Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ηλεκτρολογικά σε βιομηχανικό κτίριο


zio7

Recommended Posts

θεωρώ οτι οι υποπίνακες αποθήκης και παραγωγής είναι πολύ κοντα στο κεντρικό, οπότε θα τους καταργούσα και θα έβαζα τα στοιχεία τους μέσα στον κεντρικό.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 20
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Άρα ένα κεντρικό πίνακα στο χώρο ετοίμων προϊόντων και έναν υποπίνακα στο γραφείο. Για τις εξωτερικές μονάδες των κλιματιστικών που θα είναι πίσω από τα WC θα κάνω και άλλον υποπίνακα ή να τα συνδέσω στον υποπίνακα του γραφείου?  Τους προβολείς θα τους συνδέσω όλους στον κεντρικό πίνακα, μήπως όμως έχω βάλει πολλούς προβολείς? Εκτός από τις παροχές των μηχανημάτων με ποια λογική βάζω τους ρευματοδότες στο χώρο? 

 

Ευχαριστώ για την βοήθεια σας :smile:

Edited by zio7
Link to comment
Share on other sites

Οι προβολείς καλό θα ήταν να είναι περιμετρικά, στην περίφραξη ή σε κάποιο στύλο με κατεύθυνση προς το κτήριο.

Και κάτω από τα στέγαστρα να βάλεις φωτιστικά οροφής.

 

Για τις παροχές δε ξέρω αν υπάρχει κάποια λογική.

Απλά να ξέρεις ότι όσο και να το μελετήσεις, εκείνη την ώρα της εγκατάστασης θα αλλάξουν πολλά.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Απλά να ξέρεις ότι όσο και να το μελετήσεις, εκείνη την ώρα της εγκατάστασης θα αλλάξουν πολλά.

 

Για τις εξωτερικές μονάδες των κλιματιστικών που θα είναι πίσω από τα WC θα κάνω και άλλον υποπίνακα ή να τα συνδέσω στον υποπίνακα του γραφείου?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω στου γραφείου θα είναι ΟΚ.

 

* Στο προηγούμενο post, 'παροχές' εννοούσα ρευματοδότες.

Edited by tasxan206
Link to comment
Share on other sites

μετρώντας των αριθμό των περιμετρικών προβολέων, νομίζω, οτι θα μπορούσες να κάνεις τον περιμετρικό φωτισμό και με λιγότερους προβολεις, βέβαια, εξαρτάται το πόσο θες να φωτίσεις των περιβάλλοντα χώρο. Από πρίζες να τοποθετήσεις τουλάχιστον από μια σε κάθε πλευρά των γραφείων, για τις θέσεις εργασίας. Οτι άλλο θέλεις, εδώ είμαστε.............

Link to comment
Share on other sites

πιθανόν στον χώρο των ραφιων να χρειαστείς και κανα δυο τριφασικους ρευματοδότες για τυχον φόρτιση διαφόρων μηχανημάτων, π.χ. κλαρκ., παλετοφόρα.

Link to comment
Share on other sites

Ο ιδιοκτήτης δεν θέλει τριφασικό ρεύμα διότι δεν θα έχει πολλά μηχανήματα και στην ουσία θα είναι αποθηκευτικός χώρος κυρίως.

 

Όποιος έχει διάθεση ας δει τα σχέδια που έκανα. Ευχαριστώ...

HLEKTROLOGIKA - ISOGEIO.pdf

HLEKTROLOGIKA - OROFOS.pdf

HLEKTROLOGIKA - ISOGEIO.pdf

HLEKTROLOGIKA - OROFOS.pdf

Link to comment
Share on other sites

Ο ιδιοκτήτης δεν θέλει τριφασικό ρεύμα διότι δεν θα έχει πολλά μηχανήματα και στην ουσία θα είναι αποθηκευτικός χώρος κυρίως.

 

 

μα ... μόνο τα φωτιστικά καμπάνας να ανάψει... είναι 33*250 = 8,25KW

αν ανάψει και προβολείς κτλ... που δεν είναι απίθανο σενάριο... η μονοφασική "γονάτισε..." η 05 είναι 12KVA

 

θεωρώ ότι χρειάζεσαι τουλάχιστον Νο2 25KVA

 

ο πελάτης μπορεί να μην θέλει τριφασική... (που στην ουσία δεν γλυτώνει και τίποτα σημαντικό οικονομικά),  αλλά όταν θα "πέφτουν" ασφάλειες λόγω υπερφόρτωσης, δεν θα θυμάται τι σου είχε πει και τι ήθελε... αλλά τι μ@@@ έκανε ο μελετητής 8-)

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ του πρότεινα αν όχι Νο3 τριφασική έστω να βάλει Νο2 γιατί δεν ξέρει και το μέλλον της επιχείρησης ποιο θα είναι.

 

Απλά στις παραπάνω κατόψεις θα προσθέσω και δυο τριφασικούς ρευματοδότες για τυχόν φόρτιση διαφόρων μηχανημάτων όπως μου επισήμανε και ο Θανάσης σε προηγούμενο μήνυμα του.

Edited by zio7
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.