Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κόστος άδειας μικρής κλίμακας (Ανακαίνιση Όροφο-διαμερίσματος)


Recommended Posts

Για χαρά παίδες,

 

Αν και συνάδελφος (Μηχανολόγος Μηχανικός ΠΕ), δεν έτυχε ποτέ να εμπλακώ με τον χώρο της οικοδομής και βρίσκομαι σε διαδικασία ολικής ανακαίνισης του σπιτιού μου (90τμ, σε πολυκατοικία του 1980, χωρίς αυθαιρεσίες).

 

Η ανακαίνιση θα συμπεριλαμβάνει:

 

1. Αποξηλώσεις

2. Διαμορφώσεις τοίχων (Όχι αυθαιρεσίες, Όχι παρεμβάσεις σε δομικά μέρη της πολυκατοικίας, Όχι αλλαγές σε εξωτερικές επιφάνειες του κτηρίου)

3. Αλλαγή εξωτερικών κουφωμάτων (Στα υπάρχοντα ανοίγματα)

4. Ανακαίνιση ηλεκτρολογικών και υδραυλικών γραμμών

5. Τοποθέτηση μονοσωληνίου αυτόνομης θέρμανσης (Έχει γίνει η αλλαγή στο καταστατικό της πολυκατοικίας και έχω και υπογραφές του 50%+1....μετά από πολύ κόπο και διαπραγματεύσεις)

6. Εσωτερικά βαψίματα

 

 

Θα ήθελα τα φώτα σας σε ότι αφορά στα παρακάτω;

 

1. Θα χρειαστώ έκδοση "Αδείας εργασιών μικρής κλίμακας"; Αν ναι, που θα πρέπει να αποτανθώ;

2. Επειδή δεν θέλω να έχω μπλεξίματα, τι ακριβώς θα πρέπει να κάνω με το ΙΚΑ;

3. Αν μπορείτε να μου επιστήσετε την προσοχή σε κάτι που μπορεί να μην ξέρω, θα με βοηθούσε!

 

Ευχαριστώ παίδες.

 

Link to comment
Share on other sites

Αφού είσαι συνάδελφος >>> πιάσε ένα συνάδελφο να στα πει από κοντά

 

Όπως καταλαβαίνεις μεγέθη κόστους έτσι δημόσια δεν δίνουμε

Αλλά δεν είναι και κάτι τρομερό ως κόστος αυτό το κόστος της έκδοσης που στην ουσία αναζητάς

(με δεδομένο ότι δεν αναζητάς μελέτη διαρρύθμισης και επιβλέψεις)

Link to comment
Share on other sites

Αφού είσαι συνάδελφος >>> πιάσε ένα συνάδελφο να στα πει από κοντά

 

Όπως καταλαβαίνεις μεγέθη κόστους έτσι δημόσια δεν δίνουμε

Αλλά δεν είναι και κάτι τρομερό ως κόστος αυτό το κόστος της έκδοσης που στην ουσία αναζητάς

(με δεδομένο ότι δεν αναζητάς μελέτη διαρρύθμισης και επιβλέψεις)

 

Δύστυχος δεν έχω κάποιο φίλο-συνάδελφο που να ασχολείται με τον χώρο της οικοδομής, γι αυτό και είπα να ξεκινήσω το thread απλά για να έχω μια εικόνα.

 

Σε 4-5 τεχνικά γραφεία όπου ζήτησα σχετικές πληροφορίες μου είπαν με "ευγενικό" τρόπο ότι δεν ασχολούνται κατ αποκοπή μόνο με την διαδικασία έκδοσης αδείας, παρά μόνο αν κάνουν ανάληψη έργου ανακαίνισης (Σχέδια διαρρύθμισης, σύσταση προσφοράς, επίβλεψη έργου και διαδικασία σχετικών αδειοδοτήσεων όπου απαιτείται).

 

Κρατάω το ότι μάλλον σαν κόστος αυτό που ζητάω δεν είναι κάτι τρομερό, οπότε αν δεν βγάλω άκρη, μάλλον θα πάρω σβάρνα τις υπηρεσίες....λογικά θα πέσει τρελό γέλιο....

 

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

 

 

1. Θα χρειαστώ έκδοση "Αδείας εργασιών μικρής κλίμακας"; Αν ναι, που θα πρέπει να αποτανθώ;

ενδεχομένως να κάνεις τη δουλειά και με μια προ 48ωρου  γνωστοποίηση εργασιών, αρμόδια είναι η οικεία ΥΔΟΜ του ακινήτου

2. Επειδή δεν θέλω να έχω μπλεξίματα, τι ακριβώς θα πρέπει να κάνω με το ΙΚΑ;

όταν εκδόσεις την άδεια (ή 48ωρη ή μικρής κλίμακας) θα πάει στο αρμόδιο τμήμα οικοδομών ΙΚΑ και με έναν αναλυτικό πίνακα ΙΙΙ  θα κάνεις έναρξη έργου και θα κολλήσεις τα απαιτούμενα ένσημα με ΑΠΔ  

3. Αν μπορείτε να μου επιστήσετε την προσοχή σε κάτι που μπορεί να μην ξέρω, θα με βοηθούσε!

αν έχεις χρόνο για χάσιμο θα πας στις αρμόδιες υπηρεσίες και θα τα μάθεις όλα , αλλιώς όπως προτάθηκε καλύτερα βρες συνάδελφο να το αναλάβει, το κόστος δεν είναι μεγάλο

 

Link to comment
Share on other sites

Να σε καλά για την απάντηση.
 
Λογικά θα βρω έναν συνάδελφο να αναλάβει την διαδικασία, διότι μάλλον θα τα κάνω μαντάρα.
 
Ευχαριστώ και πάλι.

 

 

 

Αναφέρεις παραπάνω:  Αν και συνάδελφος (Μηχανολόγος Μηχανικός ΠΕ)
Συμπληρώσέ το στο προφίλ σου

.
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
Manolis gon

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.