Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βιώσιμος σχεδιασμός μεταλλικής κατασκευής.


 

Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι. Αυτή την περίοδο κάνω τη διπλωματική μου με θέμα τη βιώσιμη ανάπτυξη χαλύβδινων κατασκευών και ασχολούμαι και με το Simapro αν το έχετε ακουστά. Το θέμα είναι ότι για την μοντελοποίηση σε αυτό χρειάζομαι ορισμένα δεδομένα σε σχέση με τον χάλυβα και συναφείς διεργασίες. Μια σχετική έρευνα έχω ήδη κάνει αλλά δεν απέδωσε ιδιαίτερα. τα ερωτήματά μου είναι:

1) Στην Ελλάδα ο χάλυβας για ΙPE και λοιπά από που προέρχεται? (χώρα, μέθοδο παραγωγής και σε τι ποσοστό)

2) Με τι μεγέθους φορτηγά γίνονται οι μεταφορές προς το εργοτάξιο και σε άλλες φάσεις.

3) Ποια είναι η μοίρα των παλαιών μεταλλικών κατασκευών μετά το τέλος ζωής του έργου?(ανακύκλωση, διάθεση σε χυτά , επανάχρηση και σε τι ποσοστό)

 

Θα εκτιμούσα πολύ όποια βοήθεια και προτάσεις ή επισημάνεις επί του θέματος.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

1) Μπορείς να ρωτήσεις τις ίδιες τις εταιρίες π.χ. Μπήτρος, Σιδενόρ, Σίδμα (θυγατρική Σιδενόρ)

2) Μπορέις να ρωτήσεις εταιρίες που αναλαμβάνουν μεταλλικές κατασκευές

3) Δεν ξέρω κάτι συγκεκριμένο. Έχω όμως την εντύπωση ότι υπάρχουν εταιρίες που συλλέγουν και στέλνουν για ανακύκλωση τέτοιες "καλές" ποσότητες χάλυβα. Επανάχρηση δεν έχω ακούσει, και μάλλον δεν έχει και νόημα μιας και σπάνια θα καλύπτει τις ανάγκες σου κάποιο τμήμα, άσε που μπορεί να έχει οξειδωθεί, τραυματιστεί κατά τη διάρκεια της ζωής του έργου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.