Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκτίμηση παραγωγικότητας οπλισμού συναρτήσει του περιεχομένου Ο/Σ και της μέσης διαμέτρου οπλισμού


Recommended Posts

Ανοίγω αυτο θέμα για όσους ασχολούνται με ενστάσεις (claims) αν το αποδίδω σωστα σε μεγάλα έργα.

Λοιπον, υπάρχει καποια συσχέτιση μεταξύ της παραγωγικότητας (ωρες/τόνο οπλισμού), της πυκνότητας οπλισμού στο σκυρόδεμα (kg/m3) και της μέσης διαμέτρου (mm), η οποία δίνεται απο κάποιο νομογράφημα με τίτλο "Ein Bewehrungs-Leistungs-Nomogram" ενός γερμανού Καθηγητή με το όνομα "Dr. Rolf F. Toffel" κατά το έτος 2001. Επειδή είναι στα γερμανικά και αδυνατώ να βρω κάτι αντιστοιχο σε ελληνική ή αγγλική βιβλιογραφία, γνωρίζει μήπως κάποιος άλλον τεκμηριωμένο τρόπο για την παραπάνω συσχέτιση;

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε,εδώ δεν έχει μεταφραστεί στα ελληνικά ή στα αγγλικά αυτό,που είναι η βίβλος του πολιτικού μηχανικού.

 

https://shop.bundesanzeiger-verlag.de/bautabellen/schneider-bautabellen-fuer-ingenieure/

 

Το βιβλίο πάντως που αναφέρεσαι είναι το παρακάτω και ομολογώ οτι δεν το είχα στα υπόψην. Θα είχε ενδιαφέρον πάντως να το διαβάσουμε και να δούμε τις παραδοχές της έρευνας,αφού η κατασκευή στην Γερμανία είναι πιο βιομηχανοποιημένη και διαφέρει.

 

http://www.prof-toffel.de/dokumente/stundenverbr_bewarb.htm

 

Ότι δεν καταλαβαίνεις χρησιμοποιήσε τον παρακάτω μεταφραστή κειμένου.

 

el.pons.com

 

Αν το έχεις σε ηλεκτρονική μορφή θα ενδιέφερε κι εμένα. Σε ευχαριστώ.

Edited by atsalovergas
Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι το προς μετάφραση νομογράφημα, αλλα γενικότερα θα με βοηθούσε αν γνωρίζει κάποιος και άλλα άρθρα ή απόψεις επί του θέματος (αγγλική βιβλιογραφία επίσης καλοδεχούμενη)

post-32089-0-12730200-1427810596_thumb.jpg

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι αρκετά ενδιαφέρον και θα το ψάξω,αν υπάρχει κάτι αντίστοιχο και στην αγγλική. Όσο για την μετάφραση του νομογραφήματος είναι πολύ απλή. Κάτω δεξία σου έχει ένα παράδειγμα,όπου με δεδομένο 2 από τα 3 μεγέθη,βρίσκεις το 3ο. Στο παράδειγμα,παίρνει 4 περιπτώσεις,οι οποίες αντιστοιχούν στις διακεκομμένες γραμμές στο διάγραμμα.

 

Επιπλέον για κάποιον αυθαίρετο λόγο (μάλλον για το άνοιγμα δοκού με αριθμό 7,όπως σημειώνει) παίρνει 2 περιπτώσεις όπλισης με δεδομένη ράβδο Φ22 (λογικά 1 για την στήριξη και 1 για το άνοιγμα της δοκού και βρίσκει 2 διαφορετικές αποδοτικότητες σε όρους,ώρα/τόνος  (Αυτό είναι δικιά μου ερμηνεία με αυτά που βλέπω).

 

Έχεις την αμέσως προηγούμενη ή την αμέσως επόμενη σελίδα?

Edited by atsalovergas
Link to comment
Share on other sites

Είναι αρκετά ενδιαφέρον και θα το ψάξω,αν υπάρχει κάτι αντίστοιχο και στην αγγλική. Όσο για την μετάφραση του νομογραφήματος είναι πολύ απλή. Κάτω δεξία σου έχει ένα παράδειγμα,όπου με δεδομένο 2 από τα 3 μεγέθη,βρίσκεις το 3ο. Στο παράδειγμα,παίρνει 4 περιπτώσεις,οι οποίες αντιστοιχούν στις διακεκομμένες γραμμές στο διάγραμμα.

 

Επιπλέον για κάποιον αυθαίρετο λόγο (μάλλον για το άνοιγμα δοκού με αριθμό 7,όπως σημειώνει) παίρνει 2 περιπτώσεις όπλισης με δεδομένη ράβδο Φ22 (λογικά 1 για την στήριξη και 1 για το άνοιγμα της δοκού και βρίσκει 2 διαφορετικές αποδοτικότητες σε όρους,ώρα/τόνος  (Αυτό είναι δικιά μου ερμηνεία με αυτά που βλέπω).

 

Έχεις την αμέσως προηγούμενη ή την αμέσως επόμενη σελίδα?

Δυστυχώς μόνο αυτη τη σελιδα έχω και το span 7 που γράφει είναι από άνοιγμα γέφυρας.  :sad:

Link to comment
Share on other sites

Η απορία μου έγκειται στο γεγονός ότι δεν έχω το υπόβαθρο της όλης μελέτης για να μπορέσω να το αξιολογήσω και να βασίσω την ένσταση μου ενώπιω του πελάτη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.