Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βοηθητικός χώρος μετά τις 28.07.2011


Recommended Posts

η μόνη άδεια που υπάρχει είναι μια του 70 για προσθήκη 24 τμ στην ήδη υπάρχουσα κατοικία

κατα τα αλλα τιποτα

η τουαλέτα δεν ειναι σε οροφο ειναι μια προεκταση στην κατοικια που εγινε μια τουαλετα και ενας η/χ , δηλαδη στεγαστηκε ο εξωστης σε συνεχεια της τουαλετας

 

ποιο ειναι τωρα το προβλημα?

 

ολα τα αρθρα που με παραπεμπετε δεν αναφερουν πουθενα την εκδοση αδειας δομησης για αυθαιρετο που δεν τακτοποιειται με τον 4178

ολα λενε για πληρωμη προστιμων και κατεδαφηση

 

συγνωμη αν ρωταω χαζα πραγματα αλλα δεν εχω σχετικη εμπειρια με αυτα

Edited by irini86
Link to comment
Share on other sites

Δες το άρθρο 4 παρ 6 ΝΟΚ

6.      Σε περίπτωση αυθαίρετης κατασκευής, που τηρεί τις ισχύουσες πολεοδομικές διατάξεις ή αυτές που ίσχυαν κατά το χρόνο κατασκευής της, αυτή είναι δυνατόν να νομιμοποιηθεί ύστερα από έκδοση ή αναθεώρηση ή ενημέρωση της άδειας δόμησης είτε μετά από την έκδοση έγκρισης εργασιών μικρής κλίμακας για τις εργασίες των παραγράφων 2 και 3 του παρόντος άρθρου. Στις περιπτώσεις νομιμοποίησης αυθαιρέτων εργασιών της παραγράφου 3 εκδίδεται έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας μόνο με την υποβολή τεχνικής έκθεσης.

                Μετά την έκδοση ή αναθεώρηση της παραπάνω άδειας δόμησης, η κατασκευή παύει να είναι αυθαίρετη και κατεδαφιστέα. Πρόστιμο αυθαίρετης κατασκευής δεν επιβάλλεται σε περίπτωση αναθεώρησης άδειας δόμησης, που βρίσκεται σε ισχύ, εφόσον τηρείται το περίγραμμα της οικοδομής, (σ.σ Περίγραμμα κτιρίου αποτελεί η προβολή επί του εδάφους όλων των χώρων του που προσμετρώνται στην κάλυψη) ο συντελεστής δόμησης και ο συντελεστής όγκου.

Σε κάθε περίπτωση δεν επιτρέπεται έκδοση άδειας δόμησης σε ακίνητο με αυθαίρετες κατασκευές που δεν μπορούν να νομιμοποιηθούν, δεν έχουν εξαιρεθεί από κατεδάφιση, δεν έχει ανασταλεί η κατεδάφισή τους με τις εκάστοτε ισχύουσες διατάξεις περί αυθαιρέτων ή δεν έχουν κατεδαφιστεί.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας!

εδω νομιζω πως το λεει ξεκαθαρα

οσον αφορα τη σειρα των διαδικασιων ρωταω γιατι αυτο που δεν εχω καταλαβει ειναι αν θα βγαλω πρωτα αυτη την αδεια η αν θα κανω πρωτα τη δηλωση αυθαιρετυο

Μήπως ΄κανω τη δήλωση βάζοντας κατ.1 ολα τα προ 75 ( το οτι υπαρχει αυτη η αδεια προσθηκης θα βαλω την επιλογη οτι εχει αδεια το ακινητο η θα την παραβλεψω και θα δηλωσω οτι δεν υπαρχει αδεια?) κατ.4 το μπανιο του 2009 και στην τεχνικη εκθεση γραφω και για το λεβητοστασιο οτι θα εκδοθει αδεια δομησης? μετα βγαζω την αδεια δομησης και ισως παω και προσθετω το φυλλο αδειας στη δηλωση? 

η αδεια δομησης ομως θα βγει προυποθετοντας οτι θα πληρωθουν τα προστιμα του αρθρου 26 του 4178?

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλημερα σας!

εδω νομιζω πως το λεει ξεκαθαρα

οσον αφορα τη σειρα των διαδικασιων ρωταω γιατι αυτο που δεν εχω καταλαβει ειναι αν θα βγαλω πρωτα αυτη την αδεια η αν θα κανω πρωτα τη δηλωση αυθαιρετυο

Μήπως ΄κανω τη δήλωση βάζοντας κατ.1 ολα τα προ 75 ( το οτι υπαρχει αυτη η αδεια προσθηκης θα βαλω την επιλογη οτι εχει αδεια το ακινητο η θα την παραβλεψω και θα δηλωσω οτι δεν υπαρχει αδεια?) κατ.4 το μπανιο του 2009 και στην τεχνικη εκθεση γραφω και για το λεβητοστασιο οτι θα εκδοθει αδεια δομησης? μετα βγαζω την αδεια δομησης και ισως παω και προσθετω το φυλλο αδειας στη δηλωση? 

η αδεια δομησης ομως θα βγει προυποθετοντας οτι θα πληρωθουν τα προστιμα του αρθρου 26 του 4178?

 

Ειρήνη καλησπέρα, 

επειδή μου έχει τύχει και μένα παρόμοια περίπτωση, δηλ. κατοικία προ του '75 χωρίς  οικ. άδεια, στην οποία έχουν γίνει κι άλλες αυθαιρεσίες στην πορεία μέχρι και την 28.7.2011 και οι οποίες θα μπορούσαν να τακτοποιηθούν όλες μαζί με 4178/13......αλλά το πρόβλημά μου κι εμένα είναι ότι ο ιδιοκτήτης  πραγματοποίησε μια προσθήκη κατ' επέκταση βεράντας μεταλλικής κατασκευής το Γενάρη του '15.... μπορείς να μου πεις τι έκανες και τι διαδικασία ακολούθησες τελικά?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.