Μετάβαση στο περιεχόμενο

μετατροπή συντεταγμενων με Γεωδέτη ή coords


Recommended Posts

συναδελφοι,

με δοκιμες που εκανα και στα δυο προγραμματα σε μετατροπη απο μεγαλο φυλλο ΗΑΤΤ σε Εγσα βλεπω οτι υπάρχει μια ασυμφωνία μεταξυ των δυο περιπου μισό μετρο.

το παρατηρησε κανεις ?

δοκιμαζοντας ανατροφοδοτηση των αποτελεσματων τους μου δινουν και τα δυο την σωστη αρχικη τιμη ΗΑΤΤ.

αυτο συμαινει οτι με πανε σε διαφορετικο σημειο ΕΓΣΑ.

 

βλεπω οτι το coords περιπου εχει τελευταια εκδοση 2002 .

ο Γεοδαιτης το 2009

 

ποιο θεωρειτε το πιο αξιοπιστο?

 

Εχω τιμες σε ΗΑΤΤ και 3Μ που προσπαθω να μετατρεψω για εισαγωγη σε gps προς χαραξη.

 

 

(ευχαριστώ)

 

Link to comment
Share on other sites

Τον γεωδαίτη δεν τον έχω χρησιμοποιήσει. To coord το θεωρώ καλο πρόγραμμα για εντοπισμό (έχουν διορθωθεί και κάποιοι συντελεστές του ΟΚΧΕ - ΓΥΣ για ΗΑΤΤ-ΕΓΣΑ).

Παρ' όλ΄αυτά για χάραξη πρέπει να κάνεις πολυωνυμικό μετασχηματισμό και να μη βασιστείς στο coord. Ειδικά αν πρόκειται για σχέδιο πόλης.

Link to comment
Share on other sites

Πάνο Καλημέρα,

πολυονυμικό μετασχηματισμό εννοείς με τα πολυωνυμα του ΟΚΧΕ?

το coords κανει χρηση αυτων.ο Γεωδετης δεν ξερω, θα ψαξω.Αν εχουν διορθωθει μετα το 2002 μαλλον δεν τα λαμβανει υπ οωιν το coords αφου βλεπω οτι η τελευταια εκδοση ειναι το 2002,

 

Σκεφτομαι μετασχηματισμο ομοιότητας αλλα εχω προβλημα ευρεσης ζευγων.

Δεν υπαρχει τιποτα στο εδαφος με τιμες ΗΑΤΤ ωστε να τα χτυπησω με το gps και να εχω ζευγη.

Εχω μερικες στασεις σε 3Μ στο εδαφος οι οποιες χρησιμοποιηθηκαν στην αναθεωρηση του σχεδιου πολης περιπου το 1990.δεν ξερω τι ακριβεια εχουν. υοτε τις χτυπησα με το gps για να δω ενδιαμεσα σφαλματα.(αυτο κανω τωρα)

 

ειναι σωστο ομως να χρησιμοποιεισω μετασχηματισμο ομοιοτητας ?αν φευγουν οι στασεις μεταξυ τους , ο μετασχηματισμος θα μου αλλαξει το σχημα.

Επισης ολοι οι τοπογραφοι που περασαν απο την περιοχη απο το 1990 κανενας δεν χρησιμοποιεισε τετοιες μεθοδους . απλως στηνοταν σε μια σταση 3Μ προσανατολιζοταν και χαραζε.τωρα με το Εγσα τα βρηκαμε ολα μπροστα μας.

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Ναι Αχιλλέα. Μετασχηματισμό ομοιότητας εννοούσα. Όχι με τους συν/τες οκχε/γυσ.

 

Αποτύπωσε καταρχήν τις στάσεις για να διαπιστώσεις αν υπάρχει πρόβλημα.

 

Σε κάθε περίπτωση κάνε έλεγχο πριν την τελική χάραξη με βάση υλοποιημένα όρια. 

Link to comment
Share on other sites

Ο συνάδελφος θα εννοεί την εγκάρσια μερκατορική προβολή των 3 μοιρών και το έγραψε συντομογραφικά.

Link to comment
Share on other sites

Ok.

Παιδιά σας ευχαριστώ όλους .

θα τσεκαρω τις στασεις μολις καλυτερεψει ο καιρός και επανερχομαι δημήτριος.

 

κατι αλλο που παρατηρησα σχετικα με το gps.

εχω συνδρομη civilshop και οι τιμες που μου δινει αν αλλαξω βαση ειναι διαφορετικες κατα 30εκ περιπου.

Αν δουλεψω με βαση Κατερινης εχω περιπου αποκλιση 45εκ στα τριγωνομετρικα της περιοχης μου σε σχεση με τις τιμες αυτων ΓΥΣ. (σε συγκεκριμενο διανυσμα)(μαλον φευγει η βαση του)

Αν δουλεψω με Θεσ/νικη "φευγει" λιγοτερο περιπου 20εκ.

 

δεν εχω δουλεψει με αλλο δικτυο και δεν ξερω αν αυτο ειναι φυσιολογικό η αν το παραπανω δικτυο στηθηκε προχειρα...

 

Αποδεχεστε αυτο το 20εκ?

δουλευω περιπου 25χλμ απο αυτες τις βασεις .Απο τον παροχεα μου μου προτειναν licalization για εργασιες σε πανω απο 5χλμ απο τη βαση αλλα:

Τα τριγωνομετρικά "φευγουν" ολα μεταξυ τους εστω και λιγο 5εκ-10εκ -20εκ....

Αν χρησιμοποιησω ενα τριγ/κο για localization του gps  τοτε θα φέυγουν οι μετρήσεις κοντά στο άλλο....

 

εσεις πως το αντιμετωπίζετε?

Link to comment
Share on other sites

Αχιλλέα, το ζήτημα μεταξύ των δύο προγραμμάτων ίσως να οφείλεται στα δεκαδικά που "κρατάνε" τα δύο προγράμματα (κάπου στις ενδιάμεσες πράξεις). Δοκίμασε και το εξελάκι στα νταουνλόαντς.  Αν θες αντέγραψε τους συντελεστές από εκεί ή από το βιβλίο καλύτερα αν το έχεις και κάνε αναλυτικά τις πράξεις. Δες ποιο είναι πιο κοντα (και ενημέρωσέ μας!!).

Για το μετασχηματισμό ψάξε τα τριγωνομετρικά που χρησιμοποιήθηκαν στη μελέτη και όσες περισσότερες στάσεις βρεις στην ευρύτερη περιοχή. Δοκίμασε πολλές φορές το μετασχηματισμό ομοιότητας και κρίνε ποιες στάσεις θα κρατήσεις. Η κατανομή τους στο χώρο θα σου δώσει διαφορετικά αποτελέσματα. Απαιτείται προσοχή!

Link to comment
Share on other sites

Αν θες στείλε τους κωδικούς των τριγωνομετρικών να ρίξω μια ματιά.

 

Ε.Μ.Π---> Εγκάρσια Μερκατορική Προβολή.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως το αγορασμένο GeoMetasx (μαζί με το geocalc) μου δίνει ολόιδια αποτελέσματα (σχεδόν) με το Coords, στη μετατροπή μεγάλου hatt σε ΕΓΣΑ.

 

Αν θες, στείλε hatt να στα τραβήξω μια μετατροπή με το geometasx.  Στείλε και το όνομα του 50ριού φυσικά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.