Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βενζινοκίνητη αντλία νερού


collector13

Recommended Posts

Καλημερα παιδια. Επειδη θα ποτιζω ενα χωραφι με βενζινοκινητη αντλια νερου μου δημιουργηθηκε μια απορια:

Η αντλια θα ειναι συνδεδεμενη με λαστιχα και σταλακτες. Η αντλια δινει συνεχεια οσο νερο δινει (πχ 30 κμ/ωρα) και οι σταλακτες παρεχουν οσο μπορουν..

 

Ρωταω λοιπον, η αντλια δεν θα ζοριζεται; Που θα πηγαινει το νερο που θα στελνει; Υπαρχει περιπτωση να παθει ζημια;

 

Link to comment
Share on other sites

 Η αντλια δινει συνεχεια οσο νερο δινει (πχ 30 κμ/ωρα) και οι σταλακτες παρεχουν οσο μπορουν..

 

αυτά είναι δύο κρίσιμα μεγέθη για να πάρεις απάντηση, καθώς και το μήκος του δικτύου σωληνώσεων, το βάθος του πηγαδιού ή της γεώτρησης και την πιθανή υψομετρική διαφορά μεταξύ της αντλίας και των καταναλώσεων.... Γενικά, δεν είναι κάτι απλό... Πρέπει να συμβουλευτείς γεωπόνο ( που ασχολείται με "αυτόματα ποτίσματα") ή μηχανολόγο ώστε να μην έχεις δυσάρεστες εκπλήξεις!!!

Edited by astrah
Link to comment
Share on other sites

Ρωταω λοιπον, η αντλια δεν θα ζοριζεται; Που θα πηγαινει το νερο που θα στελνει; Υπαρχει περιπτωση να παθει ζημια;

Η παροχή του νερού εξαρτάται πάντα από τις υδραυλικές απώλειες του δικτύου. Για την περίπτωση που οι απώλειες είναι μικρότερες της ισχύος της αντλίας, η βενζινοκίνητα αντλία έχει μοχλό ρύθμισης στροφών. Φυσικά αυτές οι αποδοτικές στροφές της είναι εντός κάποιων ορίων. Αν η αντλία σου είναι μέσ' αυτά τα όρια μπορείς να καθορίζεις εσύ την παροχή. Αν όχι θ' ακολουθήσεις άλλη τακτική. Κάνε πρώτα αυτό και βλέπουμε. 

Link to comment
Share on other sites

Η αντλια εχει μεγιστο μανομετρικο 34 και θα τραβαει απο δεξαμενη χωρις υψομετρικη διαφορα. Αν ελατωσω τις στροφες θα πεσει και το μανομετρικο και δεν το θελω γιατι το μηκος του χωραφιου ειναι 140 μετρα. Τα λαστιχα ειναι 4 σειρες των 130μ

Link to comment
Share on other sites

Αν ελατωσω τις στροφες θα πεσει και το μανομετρικο και δεν το θελω γιατι το μηκος του χωραφιου ειναι 140 μετρα. 

Δοκίμασες να τις ελαττώσεις έστω και λίγο; Στο κτήμα το δικό μου έχω (είχα γιατί μου την κλέψανε) μια βενζινοκίνητη με 40m κατάθλιψη και 7m αναρρόφηση τοποθετημένη σε πηγάδι. Οι 4 σειρές των 130m, επειδή το κτήμα μου είναι τετραγωνισμένο, είναι μεγαλύτερες από αυτές που έχω και άρα δίνουν μεγαλύτερες απώλειες. Εμείς την αντλία τη δουλεύαμε στο φουλ πάλι με σταλάκτες και δεν είδαμε ποτέ πρόβλημα. Αν όμως δεν βρεις άκρη με τη ρύθμιση των στροφών θα πας εδώ που έχει ξανασυζητηθεί το θέμα με ηλεκτροκίνητη αντλία. 

http://www.michanikos.gr/topic/40084-%CF%81%CF%8D%CE%B8%CE%BC%CE%B9%CF%83%CE%B7-%CF%80%CE%AF%CE%B5%CF%83%CE%B7%CF%82-%CE%BC%CE%BF%CF%84%CE%AD%CF%81-%CE%B3%CE%B5%CF%8E%CF%84%CF%81%CE%B7%CF%83%CE%B7%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B1%CF%81%CE%B4%CE%B5%CF%85%CF%83%CE%B7/

Εκτός από το inverter που δεν έχει εφαρμογή στην περίπτωσή σου έχουν προταθεί κάποιες τεχνικές. Δες τες και αν έχεις πάλι απορία να το δούμε. 

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες να τις ελαττώσεις έστω και λίγο; Στο κτήμα το δικό μου έχω (είχα γιατί μου την κλέψανε) μια βενζινοκίνητη με 40m κατάθλιψη και 7m αναρρόφηση τοποθετημένη σε πηγάδι. Οι 4 σειρές των 130m, επειδή το κτήμα μου είναι τετραγωνισμένο, είναι μεγαλύτερες από αυτές που έχω και άρα δίνουν μεγαλύτερες απώλειες. Εμείς την αντλία τη δουλεύαμε στο φουλ πάλι με σταλάκτες και δεν είδαμε ποτέ πρόβλημα. Αν όμως δεν βρεις άκρη με τη ρύθμιση των στροφών θα πας εδώ που έχει ξανασυζητηθεί το θέμα με ηλεκτροκίνητη αντλία. 

http://www.michanikos.gr/topic/40084-%CF%81%CF%8D%CE%B8%CE%BC%CE%B9%CF%83%CE%B7-%CF%80%CE%AF%CE%B5%CF%83%CE%B7%CF%82-%CE%BC%CE%BF%CF%84%CE%AD%CF%81-%CE%B3%CE%B5%CF%8E%CF%84%CF%81%CE%B7%CF%83%CE%B7%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B1%CF%81%CE%B4%CE%B5%CF%85%CF%83%CE%B7/

Εκτός από το inverter που δεν έχει εφαρμογή στην περίπτωσή σου έχουν προταθεί κάποιες τεχνικές. Δες τες και αν έχεις πάλι απορία να το δούμε. 

Αφου εχεις δοκιμασει μεγαλυτερη αντλια και μικροτερα λαστιχα χωρις προβλημα, ειναι θετικο! Αυτο με νοιαζει, αν υπαρχει περιπτωση να δημιουργηθει βλαβη στην αντλια. Εμενα ειναι μικροτερη αντλια, μεγαλυτερα λαστιχα..

 

Να σημειωσω οτι ακομη δεν ξεκινησα ποτισματα, θα ποτιζω 80 δεντρα, με συνολικο νερο 2,5 κυβικα. Υπολογιζω γυρω στο μισαωρο με 2 σταλακτες "νεστος" ανα δεντρο.

Η αντλια ειναι αυτη http://www.e-toolsmarket.com/antlia-nerou-venzinokiniti-5-5hp-hyundai-hy50.html

 

Να ρωτησω κατι αλλο: Η αντλια κανει επανεκκινησεις;

Edited by collector13
Link to comment
Share on other sites

Η αντλία δεν παθαίνει τίποτε. Το πολύ αν δεις ότι οι σταλάκτες βγάζουν περισσότερο νερό από αυτό που θέλεις, αφού η αντλία τροφοδοτείται από ανοικτή δεξαμενή, το πρόβλημα λύνεται απλά. Βάλε στην κατάθλιψη ένα ταφ παράκαμψης με βάνα και γύρισε ένα μέρος του νερού (από τη βάνα θα το καθορίσεις) στην δεξαμενή. Αυτή η μέθοδος σου κόβει παροχή αλλά κρατάει σταθερό το μανομετρικό. Αλλά δε νομίζω ότι θα σου χρειαστεί ούτε κι αυτό. 

Edited by Konstantinos IB
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.