Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νερό σε πέτρινο τοίχο


Recommended Posts

Καλησπέρα, έχω ένα σοβαρό πρόβλημα και θέλω τα φώτα σας... Έχω ένα πέτρινο παλιό σπίτι σε βουνό, στο οποίο προχωρήσαμε σε αναπαλαίωση, η οποία περιλάμβανε και το γκρέμισμα ενός τοίχου και χτίσιμο του από την αρχή. Το πρόβλημα που έχουμε είναι πως ο συγκεκριμένος τοίχος σε 2 δυνατές νεροποντές (έβρεχε αρκετές μέρες σερί) και αφού είχε τελειώσει η αρμολόγηση πήρε νερό. Πήρε νερό μόνο στο ισόγειο, δλδ τράβηξε νερό ο τοίχος από την μέση κ κάτω από την πλάκα (στον όροφο έχει ελάχιστο στις γωνίες ακριβώς πάνω από την πλάκα) και όχι από την σκεπή ή κάπου αλλού. Το φάρδος του είναι 55 πόντους και είναι χτισμένος μόνο με πέτρα. Στις 2 γωνίες υπάρχουν κολώνες από μπετό. Εξωτερικά η αρμολόγηση δεν έχει ρωγμές ή κάτι που να δικαιολογεί τόσο μεγάλη εισροή νερού.

 

20150303_124433.jpg

 

Βγήκα πριν λίγες μέρες κι έριξα νερό για πάνω από μισή ώρα νερό με το λάστιχο μήπως ανακαλύψω κάποιο αδύνατο σημείο, και αφού σταμάτησα μετά από άλλη μισή ώρα είδα πάλι 2 στάμπες στον μέσα τοίχο... Δεν μπόρεσα να καταλάβω όμως από που παίρνει.

 

20150428_141245.jpg

 

Τι μπορεί να φταίει; Το χαρμάνι που χρησιμοποιήθηκε για την αρμολόγηση; Κάτι στο χτίσιμο; Ακόμη κι ο μηχανικός δεν μπορεί να το δικαιολογήσει.

Τι μπορεί να γίνει τώρα; Ευχαριστώ εκ των προτέρων... 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 28
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τι μπορεί να φταίει; Το χαρμάνι που χρησιμοποιήθηκε για την αρμολόγηση; Κάτι στο χτίσιμο; Ακόμη κι ο μηχανικός δεν μπορεί να το δικαιολογήσει.

Τι μπορεί να γίνει τώρα; Ευχαριστώ εκ των προτέρων... 

 

Πολλά μπορεί να φταίνε ... οι πέτρινοι τοίχοι δεν είναι αδιάβροχοι. Μόνο προστατεύονται από το νερό. Ο μηχανικός το ξέρει ή έπρεπε να το ξέρει.

Ειδικά οι τοίχοι που έχουν κατασκευαστεί ως συμπληρωματικοί ή για ομορφιά έχουν ακόμη περισσότερα προβλήματα.

Οι αρμοί με τις κολώνες και τα κενά του τρόπου "κτισίματος" μπορούν να γίνουν κανονικές υδρορροές ...

Τώρα λίγα πράγματα μπορούν να γίνουν ... τα περισσότερα προς τη μεριά της "προστασίας".

Link to comment
Share on other sites

Θα χρειαστεί ενδελεχής έλεγχος περιμετρικά της λιθοδομής. Τα σημεία επαφής με πλάκα και κολώνες είναι τα πλέον ύποπτα.

Οι ρωγμές δεν είναι πάντα άμεσα ορατές. Όπως γράφει και ο συν παραπάνω αυτές οι κατασκευές πονάνε.

Edited by JEK
Link to comment
Share on other sites

 

Μια σχετικά καλή και φθηνή λύση είναι να υδροφοβιστεί με προϊόν ΕΛΟΤ ΕΝ 1504-2 κλάση 2.  

Link to comment
Share on other sites

Θα χρειαστεί ενδελεχής έλεγχος περιμετρικά της λιθοδομής. Τα σημεία επαφής με πλάκα και κολώνες είναι τα πλέον ύποπτα.

Οι ρωγμές δεν είναι πάντα άμεσα ορατές. Όπως γράφει και ο συν παραπάνω αυτές οι κατασκευές πονάνε.

 

Δεν ξέρω πως μπορεί να ελεγχθεί ο τοίχος δυστυχώς... Κι έχω πέσει σε περίπτωση όπου το ένα συνεργείο ρίχνει τα βάρη στο άλλο... Οι χτιστάδες λένε δεν έγινε σωστή αρμολόγηση, το συνεργείο που έκανε την αρμολόγηση ότι φταίει το χτίσιμο... 

 

 

 

Μια σχετικά καλή και φθηνή λύση είναι να υδροφοβιστεί με προϊόν ΕΛΟΤ ΕΝ 1504-2 κλάση 2.  

 

 

Τώρα αν σας πω ότι το googlαρα για να καταλάβω τι μου λέτε δεν θα πω ψέμματα... Λογικά εννοείτε να περαστεί ο τοίχος με κάποιο ειδικό υλικό;

 

Επειδή όπως σωστά γράφτηκε παραπάνω, τώρα δεν μπορούν να γίνουν πολλά πράγματα, αυτό που είχα στο μυαλό μου, είναι να σπάγαμε πάλι τους αρμούς, και να ξαναγίνει αρμολόγηση με κάποιο ειδικό υλικό στο κονίαμα και αφού τελειώσει να περαστεί ο τοίχος πάλι με κάποιο στεγανοποιητικό υλικό εξωτερικά. 

Είναι λάθος η σκέψη μου; 

Link to comment
Share on other sites

Eπαναλαμβάνω πως πρωτεύει να γίνει έλεγχος στις περιοχές που σου υπέδειξα με την επίβλεψη μηχανικού.

Αν και δεν έχω συνολική εικόνα της κατασκευής,στο καθαυτό αρμολόγημα της πέτρας είναι μικρότερες οι πιθανότητες για ρωγμές.

Μην προχωράς σε επεμβάσεις πριν δει την περίπτωση μηχανικός και προς θεού μην βασιστείς στις απόψεις των μαστόρων μόνον ( με όλον τον σεβασμό).

 

Τα υδρόφοβα του Ροδόπουλου είναι για μετά κι αν χρειάζονται.

Link to comment
Share on other sites

είναι διάφανα υλικό διείσδυσης που δεν αφήνουν φιλμ. Απλα τα ψεκαζεις. Απο τις φωτογραφίες παντως βλέπω ομοιόμορφη είσοδο νερού. Μια θερμογράφηση μπορεί να βρει το φορτίο της υγρασίας.

 

 

πρότεινα τον υδροφοβισμό επειδη υπάρχει μηχανικός στο έργο. 99% θα λύσει το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι... Βγήκα επάνω για συμμαζέματα και με την ευκαιρία έριξα πάλι νερό στην γωνία του σπιτιού δίπλα από την κολώνα... Πάλι πήρε, λίγο αλλά πήρε... Το νερό το έριχνα στα 4 μέτρα και μέσα το εμφάνισε στο μισό μέτρο...Μίλησα με τον μηχανικό, του έδειξα και τις φώτο και μου είπε δεν μπορεί να καταλάβει πως γίνεται αυτό. Οι λύσεις που μου πρότεινε:

Καταρχήν να σας πω ότι δεν έχει τεχνικά μέσα για τον έλεγχο του τοίχου, μόνο οπτικό έλεγχο μπορεί να κάνει. Αυτό που μου πρότεινε στην αρχή επειδή είναι βορινός τοίχος, είναι να κάνουμε τσιμεντογωνία... Του το απέκλεισα κατηγορηματικά...

Μετά μου είπε πως μπορούμε να ανοίξουμε τρύπες δίπλα στις κολώνες, να κάνουμε τσιμεντενέσεις μήπως βρούμε τα κενά που περνά το νερό και μετά να περάσουμε και τον τοίχο εξωτερικά με κάποιο προϊόν... Μήπως οι τσιμεντενέσεις όμως απλά αλλάξουν την πορεία του νερού; 

Τι εννοούμε όταν λέμε ότι πρέπει να ελεγχθεί ο τοίχος πέρα από ρωγμές στους αρμούς; Γιατί πολύ φοβάμαι ότι θα βαδίσουμε στα τυφλά και τον χειμώνα θα έχω τα ίδια πάλι...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.