Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόβλημα αποχέτευσης μπαλκονιού


Recommended Posts

Γεια σας

Αντιμετωπίζω κάποιο πρόβλημα με την αποχέτευση των όμβριων σε διαμέρισμα εσοχή πολυκατοικίας. Όταν βάλαμε πλακάκι στο μπαλκόνι αλλάξαμε (σε συνεννόηση με την διαχείριση) και τις υδρορροές – αποχετεύσεις επειδή ήταν πολύ παλιές (35 ετών). Αλλά μόνο στον δικό μας όροφο λόγω κόστους που δεν ήθελε να πληρώσει η πολυκατοικία!!!

Ο υδραυλικός αντί των παλιών τετράγωνων (μικρού μεγέθους) έβαλε στρογγυλές πλαστικές μικρής διατομής για να χωρέσουν στις τρύπες της πλάκας. Στις αποχετεύσεις δεν έβαλε  φρεάτια αλλά γωνίες και πριν τις γωνίες Τ με μεταλλική σήτα! Αυτό είπε ότι είναι καλύτερο γιατί δεν βουλώνει (εμένα αυτό μου φάνηκε παντελώς ηλίθιο αλλά δεν είμαι υδραυλικός)!!!!

Επίσης μετά την γωνία έκανε αυτοσχέδια μετατροπή, με πλαστικό σε μολύβι, για να βάλει τις στρογγυλές πλαστικές σωλήνες μέσα στις παλιές τετράγωνες μεταλλικές του κάτω ορόφου!!!  

Το αποτέλεσμα είναι ότι σε κάθε δυνατή βροχή οι αποχετεύσεις βουλώνουν και χρειάζεται την ταυτόχρονη βοήθεια με το λάστιχο κ.λ.π. για να ξεβουλώσουν πριν το νερό μπει στο σπίτι.  Όταν ρίχνει μπουρίνια το νερό δεν προλαβαίνει να φύγει και το μπαλκόνι γίνεται λίμνη!!!

Τι μπορεί να γίνει; Καμιά ιδέα χωρίς, όμως, να χρειαστεί να ξηλωθούν τα πάντα.

Αυτό μπορεί να γίνει από εμένα ή θα πρέπει να το απαιτήσω από την διαχείριση, μην τυχόν γίνει καμμιά ζημιά και, ενώ πληρώσω, βρώ και τον μπελά μου στο τέλος;

Edited by klong
Link to comment
Share on other sites

Ακούγεται σαν αδυναμία απαγωγής της ποσότητας των ομβρίων υδάτων που συλλέγει η επιφάνεια (εν προκειμένω ο εξώστης), λόγω ίσως μικρής διατομής συφωνιού-σωληνώσεων, ή/και μικρών κλίσεων απορροής.

 

Πρίν την αλλαγή δουλεύαν όλα καλά;

Link to comment
Share on other sites

Ακούγεται σαν αδυναμία απαγωγής της ποσότητας των ομβρίων υδάτων που συλλέγει η επιφάνεια (εν προκειμένω ο εξώστης), λόγω ίσως μικρής διατομής συφωνιού-σωληνώσεων, ή/και μικρών κλίσεων απορροής.

 

Πρίν την αλλαγή δουλεύαν όλα καλά;

Ναι δούλευαν καλά, όσο τα πρόλαβα διότι όταν μπήκαμε μετά από λίγο βάλαμε τα πλακάκια. 

Edited by klong
Link to comment
Share on other sites

να αποκλειστεί το ενδεχόμενο φραξίματος.

Ναι γιατί το νερό φεύγει τελικά μετά από λίγο. Μερικού φραξίματος, ίσως, αλλά αυτό θα μπορούσε να συμβαίνει και στις δύο υδρορροές; Μάλλον δεν προλαβαίνει να διώξει τα νερά. Μιλάμε πάντα για περιπτώσεις δυνατής βροχής (έως πολύ δυνατής) διότι διαφορετικά τα νερά φεύγουν κανονικά.

Το θέμα είναι ότι δεν μπορεί να μείνει έτσι διότι κάποια στιγμή θα μπούνε τα νερά στο σπίτι και η ζημιά θα είναι πολύ μεγάλη! Μάλιστα μπορεί να περάσουν και στο κάτω διαμέρισμα, όπου δεν ξέρω αν με καλύπτει νομικά το ότι υπάρχει αυτό το πρόβλημα ή θα πρεπει να αποζημιώσω εγώ τον γείτονα!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας

Αντιμετωπίζω κάποιο πρόβλημα με την αποχέτευση των όμβριων σε διαμέρισμα εσοχή πολυκατοικίας. Όταν βάλαμε πλακάκι στο μπαλκόνι αλλάξαμε (σε συνεννόηση με την διαχείριση) και τις υδρορροές – αποχετεύσεις επειδή ήταν πολύ παλιές (35 ετών). Αλλά μόνο στον δικό μας όροφο λόγω κόστους που δεν ήθελε να πληρώσει η πολυκατοικία!!!

Ο υδραυλικός αντί των παλιών τετράγωνων (μικρού μεγέθους) έβαλε στρογγυλές πλαστικές μικρής διατομής για να χωρέσουν στις τρύπες της πλάκας. Στις αποχετεύσεις δεν έβαλε  φρεάτια αλλά γωνίες και πριν τις γωνίες Τ με μεταλλική σήτα! Αυτό είπε ότι είναι καλύτερο γιατί δεν βουλώνει (εμένα αυτό μου φάνηκε παντελώς ηλίθιο αλλά δεν είμαι υδραυλικός)!!!!

Επίσης μετά την γωνία έκανε αυτοσχέδια μετατροπή, με πλαστικό σε μολύβι, για να βάλει τις στρογγυλές πλαστικές σωλήνες μέσα στις παλιές τετράγωνες μεταλλικές του κάτω ορόφου!!!  

Το αποτέλεσμα είναι ότι σε κάθε δυνατή βροχή οι αποχετεύσεις βουλώνουν και χρειάζεται την ταυτόχρονη βοήθεια με το λάστιχο κ.λ.π. για να ξεβουλώσουν πριν το νερό μπει στο σπίτι.  Όταν ρίχνει μπουρίνια το νερό δεν προλαβαίνει να φύγει και το μπαλκόνι γίνεται λίμνη!!!

Τι μπορεί να γίνει; Καμιά ιδέα χωρίς, όμως, να χρειαστεί να ξηλωθούν τα πάντα.

Αυτό μπορεί να γίνει από εμένα ή θα πρέπει να το απαιτήσω από την διαχείριση, μην τυχόν γίνει καμμιά ζημιά και, ενώ πληρώσω, βρώ και τον μπελά μου στο τέλος;

ενδέχεται να έχει γίνει επειδή σε μια -μικρή- διάσταση- όπως λες- έστω d=6 x h=12, έχεις βάλει μόνο φ=6

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.