιτουνται γραφειοκρατικες διαδικασιες.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ως διπλωματούχος με άδεια άσκησης επαγγέλματος απο το ΤΕΕ, αποκτάς το δικαίωμα μελέτης τέτοιων εγκαταστάσεων. Προκειμένου να τις υλοποιήσεις, θα πρέπει να λάβεις τις αντίστοιχες άδειες (εγκαταστάτη, κτλ.) από τη Δ/νση Ανάπτυξης της Περιφέρειας που ανήκεις. Και τέλος θα πρέπει φορολογικά να μπορείς να υποστηρίξεις αυτές τις δραστηριότητες, με τους ανάλογους ΚΑΔ.

Link to comment
Share on other sites

@ nikmmech

 

σχετικά με τους ΚΑΔ που ανεφερες... Αυτό απαιτείται να το κάνουμε και για το κομμάτι των εγκαταστάσεων; Εννοώ μαζί με την άδεια από την περιφέρεια πρέπει να γίνει κι αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι φορολογικό θέμα και ένας λογιστής θα σε κατευθύνει καλύτερα. Αλλά είναι βέβαιο, πώς αν πρόκειται να δραστηριοποιηθείς στον χώρο των κατασκευών, πρέπει φορολογικά να μπορείς να το καλύψεις με τους ανάλογους ΚΑΔ. Οι άδειες από την Περιφέρεια, κατατίθενται και στην ΔΟΥ (στο παρελθόν τουλάχιστον-τώρα με όλες αυτές τις νομοθετικές αλλαγές, δεν ξέρω πλέον) προκειμένου να προστεθούν οι αντίστοιχοι ΚΑΔ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.