Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θεμελίωση κοντά σε θάλασσα.


 
dora22

Recommended Posts

καλημερα!

θα ηθελα την γνωμη σας για τον καλυτερο τροπο θεμελιωσης διοροφου (μεζονετας με υπογειο ) κοντα σε θαλασσα.πεδιλοδοκοι ή κοιτοστρωση?

στη κατασκευη απο ξερω θα σκαψουν μονο 1 μετρο για την θεμελιωση και μετα θα γινει το υπογειο που θα μπαζωθει (κι αυτο για να μην σκαψουν πολυ γιατι κατω απο το 1 μετρο θα βρουν νερο). Στην πολεοδομια φυσικα θα δειξουν μεγαλυτερο βαθος εκσκαφης. Εγω το υπογειο το εχω βαλει στον αντισεισμικο για καλο και κακο.

Σημειωτεον εγω κανω μονο τα στατικα δεν τα υπογραφω και δεν εχω αμεση εποπτεια του χωρου, το μονο που ξερω ειναι το μερος και οτι ειναι σε σεισμογενη περιοχη το κτιριο (πελοποννησο )

ευχαριστω πολυ .

 

Παρατήρηση: Οι τίτλοι των θεμάτων πρέπει να είναι με σωστή ορθογραφία και με τόνους.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, Χάρης.

Link to comment
Share on other sites

αν και παιζει καποιο ρολο και η επιφανεια, κατα τη γνωμη μου και σε δικη μου αντιστοιχη δουλεια ειχα κανει κοιτοστρωση..

 

παρ,οτι οπως λες δεν θα ανακατευτεις στην κατασκευη, πρεπει να υπαρξει και καποια εξυγιανση τυ υπεδαφους

Link to comment
Share on other sites

Με το που διάβασα την δημοσίευση σου μου ήρθε στο μυαλό μου ένα πράγμα: ρευστοποίηση εδάφους. Όπως περιγράφεις την κατάσταση, δεν σου μένουν και πολλά να κάνεις... Άρα η θεμελίωση καλό θα ήταν να γίνει η ανθεκτικότερη δυνατή, δηλ γενική κοιτόστρωση.

Link to comment
Share on other sites

Με το που διάβασα την δημοσίευση σου μου ήρθε στο μυαλό μου ένα πράγμα: ρευστοποίηση εδάφους. Όπως περιγράφεις την κατάσταση, δεν σου μένουν και πολλά να κάνεις... Άρα η θεμελίωση καλό θα ήταν να γίνει η ανθεκτικότερη δυνατή, δηλ γενική κοιτόστρωση.

 

γι αυτο ειπα για εξυγιανση.. θελει προσοχη..

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστώ πολύ, και εγώ προς γενική κοιτόστρωση προσανατολιζόμουν απο την αρχη με εξυγίανση εδάφους.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω μερικα πραγματα;

1) Σε ποσο βαθος στην εκσκαφη σου υπαρχει θαλασσινο νερο;

2) Ποσο μακρια απο το χειμερινο θαλασσιο κυμα εισαι;(περιπου)

ΠΡΟΣΟΧΗ :αν το σκυροδεμα ερχεται σε επαφη με θαλασσινο νερο (εστω και με σταγονιδια μονο) θελεις ειδικο τσιμεντο (βλ.Κ.Τ.Σ 1997)αλλιως θα φυγει μετα απο καιρο (οχι πολυ σε βεβαιω) η κονια και θα μεινουν τα αδρανη

Ανεξαρτητα απο τα παραπανω οπωσδηποτε γενικη κοιτοστρωση που μια καποια υπολογιστικη τεχνικη μπορει να χρησιμοποιηθει και σαν δαπεδο υπογειου

Link to comment
Share on other sites

Kαλά Kfill τώρα εσύ μπαίνεις σε πολύ πονεμένο θέμα: διάβρωση! Τί επικαλύψεις να κάνεις και τί σκυρόδεμα να βάλεις που, πιστεύω, η αρμύρα δεν θα αφήσει τίποτα όρθιο.... Θα συμβουλέψω τον συνάδελφο πέραν των απαιτούμενων από τον ΕΑΚ επικαλύψεων να προτείνει:

α) αν μην υπάρχουν εμφανή μπετά όσον αφορά τον ΦΟ

β) Να προτείνει πολύ καλό σοβάτισμα 3-4 εκατοστών το μίνιμουμ

γ) το καλύτερο για εμένα θα ήταν η επένδυση του ΦΟ με πέτρα

Link to comment
Share on other sites

απο οτι μου εχουν πει νερο βρισκουν αμα σκαψουν πανω απο 1μ.Δεν εχω αμεση εποπτεια του χωρου μιας που εγω ειμαι αθηνα και η τοποθεσια του εργου στην πελοποννησο και η αποσταση ειναι στα 150μ απο την θαλασσα (3ο οικοπεδο απο την παραλια)

Πραγματι το μεγαλυτερο μερος του σκελετου θα 'ντυθει ' με πετρα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.